Hlavní navigace

Podívejte se na zkušební vysílání HDTV v Praze a Brně

7. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
7. 5. 2007

Telefónica O2 Czech Republic, operátor přechodného digitálního multiplexu C v Praze a Brně, v těchto dnech testuje zemské digitální vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Experiment probíhá v rámci jednofrekvenční sítě na kanálu 64 v Praze (vysílače Praha-Novodvorská 4kW, Praha-Petřiny 2kW, Praha-UTB 25kW, Praha-Václavská 2kW) a na kanále 25 z vysílače na Fakultní nemocnici v Brně – Bohunicích (2kW).

ICTZ23

Server DXradio.cz přinesl ukázky screenshotů, nichž vyplývá, že společnost pro experiment využívá volně dostupný satelitní program HD1 (dříve známý pod názvem Euro1080). Vysílá se v plném HD rozlišení 1920×1080 prokládaně. Datový tok je proměnlivý (VBR) přibližně mezi 1 a 8 Mbit/s, upozorňuje web. Telefónica používá kompresní technologii MPEG-4 AVC (H.264), takže vysílání jsou schopni přijímat pouze zákazníci služby O2 TV, jejichž set-top-boxy umožňují kombinovaný příjem IPTVzemské digitální televize v MPEG-4.

Podobné testy uskutečnila už loni na podzim společnost Czech Digital Group (CDG), provozovatel pražského multiplexu B. Na letošní rok CDG připravuje souběžné vysílání programu televize Prima v kompresních standardech MPEG-2 i MPEG-4, a to i ve vysokém rozlišení obrazu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.