Hlavní navigace

Podaří se Polsku sehnat 1,3 milionu set-top-boxů s MPEG-4?

2. 12. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
2. 12. 2005

Polská Rada pro rozhlas a televizi zaslala Zemskému svazu elektroniky a telekomunikací dopis, v němž se ptá, zda se možné v dohledné době zajistit pro polské spotřebitele 1,3 milionu pozemních digitálních set-top-boxů s kompresním standardem MPEG-4. Rada nedávno oznámila, že začátkem roku 2006 vypíše licenční řízení na obsazení dvou digitálních multiplexů, které budou vysílat právě v MPEG-4, zatímco ve většině zemí na světě se pro volné vysílání pozemní digitální televize používá standard MPEG-2.

ICTZ23

Rada se v dopise ptá na cenu přijímačů a možnosti, jak do prvního čtvrtletí 2007 zajistit pro polský trh dostatečný počet těchto přístrojů. Radní se rovněž zajímají o názor svazu, zda budou mít polští diváci o takové přijímače zájem. Odpověď na dopis rada očekává do tří týdnů. Nezodpovězenou otázkou zůstává, zda se Polsko rozhodne pro standard MPEG-4 ve všech plánovaných digitálních sítích, nebo jde jen o pokus v dočasných mulitplexech.

MPEG-4 umožňuje oproti standardu MPEG-2 přenos většího množství programů a doplňkových služeb při zachování stejného datového toku. Jeho využití prosazují zejména dvě největší polské komerční televize Polsat a TVN. Argumentují tím, že pokud Polsko použije standard MPEG-2, bude zbytečně mrhat kmitočtovým spektrem. Zatímco v MPEG-2 se do jednoho multiplexu vejde čtyři až pět televizních programů, u MPEG-4 jich může být až osm.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.