Hlavní navigace

Porodní problémy „Zet jedničky“

4. 6. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 377758
Zpravodajská televize Z 1 odstartovala s velkým očekáváním v neděli 1. června v devatenáct hodin. V týmu plném profesionálů se zdálo, že se nemůže nic pokazit. První den vysílání proběhl téměř bez problémů. Ten druhý to však vedení televize bohatě vynahradil. Zpravodajská relace Zprávy v 7 obsahovala tolik chyb, že je člověk přestal počítat. A Barbora Tachecí, na kterou byli diváci tolik zvědaví? První den předvedla místo hard talk formátu téměř přátelské povídání a druhý den jí technické problémy zabránily objevit se na obrazovce. Aby toho nebylo málo, zakázala Z 1 některým hostům vystupovat na konkurenční ČT 24...

Technické problémy

Nová digitální zpravodajská televize Z 1 zahájila vysílání 1. června v devatenáct hodin a snad nikdo nepochyboval o tom, že se start povede. V týmu plném profesionálů a bývalých zaměstnanců České televize i dalších médií se snad nemohlo nic pokazit. Mezi těmi, kteří se na obrazovce objevili, jmenujme např. Barboru Tachecí, Veroniku Sedláčkovou, Vladimíra Kroce nebo Martinu Kociánovou. V čele stanice pak stojí Martin Mrnka, který má dlouholeté zkušenosti jako investigativní reportér televize Nova a pracoval také ve veřejnoprávní České televizi. Start 1. června se obešel opravdu téměř bez problémů a bylo až s podivem, že žádný kiks nenastal. U startu nového kanálu se to většinou čeká, a pokud neuvidí divák alespoň jednu malou chybičku, není „spokojený“. Začátky musí zkrátka vždy provázet porodní problémy. Jedinou chybičkou, kterou bylo možné u zpravodajství „Zet jedničce“ první den vytknout, bylo titulkování osob, které v redakčnímu systému Dalet vypovědělo službu.

Škodolibého diváka, který se těšil na vysílání plného chyb, však muselo potěšit pondělí, kdy relace Zprávy v 7 obsahovala tolik technických problémů, že se to minimálně na prstech jedné a možná i dvou rukou nedalo spočítat. Jmenujme např. opětovné vypadnutí titulků u aktérů v reportážích, špatně proběhnuvší relace o počasí a ne úplně hladký start sportu s Renatou Dlouhou. Pokud jde o problémy netechnického rázu, Janu Němcovi se podařilo začít číst zprávu, kterou měla číst Veronika Sedláčková a vrcholem byla dvě reportážní okna, kde ani v jednom na počátku redaktorka Aneta Snopová nevěděla, že je ve vysílání, přičemž v tom prvním pravděpodobně ani neslyšela Jana Němce, na co se jí ptá.

Nezůstávejme ale jen u tzv. studiových problémů. Zet jedničce pravděpodobně nezáleží na intenzitě zvuku, který se z televizoru ozývá. Mnoho čtenářů se na nás obrací s otázkou, proč tento nový kanál má takový nepoměr mezi znělkami a publicistickými pořady. Zatímco jingly jsou nastavené standardně, u formátu typu To říkáte vy, Interview B.T. nebo 18 minut je zvuk stažen na minimum. Takový byl alespoň ještě stav v době psaní tohoto článku (v úterý 3. června v 10:00 hod.). Aby ho tedy divák dobře slyšel, musí nutně zesílit televizor. Mezitím pochopitelně zapomene, že tak učinil a po odvysílání pořadu se lekne, protože z reprobeden na něj začne řvát znělka pořadu. Nejde však o jediný problém. Zpravodajská „Zet jednička“ se také potýká s dalšími dvěma nešvary. Tím prvním je občas plechový zvuk, kterého si mohli diváci všimnout např. při reportáži, ve které figuroval i premiér Mirek Topolánek. Toho nebylo opravdu téměř slyšet, protože zvuk byl doslova přehlušený a skutečně to vypadalo, jako kdyby na nás premiér promlouval odkudsi z konzervy. Co určitě působí během publicistických pořadů rušivě, je také skutečnost, že ve studiu, kde se natáčí, je špatná akustika, což se projevuje během vysílání tak, že promlouvající a moderátor působí na člověka dojmem, jako kdyby se dvě osoby bavily někde na chodbě. Zvuk nemá sice takovou intenzitu, ale i přesto působí rušivě.

