Hlavní navigace

Pokus o český PayPal nevyšel. ČSOB zavírá peněženku PaySec

3. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už jen do konce června. Pokud máte v elektronické peněžence PaySec uložené nějaké peníze, máte dva měsíce na to, abyste si je převedli jinam.
  • 3.5. 17:05 – text aktualizován o vyjádření ČSOB

„K 30.6. peněženka Konto PaySec končí, děkujeme za přízeň,“ dozvíte se na webu služby, kterou ČSOB a Poštovní spořitelna provozovaly od roku 2008 (pamatujete ještě na její kritizovanou kampaň, spojenou s kauzou „může za to stážistka“?).

Elektronická peněženka byla jakýmsi pokusem o „český PayPal“. Umožňovala (a do konce června ještě umožňuje) platby v e-shopech nebo třeba převody peněz jiným uživatelům.

Končí ovšem jen tato část služby, další budou dál fungovat, potvrdila na dotaz Lupy mluvčí ČSOB Pavla Hávová: „Brána pro obchodníky PaySec e-commerce i dárcovské řešení pro neziskové organizace Klikni a daruj nadále zůstávají v provozu.“

Na rozdíl od PayPalu PaySec Konto od začátku fungovalo jako peněženka, kterou si uživatel musel nabíjet – tedy převádět do ní peníze ze svého účtu nebo z platební karty. Bylo sice možné nastavit i automatické dobíjení, přesto ale právě tohle mohl být jeden z důvodů, proč se PaySec mezi uživateli příliš nerozšířil.

Když k tomu připočteme rostoucí oblibu platebních karet, byl osud služby asi už delší dobu zpečetěn. ČSOB teď uživatele vyzývá, aby přešli na její předplacenou platební kartu COOL.

„Na rozdíl od peněženky PaySec není COOL karta určena jen pro platby na internetu, ale můžete s ní zaplatit i v obchodě nebo vybrat hotovost v bankomatu. Oproti peněžence PaySec má navíc ovládání pomocí aplikace pro chytrá zařízení Android, Apple iOS a Windows,“ říká Hávová.

K 30. červnu, kdy služba skončí, si stávající klienti musí vybrat zůstatky na svých PaySec Kontech. Pokud tak neučiní, pošle jim banka peníze na účet, ze kterého prostředky naposledy dobíjeli. 

ebf - tip do článku - debata

„Peněženku PaySec k dubnu 2016 užívalo více než 120 tisíc uživatelů. Všechny klienty postupně aktivně oslovujeme a informujeme o skončení služby,“ dodává mluvčí.

Českým bankám se jejich pokusy o online platební nástroje příliš nedaří. Koncem loňského roku definitivně skončila i služba Mobito, která původně vznikla jako společný projekt čtyř velkých bank a tří mobilních operátorů.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).