Hlavní navigace

Polská televize chce vysílat v MPEG-4 a chystá se na HDTV

24. 4. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
24. 4. 2006

Veřejnoprávní Polská televize (TVP) dokončila první fázi digitalizace a nyní se připravuje na budování vlastního pozemního multiplexu, v němž by ráda vysílala v kompresním standardu MPEG-4. Na setkání s novináři z odborných médií ve Varšavě to řekl člen managementu TVP Piotr Gaweł. Novější technologie podle něj umožní vysílat větší počet digitálních programů v lepší kvalitě.

Gaweł informoval, že TVP už při výrobě programu a jeho distribuci přešla plně na digitální vysílání, byť pro diváky, kteří přijímají její signál pozemně, stále ještě vysílá analogově. Veškeré vysílání TVP se už odbavuje automaticky ze speciálních serverů, k zabezpečení využíváme systémy od společnosti Harris. Začali jsme pracovat na lepší kvalitě vysílaných programů, upozornil Gaweł.

Televize začala pro satelitní distribuci svých pěti kanálů (plnoformátové TVP1 a TVP2, regionální síť TVP3, mezinárodní TV Polonia a tematická TVP Kultura) využívat družici Astra 2C – 19,2E. Nyní pracuje na tom, aby mohla všechny své programy spustit ve vlastním pozemním digitálním multiplexu v kompresním standardu MPEG-4. V současné době TVP vysílá zkušebně ve Varšavě a v polském Slezsku ve standardu MPEG-2.

MM socky3

Podle Gawła chce TVP v blízké době spustit vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV) a využít při něm i vysokou kvalitu zvuku Dolby Digital. Pro satelitní vysílání chce TVP najít takový způsob distribuce signálu, aby pro diváka nebyl problém s individuálním příjmem kódovaného vysílání (něco na způsob českého Czech Linku). Kódování satelitního vysílání chce TVP používat jen při vysílání vybraných filmů a sportovních přenosů.

Polská televize od loňského prosince čeká na vydání licencí pro nové digitální programy TVP Sport a TVP Rozrywka (zábavný kanál). Přes měsícem pak TVP požádala o licenci pro speciální filmový kanál.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.