Barbora Tachecí

Barbora Tachecí v době, kdy byla programovou ředitelkou na Frekvenci 1. Foto: archiv Frekvence 1

Zjihlá Barbora Tachecí

Když jsme se v redakci dozvěděli, že tzv. hard talk formát bude na televizi Z 1 moderovat Barbora Tachecí, nemohli jsme se dočkat a byli jsme rádi, že volba padla právě na ni. Tachecí si jistě mnozí pamatují ještě z dob pořadu „21“ na České televizi jako poměrně nekompromisní a tvrdou moderátorku. Později byla mluvčí a působila také na Frekvenci 1 jako programová ředitelka. Všem se však zapsala do paměti jako ředitelka veřejnoprávního Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu, kde přichystala radikální změny a stejně je pak prezentovala novinářům na lednové tiskové konferenci, aniž by připustila jakýkoli protinázor. Vrcholem pak bylo její vystoupení v Dobrém ránu s ČT, kdy se jí podařilo totálně zesměšnit moderátora Jana Václavka a zasypat ho výtkami. V únoru však Český rozhlas Barboru Tachecí odvolal a ta následně skončila v psychiatrické léčebně. Pár měsíců o ní nebylo asi kromě dvou rozhovorů slyšet a mnozí si mysleli, že už má to nejlepší za sebou a svých 15 minut slávy si užila. Pomocnou ruku však podala Tachecí konzultantka a hlavní architektka publicistické části Z 1 Simona Matásková, která stála u zrodu takových pořadů, jako je Uvolněte se, prosím, StarDance nebo Pošta pro tebe.

Divák se těšil na Barboru Tachecí v novém pořadu Interview B.T. Protože vedení kanálu si bylo vědomo toho, že právě ona je velkým tahákem (před prvním vysíláním jejího pořadu Z 1 dokonce vyprodala celý reklamní blok), nasadilo ji mimořádně hned 1. června a proti ní posadilo se předsedu a senátora za KDU-ČSL Jiřího Čunka. Zda to byla nervozita, nebo se v Barboře Tachecí něco zlomilo, je otázka, pravdou však je, že místo hard talk formátu se na obrazovce objevil téměř přátelský rozhovor, kdy se Tachecí nepodařilo z Čunka dostat žádnou novou a zajímavou informaci. Předseda KDU-ČSL a senátor si tak v podstatě v křesle seděl téměř pohodově a neměl se čeho bát. Pokud chce Tachecí diváky zaujmout, musí přitvrdit a do moderování také vložit trochu své arogance, kterou od ní očekávají. Ke škodě věci pak byla i skutečnost, že další večer rozhovor s Vlastimilem Tlustým z ODS, známým odpůrcem premiéra Topolánka, televize vůbec neodvysílala, a to z technických důvodů.

Spor se zpravodajským kanálem ČT 24

ČT24 logo

Zatímco zpravodajský kanál ČT 24 se snažil chovat vůči Z 1 přátelsky, nový kanál útočí. Nejprve byli novináři svědky malého incidentu, kdy ředitel „Zet jedničky“ Martin Mrnka zakázal štábu České televize natočit před startem jejího vysílání informační smyčku. Na tom by možná nebylo nic divného, protože se chtěl zkrátka do příchodu na trh ubránit tomu, že konkurence bude vědět, co se od jejího vysílání dá čekat. Pošťuchování ze strany Z 1 však vyvrcholilo tím, kdy tato televize uzavřela s některými hosty, kteří chodí do jejího vysílání, smlouvu o exkluzivní spolupráci, kvůli kterým nemohou vystupovat na konkurenční ČT 24. Takto „postiženi“ jsou např. publicisté Karel Hvížďala a Jefim Fištejn. Ředitel Z 1 Mrnka také tvrdí, že Česká televize vydala striktní příkaz, ža její kameramani nesmí snímat logo Z 1. Veřejnoprávní televize tak podle něj má reagovat na příchod konkurence. A jaká byla reakce šéfa zpravodajství ČT Milana Fridricha? Pokud by byl nějaký takový striktní zákaz, musel bych ho vydat já. Nic takového jsem nikomu nenařídil, řekl včera našemu serveru Fridrich.

Na startu hodně záleží, chyby mohou odradit

Zpravodajská televize Z 1 měla připravenou výbornou půdu pro to, aby zaujala diváky. Média své čtenáře masírovala rozhovory s jejím generálním ředitelem Martinem Mrnkou, objevovaly se stále nové informace o tomto kanálu a vypadalo to, že je opravdu na co se těšit. I samotné prostory zpravodajského nováčka působily velkolepě. Problém je v tom, že první přenosy se nepodařily tak, jak by si asi její vedení představovalo. Ve vysílání bylo příliš mnoho věcných i technických chyb, které mohou diváky odradit. Pokud se nepodaří tyto chyby a porodní problémy Z 1 odstranit, může se s přízní mnoha diváků bohužel rozloučit, protože první dny jsou pro vysílání nejdůležitější. Diváci jsou zkrátka nemilosrdní a málokdy dávají někomu druhou šanci…

Dali byste zpravodajskému kanálu Z 1 druhou šanci?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.