Hlavní navigace

Pod Lupou: Magazíny pro ženy

7. 11. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zatímco předchozí díl seriálu o automobilových magazínech lze v podstatě považovat za přehled webů určených mužům, tentokrát se Pod Lupou dočkají především příslušnice něžného pohlaví, které mohou na českém Internetu vybírat z velkého množství internetových ženských magazínů.

Ženské webziny se stejně jako jejich tištění kolegové sobě podobají jako vejce vejci (články o zdraví, kráse, módě, vztazích, sexu apod.). Samozřejmě až na jednu zásadní výjimku – Internet umožňuje ženám vzájemnou komunikaci, a proto velký díl času věnují návštěvnice více či méně aktivní účasti v mnoha auditoriích. V následujícím popisu jsem se zaměřil tedy spíše na to, čím se snaží jednotlivé ženské internetové magazíny vzájemně odlišit.

Ještě zbývá přidat upozornění, že jsem se snažil do přehledu zahrnout jen původní internetové magazíny, a tudíž jsem pro účely tohoto článku ignoroval ostatní významné weby (Babinet, Elle, Doktorka, Rodina apod.).

Žena-in.cz

752

Nejedna návštěvnice prvně dorazivši na tento web může mít dojem, že se nechtěně ocitla na stránce určené dětem. Mohou za to dětským fontem vyvedené pestrobarevné odkazy v menu s poněkud infantilními názvy (Doktor Bolíto, Kam si to hasíte, Miláček chlupáček). Ale asi to vyhovuje uživatelkám, které podle provozovatele Radka Kříže tvoří především ženy ve věku 24 – 37 let minimálně s jedním dítětem. Magazín navštěvuje minimální počet mužů.

Nápad na vznik serveru pro ženy dostala Klára Hadererová (nyní Křížová) v létě roku 1999 a o pár měsíců později vznikl magazín, který si zakládal na image čistě ženského webu vytvářeného výhradně ženami. Jako na jednom z prvních serverů se zde začaly objevovat online rozhovory se známými osobnostmi. Více jak rok se prakticky každou středu konaly v internetové kavárně debaty, kterých se mimo jiných zúčastnila i celá řada populárních osobností ze světa šoubyznysu (jedinými, kdo nepřišli, přestože to slíbili, byli Karel Gott – náhodou se v té době objevila „aféra Zombie“ – a Helena Vondráčková, dlouho svým agentem slibovaná, ale „stále velmi zaneprázdněná“).

Centrum.cz Žena

753

Nedávná změna designu portálu Centrum neminula ani jeho ženský magazín. Osobně bych uvítal v grafické podobě oblejší křivky, ale Centrum se i zde drží svých ostrých hran. Podle marketingového ředitele Centra Daniela Grunta je typická čtenářka ve věku 20 – 35 let, nemá strach z nových věcí, aktivně používá Internet, který je pro ni rádcem i inspirací.

Od ostatních podobně zaměřených webů se Centrum.cz Žena snaží odlišit vlastním obsahem nebo kupříkladu osvětou v čistě ženských otázkách (antikoncepce, těhotenství, interrupce, týrání a zneužívání žen apod.). Magazín spolupracuje s L´Oréal Professionel na tzv. proměnách. Každý měsíc mají dvě čtenářky možnost změnit svou image v profesionálních salonech L´Oréal Expert. Od května 2002 je v provozu projekt Recepty-Maggi.cz. Jedná se o online kuchařku, ve které lze vyhledávat recepty nejen dle obecného rozdělení, ale taktéž dle jednotlivých surovin, způsobu přípravy, cenové relace, diety apod.

Vitalital.cz

754

Je znát, že na přípravě magazínu se kromě deseti externích autorů článků podílí také několik grafiků a programátorů. Co se týká grafiky a navigace, skutečně nelze Vitalitalu prakticky nic vytknout. Grafická podoba webu je čistá, elegantní a vše je v příjemných pastelových barvách. Navigaci usnadňuje malý počet základních rubrik (magazín, poradny, zábava, diskuse) a vše ostatní najdete v rozbalovacím menu v pravé části stránky.

Podle vyjádření zástupce provozovatele Markéty Blažíčkové je čtenářkou magazínu mladá žena mezi 18 a 35 lety, časově plně vytížená, ale rozhodně se nesnažící aspirovat na workoholičku. Tato slova ostatně potvrzují i názvy pěti sekci v rubrice Magazín – Zdravá, Krásná, V kondici, Spokojená, Aktivní.

