Hlavní navigace

Poctivost za všechny peníze

Vojtěch Bednář

Firma Meta Machina, která proslula svým výměnným systémem eD2K, se omlouvá, zavírá krám a platí. Ochránci autorských práv udělali další krok k tomu, aby se jejich "intelektuální vlastnictví" šířilo Internetem zcela lavinovitě a bez kontroly.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Meta Machine. Poměrně neznámý název společnosti, jež přitom stála za jedním z v současnosti nejpoužívanějších výměnných systémů na světě. Ano, takovým tím systémem na stahování filmů a muziky, známe to všichni. Organizace hájící autorská práva především amerického zábavního průmyslu donutily Meta Machina zavřít krám.

Firma zaplatí vyrovnání ve výši 30.000.000 dolarů a ukončí poskytování svých aplikací. Současně by měla zabránit dalšímu používání své sítě o odhadem 3–3,5 milionech uživatelů. Řeklo by se, že do rakve zlých pirátských výměnných systémů byl zaťat největší hřebík od konce legendárního Napsteru. Ponechme tyto otázky odborníkům a soustřeďme se na jiný aspekt celé věci. Totiž na tu síť, kterou by její autoři nyní měli vyřadit z provozu.

Systém eDonkey je částečně decentralizovanou P2P sítí. Jejím základem je systém serverů, které vzájemně komunikují a k nimž se připojují klientské aplikace. Na rozdíl od Gnutelly nebo FastTracku je úloha klienta a serveru pevně dána a svázána s příslušnými aplikacemi. Toto pojetí se ukazuje efektivnější než plná decentralizace, zejména pokud jde o rychlost a efektivitu vyhledávání a indexaci obsažených dat.

Ikonka - Kristalova Lupa 2006
Víte o zajímavé české službě či projektu a rádi byste o něm dali vědět ostatním? Zajímá vás, co považují za nejlepší na českém Internetu odborníci i běžní uživatelé? Pak neváhejte a nominujte své favority v anketě Křisťálová Lupa 2006! Až do 22. září 2006 můžete ovlivnit, ze kterých projektů se bude vybírat vítěz pro tento rok. Dejte vědět provozovatelům služeb, co si o jejich nabídce myslíte a ovlivněte tak český Internet!

Kódy potřebné k naprogramování jak klienta, tak i serveru jsou veřejně dostupné a otevřené. Komunikační protokol je plně zdokumentován. Neobsahuje žádnou řídící složku, která by mohla odstavit neoprávněné klienty (jako v případě FastTracku) ani přetížit síť zbytečnými pakety či vyřadit z provozu server. Servery jsou provozovány dobrovolníky po celém světě a jsou vzájemně nahraditelné. I přes to, že v současnosti již není možné získat původní klientskou aplikaci, existují jiné, lepší a podpora eD2K je integrována jako doplněk do mnoha jiných programů.

Jinými slovy RIAA a podobné organizace si mohou maximálně tak „trhnout nohou“. Dohoda s Meta Machina a následné zaplacení astronomického „vyrovnání“ není ničím jiným než pokusem pokutovat vynálezce za to, že vymyslel něco užitečného a udělal to tak, aby se o to nemusel starat. Meta Machine nyní možná zanikne, ale její síť bude žít dál. Teď už doopravdy bez kontroly. Otázka zní, jestli toto ochránci autorských práv opravdu chtěli.

Našli jste v článku chybu?