Hlavní navigace

Polská televize na satelitu kóduje, otázkou je proč

9. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

9. 10. 2009

Polská veřejnoprávní televize přistoupila k dnešnímu dni k zakódování některých vybraných stanic ze své národní satelitní platformy z družice Astra, kterou je možné bez problémů přijímat také v České republice. Konkrétně jde o stanice TVP1, TVP2, TVP Sport a TVP HD. Důvod, proč se tak ale stalo, není zřejmý. Na svých webových stránkách uvádí TVP tento fakt pouze jako suché konstatování.

Má snad jít o další fázi testovacího provozu? Právě to konstatuje totiž web národní satelitní platformy TVP. Server Satkurier.pl upozorňuje na to, že na příjem by v současné době měl být nutný zvláštní set-top-box umožňující příjem s kódovacím systémem Videoguard. Takovéto STB však nejsou na volném trhu dostupné a nabízejí je pouze některé kabelovky.

cif-tip-téma-foto

Ve hře jsou tedy podle serveru dvě varianty. Buďto jde pouze o zkoušku kódování kvůli některým problematickým přenosům (zejména sport), a to ze strany kabelových společností nebo právě o nátlak operátorů na fakt, že všechny programy TVP byly na satelitu šířeny nekódovaně. Satkurier.pl však připomíná, že tento krok je pro tamní diváky rozhodně špatným znamením digitalizace, které může polské veřejnoprávní televizi jedině uškodit.

ČTĚTE TAKÉ: Chuťovky ze satelitů Astra: programy Polské televize včetně HD i pro Čechy

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.