Hlavní navigace

Polský multiplex 2 výrazně rozšiřuje pokrytí. Bude ho možné zachytit i u nás

14. 7. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 322915
V následujících několika dnech proběhne v Polsku významné rozšíření digitálního signálu tamního terestrického multiplexu 2. Zbystřit by proto měli všichni televizní diváci, kteří žijí v příhraničí s našimi severními sousedy. Několik lokalit, z nichž se začne v Polsku vysílat, totiž pokryje alespoň částečně i území České republiky a Slovenska. Už v minulých dnech se mohli diváci pokusit zachytit signál z lokality Klodzko - Czarna Gora, brzo se tak stane ale také z Opole nebo Zakopaneho. Zájemci tu budou moci nově naladit stanice Polsat, TVN, TVN 7, TV Puls, TV4, TV6 a Polsat Sport News.

Programová nabídka polského multiplexu 2

Stejně jako v České republice i v Polsku je multiplex 2 plně pod kontrolou komerčních stanic. Zatímco v tuzemsku jsou jeho provozovatelem České Radiokomunikace, u našich severních sousedů je to jeho tamní obdoba – Emitel. Ten má v podstatě na trhu terestrické televize dominantní postavení. Bude pro veřejnoprávní televizi zajišťovat i chod sítě 3 a počítá se s ním i jako s operátorem multiplexu 1, ve kterém budou programy Telewizje Polska (TVP) a komerční subjekty U-TV, Eska TV, ATM Rozrywka a Polo TV, jež nahradí původně plánovaný filmový kanál Kino Polska Nostalgia. V multiplexu 2, který velice výrazně rozšiřuje své pokrytí, jsou vysílány stanice Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, TV Puls, TV4 a TV6. Do konce letošního roku by se tu měl objevit ještě kanál TV Puls 2. Provozovatelem kanálů Polsat a Polsat Sport News je společnost Telewizja Polsat. První z nich je čistě plnoformátovou stanicí. Orientuje se na filmy, seriály, zábavu i zpravodajství. Vysílá sice širokoúhle, ovšem budete si u ní, stejně jako u ostatních stanic, muset zvyknout na „kvalitní“ polské čtené dialogy, což znamená, že pod lokálním komentářem uslyšíte originální znění, což pravděpodobně ne každý divák unese. Polsat Sport News si lze například představit jako obdobu klasického zpravodajského kanálu, ovšem s tím, že se orientuje výhradně a pouze na sport. Odstartovala před pár týdny, 30. května.

TVN, TVN 7 a TV Puls

Sesterskými stanicemi, jak už z jejich názvu vyplývá, jsou také TVN a TVN 7. Grupa TVN působí na polském trhu od roku 1997, kdy 3. října spustila první uvedenou stanici. TVN je zkratkou pro „telewizja nowa“, tedy jakási nová televize. Stanice sama sebe na webu charakterizuje jako největší bezplatný komerční program, který přináší vysoce kvalitní program plus důvěryhodnou a spolehlivou žurnalistiku. Charakterem bychom ji mohli přirovnat asi nejlépe k TV Nova (což není náhoda, protože TVN původně v Polsku zakládala skupina CME, majitel české Novy). Ze zahraničních akvizic známých dobře i tuzemským divákům je možné jmenovat formáty Big Brother, Who Wants to Be a Millionaire? nebo Dancing With Stars. Program je určen především divákům ve větších městech s vyšším vzděláním ve věku od 16 do 49 let. Zahraniční filmy nakupuje většinou od studií Warner Bros. DreamWorks a Paramount. Pokud jsme jmenovali před chvílí televizi Nova, sesterskou stanici TVN s číslovkou 7 bychom mohli přirovnat k Nově Cinema. I ta se orientuje na filmy, seriály a zábavu. Odstartovala v roce 2002. Další hráč na polském trhu, televize TV4, sama sebe charakterizuje jako stanici pro náročné publikum, které je aktivní a zároveň otevřené novým nápadům. Má naprosto shodnou cílovou skupinu, co se věku týká, jako TVN – od 16 do 49 let. Opět jde o plnoformátovou televizi. Sesterská stanice TV6 se pak orientuje na skutečně mladého diváka, kterému nabízí například soutěže Milionerzy (Chcete být milionářem?), Idol (American Idol) a Mam talent! (America’s Got Talent). TV Puls sama sebe charakterizuje jako televizi, která se snaží nabídnout alternativu. I ona nabízí filmy a seriály.

