Je to jednoduché. Do Eternify si mohou kapely nastavit své písničky a pustit to přes noc. Aplikace přehrává písničky pořád dokola. Z každé ale jen třicet vteřin, tedy minimum k tomu, aby skladbu Spotify označilo za přehranou. Službu objevil server BBC.
Zároveň ukazuje uživateli, kolik už autorům písniček přehrávání vydělalo. Podle autorů aplikace to nejsou žádné zázraky, a to i proto, že Spotify lidé využívají spíš jako knihovnu než jako rádio. Tím pádem, než aby objevovali nové kapely, spíš si přehrávají svých pár oblíbených.
Spotify podle serveru BBC zjišťuje, jestli náhodou aplikace přisátá na jejich API neporušuje pravidla. „Vítáme ale všechny legální snahy o to, aby se lidé dostali k hudbě a autoři za ni dostali férově zaplaceno,“ tvrdí švédská firma ve svém prohlášení.
Ohm & Sport nejsou jediní, kdo se pokoušel v minulosti Spotify přelstít. Funky kapela Vulfpeck třeba vydala album Sleepify, které bylo plné nahrávek ticha. Skupina žádala fanoušky, aby si album pouštěli na noc a vydělala na tom kolem dvaceti tisíc dolarů. Album bylo sice brzy odstraněno, což Spotify komentovalo slovy: „Je to chytrý tah, ale nám se víc líbila předchozí alba Vulfpecku.“.
Taylor je herečka
Americká kapela není první ani poslední, která bojuje s nastupujícím trendem streamované hudby. Stejně jako u předchozích vln nespokojenosti s odměňováním pochází z vod spíš nezávislých umělců.
Proti startující Apple Music se ale ozvala třeba těžká váha aktuální pop music – Taylor Swift. Ta pohrozila tím, že stáhne své poslední album v případě, že ji Apple nevyplatí příspěvky za přehrávání z prvních tří měsíců, které dostanou uživatelé zdarma. Nakonec hrozba zafungovala, otázkou je, nakolik šlo o společné PR.
Autoři aplikace Eternify ale považují krok zpěvačky jen za teatrální gesto, které nakonec stejně nic nezmění. „Na konci dne na tom budou malé kapely pořád stejně,“ dodávají pro BBC.