Hlavní navigace

Poláci nemají o digitální rozhlas zájem. Nechce ho 61 % obyvatel

17. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Situace okolo digitálního rozhlasu v Polsku je ještě složitější než u nás. V podstatě tu neexistuje poptávka po přijímačích pro tuto technologii, které navíc nejsou téměř k sehnání.

Digitální rozhlas je na tom v Polsku podobně jako v České republice. Jeho zavedení odmítá v současné době 61 % obyvatel. S odvoláním na vyjádření předsedy Krajowe Rady Radiofonii i Telewizjii Jana Dworaka pro agenturu Newseria o tom informoval server Satkurier.pl. Dworak uvedl, že digitalizace rozhlasu bude bezpochyby mnohem obtížnějším procesem, než tomu bylo u televize, a bude také trvat déle. Spuštění systémů DAB/DAB+ je v Polsku předběžně naplánováno na polovinu letošního roku.

K TÉMATU: Digitální rozhlas v Polsku by měl odstartovat v polovině letošního roku

Musíme vzít v úvahu, že proces digitalizace rozhlasu a digitalizace televize se značně liší, konstatoval předseda KRRiT a dodal: Zatímco u procesu televizního vysílání jsme měli pevně stanovený souběh digitálního a analogového vysílání, u DAB nic takového neexistuje. V Evropě de facto v tomto směru neexistuje žádný plán. Půjde o úplně jiný proces s jinými dopady na trh i spotřebitele, myslí si Jan Dworak. KRRiT si chce nicméně nechat vypracovat analýzu, jak by mohlo zavádění digitálního rozhlasu vypadat.

MMF24

ČTĚTE TAKÉ: Dětský kanál Telewizje Polska se bude jmenovat TVP ABC. Měl by vysílat i v DVB-T

Pro polský veřejnoprávní rozhlas by zavádění digitálního rozhlasu nebyl příjemnou záležitostí a bude pro něho znamenat právě náklady navíc. V současné době platí toto médium za šíření signálu prostřednictvím VKV vysílačů ročně okolo 10 milionů zlotých, tedy přibližně 63 milionů korun. Už v tuto chvíli probíhají nicméně mezi veřejnoprávním rozhlasem a KRRiT první neformální rozhovory na téma digitální rozhlas. Problémem podle Dworaka v současné době také je, že v Polsku je minimální dostupnost digitálních přijímačů a v podstatě je nikdo nekupuje.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).