Hlavní navigace

Polovina českých uživatelů na Internetu hledá odborné informace

2. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dle aktuálních dat projektu NetMonitor velikost české internetové populace překročila hranici 5,5 milionu lidí. Se změnou metodiky měření byly do dotazování sociodemografie nově zahrnuty otázky, které se týkají aktivit respondentů na počítači a potažmo Internetu. Podle získaných odpovědí 62 procent reálných uživatelů považuje své IT znalosti pouze za základní. Dalších 34 procent je pak považuje za nadstandardní. To v praxi znamená, že si poradí s matematickými funkcemi v tabulkovém procesoru,…

Dle aktuálních dat projektu NetMonitor velikost české internetové populace překročila hranici 5,5 milionu lidí. Se změnou metodiky měření byly do dotazování sociodemografie nově zahrnuty otázky, které se týkají aktivit respondentů na počítači a potažmo Internetu. Podle získaných odpovědí 62 procent reálných uživatelů považuje své IT znalosti pouze za základní. Dalších 34 procent je pak považuje za nadstandardní. To v praxi znamená, že si poradí s matematickými funkcemi v tabulkovém procesoru, zvládnou vytvořit grafickou prezentaci nebo třeba pracovat s vyhledávači či databázemi. Podle průzkumu se s profesionálními znalostmi IT na Internetu pohybují čtyři procenta reálných uživatelů.

BRAND

Nejčastější aktivitou na počítači je podle průzkumu vyhledávání webových stránek a potřebných informací, ke kterému se hlásí 95 procent reálných uživatelů. Patnáct procent reálných uživatelů se také zapojuje do tvorby webových stránek, ovšem jsou zde započítáni i uživatelé, kteří se této činnosti věnují jen částečně a/nebo občasně. Nejčastější pravidelnou aktivitou na Internetu je podle průzkumu získávání informací o produktech a službách, k čemuž se hlásí 72 procent lidí. Nadpoloviční většina reálných uživatelů (52 procent) pak na Internetu vyhledává odborné informace potřebné k práci nebo studiu.

K pravidelnému využívání instant-messagingových služeb se hlásí jen čtyřicet procent reálných uživatelů. Online poslechu rádií se pravidelně oddává 23 procent reálných uživatelů. Stránky internetových seznamek pravidelně navštěvuje podle průzkumu jen 13 procent reálných uživatelů. Další data včetně grafů naleznete v související tiskové zprávě.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).