Hlavní navigace

Politická kampaň na Twitteru: Blokovat či neblokovat trolly, toť otázka?

30. 9. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Potřebujete se zbavit otravných trollů v sociálních médiích? Blokací to dobře řešit nepůjde. Ale co tedy s nimi?

Předčasné volby mají jednu velkou výhodu: rychlý příchod voleb znamená, že volební kampaň je nutné vměstnat do zhruba měsíce a půl. Podstatně vyšší tempo přináší unikátní možnost sledovat, jak se kampaním daří (či nedaří) na sociálních sítích.

K zajímavým úkazům patří náhlé se objevivší nové účty či nenadálé oživení roky mrtvých účtů, které se jakýmsi zázrakem proberou a začnou útočit jednu vybranou stranu. V některých případech rovnou propagují „tu svoji“ partaj, v případech jiných skrývají, komu vlastně slouží. Kolem letošní kampaně, která se odehrává hlavně na Twitteru a okolo #Volím_pravici, se už po dvou týdnech začalo objevovat několik jasných trollů, které je zajímavé sledovat a zkoumat.

Typický vzorek viz například @msv333 a @PetrMoses. První se probral  (prakticky) po nějakém tom roce z letargie. Druhý vznikl 12. září a vypadá jako typický fake (myslím ale, že v tomto případě to fake nebude). U obou máte chvílemi pochyby, zda za nimi stojí skuteční lidé, nebo zda jde o obsah generovaný některým ze stranických aparátů (či agenturních aparátů). Přesně takové řízené aktivity se totiž dají očekávat a čím blíže k volbám, tím více jich bude.

Označení troll prosím neberte nijak hanlivě, je to terminus technicus (zde). Stejně tak prosím nic nevyvozujte z toho, že jsem si vybral dva příklady, které zrovna útočí na ODS. Je to docela logické, má momentálně nejsilnější kampaň na Twitteru a zrovna ji si schovávám na lepší časy a do školení v příštích letech. Jsem si jist, že existují stejní trollové, kteří „ve jménu té pravé strany“ chodí trollit proti stranám jiným.

Blokovat či neblokovat trolly?

V souvislosti s politickými trolly vyvstává jedna podstatná otázka, na kterou v letošních volbách narazí asi většina volebních štábů i agentur. Je dobré takovéto trolly zablokovat? Je to totiž docela obtížné – takový typický troll dokáže 24 hodin denně komentovat, ptát se, napadat i urážet snad každý tweet, který někdo pustí ven.

Osobně říkám, neblokovat. A uvádím k tomu několik důvodů:

  1. Troll nemá problém si založit nový účet a pokračovat tam. Budete blokovat pořád další a další? Nezapomeňte, Twitter je ze zásady veřejná sociální síť.
  2. Troll zjistí, že byl zablokován, a bude trollit o to více.
  3. Nebudete vědět, co píše a bude vám unikat řada věci, které je dobré vědět. Troll totiž představuje onu mezní, krajní, množinu názorů. A právě ty je dobré znát.
  4. To, že jste ho zablokovali, dá vědět celému světu a bude to, logicky a správně, vypadat divně.

Osobně blokování používám, ale zpravidla pouze na osobních účtech. A dělám to hlavně proto, že mám většinou problém se udržet a nereagovat. A protože jsem poněkud horkokrevný, tak většinou takových reakcí nadělám vice škody, než užitku. V takovém případě je lepší trolly zablokovat. 

Kdy už vážně uvažovat o zablokování? Pokud narazíte na spammera, neváhejte a nahlaste jej jako spam (tím zároveň dojde k blokaci). Stejně tak pokud troll překračuje únosnou míru a je vulgární, napadá a posílá obsah, který odporuje zákonu či mravům. V takovém případě je o blokaci možné uvažovat. Ale tak jako tak, pamatujte na bod (1) z výše uvedeného přehledu.

Komunikovat s trolly?

Měli byste trollům odpovídat a reagovat na jejich trollování? Na to tak jasná odpověď není – můj názor je ten, že na otázky, které mají smysl, neurážejí ani nenapadají, je dobré reagovat. Ty ostatní je vhodné ignorovat. Nesmíte totiž zapomínat, že troll své příspěvky nepíše ve vážném zájmu o věc, ale jde mu pouze o provokování.

Trolla samozřejmě můžete ignorovat. Bude se chvíli rozčilovat, znásobí své aktivity, ale pokud delší dobu nedostane potřebnou potravu (rozumějte, vaši pozornost), může ho to i přestat bavit.

Cloud23

TIP: Na ignorování trollů se dá dobře využít třeba TweetDeck, který umožňuje nastavit, že tweety s určitým obsahem (klidně i hashtagem, který nechcete vidět) vám nebudou zobrazovány. V některých případech je trolla dobré takto ignorovat, přeci jenom příliš mnoho negativity škodí. A je lepší se věnovat těm lidem, kteří za to stojí.

Komunikovat s trolly může být dobré i v tom, že se může ukázat, že dotyčný třeba není skutečný troll. Může jít o nedorozumění  či nepochopení. A je zde jistá šance, že se podaří ho vyjasnit. Samozřejmě, pokud je to pravý troll, tak jste bez šance a dříve či později je vhodné přestat reagovat.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).