Hlavní navigace

Polské komerční televize otestují pozemní vysílání v MPEG-4

30. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
30. 4. 2007

Tři polské komerční televize, které fakticky ovládají dva vlastníci, zahájí v polovině května zkušební zemské digitální vysílání v kompresním standardu MPEG-4. Programy Polsat, TVN a TV4, sdružené v organizaci Polský televizní operátor (POT), minulý týden získaly povolení k testům od Úřadu pro elektronické komunikace. Vysílání se omezí na dvě lokality: Varšavu a vysílač Śrem ve Velkopolském vojvodství.

BRANDstorming tip2

Pro Varšavu televize použijí kanál 55 z vysílače umístěného na Paláci vědy a kultury, ve Velkopolském vojvodství budou vysílat na kanále 23. Server Satkurier.pl poznamenává, že v příjmu zkušebních multiplexů bude nutný speciální přijímač vhodný pro normu MPEG-4 AVC, které ale zatím na polském trhu chybí. Polské regulační úřady se přitom už předloni shodly na tom, že řádné zemské digitální vysílání zahájí v MPEG-4 a nikoli v MPEG-2 jako většina evropských zemí.

Součástí sdružení POT měla být i veřejnoprávní Polská televize (TVP), ta se však nakonec rozhodla digitalizovat samostatně. V současné době TVP provozuje pět experimentů DVB-T, všechny ve standardu MPEG-2 (minulý rok ale zástupci TVP oznámili, že řádné vysílání plánují v MPEG-4). S výjimkou Skrzyczného v polském Slezsku všechny testy TVP obsahují jinak analogově šířené programy TVP 1, TVP 2 a TVP 3. Ze Skryczného vysílá také čistě digitální okruh TVP Sport, který lze pozemní cestou naladit i na Ostravsku.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).