Multiplex 2 - Polsko - nabídka, červenec 2011

Jak to bude s příjmem multiplexu 2 na území ČR a Slovenska

Přesto, že telekomunikační operátor Emitel spouští během července vysílání tamního multiplexu 2 z neuvěřitelných dvaadvaceti lokalit, pouze ze zlomku bude možné zachytit signál i na území České republiky a Slovenska. Na více než polovinu z nich – třináct – mohou zájemci rovnou zapomenout, a to buď proto, že vysílač leží například na druhém konci Polska nebo zkrátka proto, že je sice tuzemským hranicím blíže, nicméně signál k nim stejně nedosáhne. Absolutně ze hry jsou tak lokality Konin/Żółwieniec, Rabka/Luboń Wielki, Dęblin/Ryki, Przysucha/Kozło­wiec, Bydgoszcz/Trze­ciewiec, Kielce/Święty Krzyż, Zamość/Tarnawatka, Białystok/Krynice, Suwałki/Krzemi­anucha, Lublin/Piaski, Lębork/Skórowo Nowe, Elbląg/Jagodnik a Koszalin/Gołogóra. V úvahu naopak připadají Kłodzko/Czarna Góra, Szczawnica/G. Prehyba, Zakopane/G. Gubałówka, Opole/Chrzelice, Tarnów/G. Św. Marcina, Wrocław/G. Ślęża. Méně pravděpodobné jsou pak stanoviště Katowice/Kosztowy, Przemyśl/Tatarska Góra a Kraków/Chorągwica. Vypisovat samozřejmě dopředu, které budou stoprocentně hrát a které ne, je v podstatě nemožné. To se až nejlépe ukáže v praxi. Že však signál bude možné zachytit i u nás, je už teď jasné. To se již v minulých dnech projevilo u lokality Kłodzko/Czarna Gó­ra.

Multiplex 2 - Polsko - IV. etapa výstavby, 07/11

Přehled všech polských vysílačů multiplexu 2, které se spouštějí v takzvané 4. etapě. Oficiální start všech byl stanoven na 31. července. (Zdroj: Emitel)

Nejžhavějšími kandidáty jsou Kłodzko, Opole a Zakopane

Podle map pokrytí, které se objevily na webu www.mapavysila­cu.cz, je na území České a Slovenské republiky nejpravděpodobnější zachycení těchto tří lokalit – Kłodzko/Czarna Góra (ČR), Opole/Chrzelice (ČR) a Zakopane/G. Gubałówka (Slovensko). Příjem z první uvedené lokality už je možné ověřit dokonce v praxi, protože zkušební vysílání bylo spuštěno již minulý týden – ve čtvrtek 7. července. Podle informací od našich čtenářů, signál skutečně do východních Čech i na sever Moravy doletí. Vyplývá to z příspěvků, které se objevily na diskusním fóru DigiZone.cz. V Pardubicích signál kanálu 58 (multiplex 2) naprosto stabilní i na „rybí kost“. TV Puls vysílá testovací barevné pruhy, ostatní programy jedou naostro už od spuštění 7. července, 11.30 hodin, popsal čtenář s uživatelským jménem fanda.t. Někteří aktivní montážníci už dokonce zvládli přidat tuto síť do společných televizních antén (STA). Vzhledem k tomu, že multiplex vysílá na kanálu 58, nedá se počítat s jeho příliš velkým dosahem do vnitrozemí, jelikož zde je rušen silnou jednofrekvenční sítí Ústí nad Labem – Chomutov se 100 a 32 kW. Kłodzko vysílá výkonem 20 kW. Velice nadějně vypadá příjem z lokality Opole/Chrzelice (zkušební vysílání od 15. července). Signál šířený na 34. kanálu výkonem 100 kW, by měl pokrýt Ostravska, Opavska a také Jesenicka. Co se týká pokrytí dalšími signály, předběžné informace lze najít na již zmiňovaných stránkách, viz: http://www.ma­pavysilacu.cz/map­coverage.html.

Opole - multiplex 2 - červenec 2011

Část území České republiky by měl bez problémů pokrýt také multiplex 2 z Opole. Startuje již zítra, v pátek 15. července. Obrázek lze po rozkliknutí zvětšit. (Zdroj: mapavysilacu.cz)

MM socky3

Klodzko - multiplex 2 - červenec 2011

Pokrytí polského multiplexu 2 z vysílače u Klodzka zasahuje i do východních a středních Čech (Zdroj: mapavysilacu.cz)

Pozor na vybavení!

Nakonec je důležité zmínit jeden zásadní fakt. V případě, že nebudete mít přijímač s podporou normy MPEG-4 nebo Full HD, případně HD Ready televizor, pak si lidově řečeno ani neškrtnete. Všechny polské multiplexy totiž používají pokročilý standard kódování, takže nebudete-li patřičně vybaveni, nic neuvidíte. I když programy naladíte, s největší pravděpodobností vám půjde pouze zvuk a místo videa budete mít černou obrazovku. Pokud máte patřičné vybavení, ani tehdy ještě nemusíte mít vyhráno. Bydlíte-li například v panelovém domě, do společné televizní antény (STA) musíte mít také na patřičný kanál umístěnou takzvanou kanálovou vložku. Měli byste se tedy zkrátka svého domovníka nebo někoho, kdo má ve vaši nemovitosti na starosti STA, zeptat, zdali je váš dům připraven pro příjem polských multiplexů. Nabídka sedmi nových televizních programů v podstatě zdarma je bezesporu jistě velmi lákavá a nebylo by dobré se o ni připravit, pokud tu možnost máte. V případě, že bydlíte ve svém domě a stejně je na tom i anténa, pak už zbývá jen laborovat, točit a štelovat a doufat, že se signál objeví. Na pomoc si pochopitelně můžete zavolat i odbornou firmu, jejíž pracovník by měl být se stavem digitalizace u našich severních sousedů dobře obeznámen a nabídnout vám vhodné řešení.

Budete (jste) v dosahu signálu polského terestrického multiplexu 2?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.