Hlavní navigace

Porovnat fakturu s nabídkou ISP se vyplatí

8. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Každý měsíc dostávám emailem fakturu od firmy, která mně připojuje k Internetu. U toho počítače sedím sice jen v průměru půl dne týdně, nicméně připojený být musí. Minulý týden jsem zjistil, že faktury by člověk měl číst.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Obstarožní Celeron s velmi moderním Linuxem uvnitř slouží k víceméně občasnému brouzdání na webu, stahování pošty a ke komunikaci po Instant Messagingu. Sem tam se jeho prostřednictvím stáhne něco z torrentu, spustí streamované video, případně rozhlasová stanice. Toť vše. Vlastně, už několikrát posloužil jako demonstrátor toho, že Linux může skutečně být jediným operačním systémem na PC, ale to sem nepatří.

Připojení tohoto stroje k Internetu mne stojí přibližně tři stovky měsíčně, zajišťuje ho lokální Slezský ISP, jehož služby využíváme již mnoho let a netřeba je měnit. Onen ISP posílá – jak jsme zmínil již v úvodu – každý měsíc elektronické faktury, které zřejmě většina uživatelů (stejně jako já) nečte. Při placení trvalým převodem to nemá moc smysl.

Minulý týden jsem po obdržení dalšího takového e-mailu udělal výjimku, a online e-fakturu si prohlédl. Důvodem víceméně bylo zjistit, zda pokoutně nezdražili a já tak nemám u milého ISP nedoplatek. Spokojeně jsem zjistil, že nezdražili, ale současně mně zašimralo pokušení navštívit webové stránky a zjistit podrobnosti o svém tarifu. Jaké bylo překvapení, když jsem místo podrobností zjistil, že můj Internet šlape sotva čtvrtinovou rychlostí oproti té, kterou můj ISP nabízí za stejné peníze jako základní model, a to nejspíše již několik let. Řečeno slovy mobilního operátora – že používám výběhový tarif. Leč mobilní operátor by mne patrně dokola nutil jej změnit, zatímco ISP ani nepípnul.

CIF23

Vyměnil jsem si se zástupci poskytovatele připojení několik e-mailů a momentálně to po vyplnění formuláře vypadá, že by můj občas používaný počítač mohl v rychlosti konektivity dohnat své kolegy z našeho paneláku. Doufám, že happy end.

Jedna věc mi ale vrtá hlavou. Když se tak na to dívám, Internet s mým předpotopním Celeronem mi totiž vůbec nepřišel pomalý. Jeden megabit vyhrazené přenosové kapacity naprosto stačil na vše, co jsem s PC dělal. Chyběl mi prostě podnět, který by mne donutil zjišťovat, jak to s Internetem vlastně je, a pak přesvědčovat ISP o nutnosti nápravy. To se zčásti dá omluvit (asi) málo častým používáním onoho PC, ale pokud používáno je, pak obvykle poměrně intenzivně. Subjektivně tedy mohu říct, že přestože konektivita byla hluboko pod tím, co je dnes nabízeno jako minimum, na práci i pro zábavu naprosto stačila. Nebýt onoho náhodného zjištění, asi by stačila dále. A pak, proč si občas nepřečíst elektronickou fakturu.

Už se vám taky stalo, že váš ISP potichu zlevnil či zrychlil a neřekl vám to?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).