Hlavní navigace

Polská veřejnoprávní televize spustí kanál věnovaný čistě tamním regionům

27. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Program, jehož vysílání bude složeno čistě z materiálů dodávaných od jednotlivých lokálních poboček TVP, bude dostupný i v rámci pozemního digitálního vysílání v tamním multiplexu 3.

Polská veřejnoprávní televize se TVP se připravuje na spuštění tematického kanálu TVP Regiony, který bude zaměřený na jednotlivá vojvodství našich severních sousedů. S odvoláním na konferenci „Role veřejnoprávních studií TVP v oblasti rozvoje informační společnosti“ o tom informovala tamní média. Telewizja Polska tak opráší projekt kanálu TVP 3, který vysílal od 3. března 2002 do 6. října 2007. Později se na jeho analogových frekvencích objevila tematická stanice TVP Info. Její vysílání má být i nadále zachováno. TVP chce oddělit zpravodajství mezinárodního významu od lokálních informací, TVP Regiony mají ukázat lokální tvorbu v její „plné kráse“.

ČTĚTE TAKÉ: Telewizja Polska plánuje dětský kanál, stejně jako ČT. Nové stanice spustí na podzim

Podle serveru Wirtualnemedia.pl by měla stanice shromažďovat obsah z 16 regionálních studií, zatímco TVP Info by se zaměřila nadále na zpravodajství a publicistické pořady. Oba kanály budou vysílat vedle sebe v rámci takzvaného veřejnoprávního multiplexu (DVB-T), který je v Polsku označen číslovkou „3“. Zároveň v každém regionu budou existovat dvě lokální verze TVP Info s různým obsahem. Na nový systém regionálního vysílání by se mělo najet od 1. září, není však jisté, že ve stejnou dobu odstartuje i kanál TVP Regiony. Už od tohoto data chce však TVP výrazněji zapojit jednotlivá regionální studia do svého programu.

UXD

NEPŘEHLÉDNĚTE: Diváci v polském příhraničí si mohou naladit novou stanici, veřejnoprávní TVP Rozrywka

Z počátku jsme o tomto projektu mluvili jako o TVP 3 Regiony. Chceme se vrátit k tomu, co fungovalo v minulosti nejlépe. Naší povinností je chránit naše dědictví a historii televizního vysílání v Polsku. Pokud to bude možné a nutné, vrátíme se u tohoto projektu zpět do minulosti a uděláme to, co pro něj bude nejlepší, citoval člena představenstva Telewizje Polska Mariana Zelewskiho server Satkurier.pl. Vysílání jednotlivých regionálních studií by se mohlo dostat až na 20 hodin denně. Program by ve svém vysílání mohl využít také technologie hybridního širokopásmového vysílání označovaného zkratkou HbbTV.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.