Tvoje.cz

755

Před pár týdny změnil magazín poměrně výrazně svoji podobu. V době svého vzniku měl totiž server ambice stát se magazínem pro náročné a aktivní ženy, díky čemuž byl i složitější na ovládání a čtení. Jenže se zdá, že většina žen netouží po narušení stereotypu ženských magazínů, a proto je nový design přeci jen vstřícnější. Navíc se Tvoje.cz stalo také vortálem odkazujícím na další stránky časopisů pro ženy, jež vycházející ve vydavatelství Sanoma Magazines (Květy, Story, Překvapení, Puls atd.).

Kateřina Jonášová z magazínu Tvoje.cz „svoje“ čtenářky charakterizuje jako mladé ženy čtoucí magazín v zaměstnání. Tyto čtenářky prý pracují převážně jako asistentky, produkční, učitelky nebo zdravotní sestry. Jedním z největších taháků webu je komunikační prostor Kafe.

Tiscali Ženy

Ženský magazín patřící portálu Tiscali je jediný v našem přehledu, který se otevřeně hlásí k tomu, že jej čtou i muži a čtenářky z menších měst. O vpašování mužského elementu se snaží i fejetonově psaný Pohled muže od šéfkomentátora Hospodářských novin Martina Denemarka. Své místo zde mají i kvalitní módní fotogalerie, které jsou pořizovány agenturou Reuters. Za pozornost stojí například i Slovníček pracovního práva či poradna s lékařkou.

Dáma.cz

Jeden z nejstarších ženských webzinů tuzemského Internetu se drží hesla, že v jednoduchosti je krása. Vidět je to na designu i v navigaci, kdy se k cíli dostanete velmi rychle. Podle provozovatele magazínu Michala Švigy je Dáma.cz stabilně se vyvíjející rodinný podnik. Může být pro dámy mezi čtenářkami pozitivnější zprávy?

Femina.cz

Podle slov provozovatele webu Jana Kukučky by se měl každým dnem magazín Astarte přerodit na Feminu. Změna kromě nového názvu přinese i nový design a rozšíření obsahu. Již dnes je však specialitou magazínu Generátor obědů nabízející alternativu oběda, kterou lze libovolně doladit (změnit polévku, hlavní chod nebo dezert).

Madame.cz

Podtitul magazínu „Svět očima ženy“ potvrzuje tématické ladění bezmála dvacítky rubrik. Je však škoda, že odvaha grafika skončila na motivu dívky s hlubokým výstřihem. Zbytek grafické podoby je totiž zbytečně konzervativní a snad přespříliš poplatný názvu magazínu. Na Slovensku má Madame.cz své dvojče Lady.sk.

Crazzy

Od magazínu s tímto názvem bych očekával více bláznivých nápadů než jen snahu se odlišit od zavedené šablony ženských magazínů. Právě monotónnost ostatních magazínů byla totiž hlavním důvodem vzniku Crazzy. Snad se dočkáme dalších bláznivých překvapení po novém roce, kdy se chystá změna designu.

Další ženské webziny:

cif 24 - early cena - média

Salon, Žena.cz, Mannon, Club Žena

Název magazínu Provozovatel Datum založení Autoři (interní/externí) Návštěvnost
Centrum.cz Žena Netcentrum, s.r.o. 11/01 1/15 2.651*
Crazzy L. Wolfová 01/02 5 2.500
Dáma.cz M. Šviga 05/99 5/30 1.900–2.500
Femina.cz WPublisher, s.r.o. 12/99 2/5 300
Madame.cz Reblok, s.r.o. 01/02 2/5 300–400
Ticali Ženy Tiscali ČR, s.r.o. 04/01 n/a n/a
Tvoje.cz Sanoma Magazines 10/00 4 800–1.000
Vitalital.cz Multimedia atelier, s.r.o. 10/01 10 250
Žena-in.cz K. Křížová 01/00 2/15 1.485*

* počet unikátních návštěvníku za den (zdroj: iAudit, září 2002)
** počet unikátních IP adres za den (zdroj: vyjádření provozovatele)
Pozn.: V tabulce nejsou uvedeny magazíny, jejichž provozovatelé do uzávěrky článku požadované údaje nedodali

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracuje jako soukromý projektant ve sdružení EnergoPro Projekční kancelář, aktivně se zajímá o webový obsah a stále bloguje.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).