Hlavní navigace

Počítání do čtyř jako psychologický blok

21. 4. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Generální ředitel televize Nova ve čtvrtek představil účastníkům Českokrumlovské mediální konference svůj plán digitalizace. Ačkoli ho jedni považují za maximalistický, druzí za hamižný a třetí za nehorázný, na Petra Dvořáka se zlobit nemůžeme. Stejně jako další manažeři analogových televizí, i on je pouze obětí dřívější jednoduché doby. Když dlouho počítáte jen do čtyř, psychologickou bariéru pak prolamujete těžce.

Analogové vysílání je pro zástupce dnešních komerčních televizí v Česku idylickou pohádkou, která má skončit. Podobě jako tradiční pohádky začínají slovy: Byl jeden král a ten měl tři syny, mohla by ta analogově-televizní mít úvod: Bylo kmitočtové spektrum a tam byly čtyři programy. Když třináct čtrnáct let slyšíte něco podobného, přestanete si připouštět jiné možnosti. Třeba že programů by mohlo být ve vašem dobře známém kmitočtovém spektru mnohem víc.

Když nyní začíná přechod na digitální televizi vypadat čím dál nevyhnutelněji, pokouší se Nova oblíbenou pohádku zachránit. Její generální ředitel Petr Dvořák proto představil digitalizaci takovou, která by nebyla nad rámec jeho chápání. Pořád se totiž drží léty zažitého čísla čtyři. Nyní se ale místo čtyř programů jedná o čtveřici multiplexů.

V prvních třech vidí Dvořák místo pro čtyři stanice, do kterých by se „rozmnožily“ současné televize na českém trhu. Poslední digitální síť vypadá podle této logiky na první pohled temně, generální ředitel tu připouští existenci až osmi jiných programů. Situaci ale zachraňuje navržená komprese: MPEG-4.

Čtyřka zkrátka vždycky někde musí být. Možná to managementu TV Nova poradil jeho psychologický terapeut, který mu pomáhá krizi z omezení číslem čtyři postupně překonat. Nejméně do roku 2010 ale nemůžeme čekat zázraky, každá léčba si žádá svůj čas.

Britské vyrovnání

Nebojte se, problém vedoucích pracovníků komerčních televizí s překonáním číselné bariéry není jen českou záležitostí. Narazili na něj například i ve Spojeném království. Britové jsou dnes v digitalizaci dál než my především proto, že našli pro analogové televize vhodnou terapii. I na Britských ostrovech měli svoji pohádku o počtu programů, místo naší čtyřky tam bylo ale číslo pět.

Jakmile přišla digitalizace, dorazila vlna stresu také na televizní management ve Spojeném království. Chytrý psycholog mu ale poradil, že se dají malá a důvěrně známá čísla skládat za sebe, případně doplňovat dalšími symboly. Proto se dnes Britové mohou dívat na programy jako ITV 2+1, E4 + 1, Film4 + 1, More 4 nebo Five Life, které dávají dohromady stejné společnosti jako dřívější analogové stanice ITV, Channel 4 a Channel 5.

Blokáda nových hráčů

Výše uvedený text je samozřejmě myšlený s nadsázkou. Petr Dvořák totiž i na Českokrumlovské konferenci prokázal, že co se počtů týče, dohlédne mnohem dál. Jak můžeme proto chápat snahu Novy přesunout nové televize do samostatného multiplexu, který navíc poběží od začátku v kompresi MPEG-4, na kterou dnes nemá kromě zákazníků O2 TV od Telefóniky pravděpodobně nikdo doma set-top-box?

Aspoň na mě to působí dojmem sežrané kozy, která má zůstat celá. Když pan Dvořák hovoří o 20 tisících digitálních přijímačích, záměrně uvádí veřejnost v omyl. Už teď má Nova v ruce průzkum, který si nedávno nechala kvůli digitalizaci vypracovat. Jeho obsah si můžu jen domýšlet, ale minimálně základní informace by na Barrandov přinést měl. A nechce se mi věřit, že by najatá agentura dokázala zjistit, že mezi lidmi je zhruba 10× méně set-top-boxů, než kolik se jich ve skutečnosti prodalo.

Každopádně zpět k návrhu na MPEG-4 a případné úvahy o HDTV. V principu proti nim nic nemám, ale viděl bych je až jako další krok. Sama Nova dobře ví, proč chce v nárokovaném multiplexu vysílat stále ještě v MPEG-2. Minulou sobotu jsem strávil v Domažlicích a povídal si tu se zdejšími majiteli set-top-boxů nejrůznější věku. Ačkoli vyhodnocení svojí sondy zatím nemám, něco jsem si potvrdil. Lidi tu nemotivuje pro nákup digitální techniky víc programů. Jde jim především o to, zachovat si stávající televizní nabídku. Chtějí se zkrátka dál dívat na důvěrně známé programy. Proto je k nákupu set-top-boxu většinou dohnalo až pomyšlení, že o ně s vypnutím analogového vysílání přijdou.

Model představený generálním ředitelem Novy by učinil nové televize nesledovatelné. Těžko pomyslet, že právě kvůli nim by si lidé kupovali dražší přijímač s MPEG-4, který zatím není na trhu ani k dostání, když na Novu nebo Českou televizi jim stačí zařízení pro MPEG-2.

Konkurenční doložka a model 3+1

Souhlasím s tím, aby měla Nova celý multiplex sama pro sebe. Ale teprve ve chvíli, kdy odevzdá poslední analogový kmitočtech a v České republice bude místo ne pro čtyři, ale pro šest sedm digitálních sítí. Když si pak Nova bude chtít vysílat část programů v HDTV a použít MPEG-4, bude to jen její věc a na trhu bude dost místa pro ostatní, a to i v MPEG-2.

Nově i Primě bych pro začátek přidělil dva další programy. Ať už oba ve formě kompenzace, nebo jeden kompenzační a druhý vzešlý z licenčního řízení. Dvě nové pozice jsou dost na to, aby naše komerční stanice dokázaly divákům, co nového dovedou nabídnout.

V sítích obou televizí by zbylo místo tedy i pro jednoho hosta, se kterým by Nova i Prima šířily svůj signál až do doby analogové tmy. Pak by nic nebránilo tomu, aby host mohl odejít a najít si vlastní bydlení v digitálních sítích 5 nebo 6, pro které by se uvolnily kmitočty.

ICTZ23

Když by jeden host vysílal s Novou, druhý s Primou a další čtyři by měli místo ve svém multiplexu 4, dostalo by šanci vysílat šest nových subjektů. Ty by přitom mohly vysílat v zaběhnutém MPEG-2.

A všichni by byli happy. Nebo ne?

Kdo by nebyl happy?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.