Hlavní navigace

Poslanci ODS odmítají schválení diginovely hned v prvním čtení

19. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
19. 7. 2007

ODS, nebo alespoň její poslanecký klub, odmítá schvalování diginovely ve zkráceném řízení tak, aby ji Poslanecká sněmovna přijala hned v prvním čtení. Pro středeční Události, komentáře to řekl předseda klubu Petr Tluchoř. Myslím, že vláda, jestli jsou mé informace správné, nepodává tu záležitost a nežádá ji projednat v tom zrychleném projednání, uvedl poslanec.

Klub ODS by se mohl podle Tluchoře dohodnout se sociální demokracií na zkrácení některých lhůt na projednávání diginovely. Zatím si ale nemyslím, že bychom navrhovali schválení hned v prvním čtení, dodal. To by znamenalo, že poslanci budou moci k vládní verzi novely podávat pozměňovací návrhy. Při posledním schvalování novely vysílacího zákona, kdy poslanci tuto možnost také měli, sněmovně trvalo přijetí novely půldruhého roku.

Tluchoř nicméně prohlásil, že vydal pracovníkům klubu pokyn, aby připravili podpisové archy k žádosti o svolání mimořádné srpnové schůze sněmovny, která by se zabývala právě diginovelou. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS by šlo nejspíše o „vloženou schůzi“ mezi druhé a třetí čtení balíku vládních reforem. Vládní koalice bude podle Tluchoře při schvalování diginovely jednotná: Je to vládní návrh a je to návrh, který vede jasně správný směrem.

Zásadní výtky k diginovele nemá ani předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek, který v ČT vyjádřil radost nad tím, že se vládě podařilo digitalizaci vyvést z bludného kruhu. Vítáme to, že vláda předkládá sněmovně návrh, nad kterým můžeme debatovat. Co se týká zrychleného projednávání, musíme se teď seznámit s tím finálním textem, který schválila jednomyslně vláda. A jednoznačně říkám, že sociální demokracie chce přispět k tomu, aby se proces digitalizace znovu rozběhl, slíbil Hašek.

Také Hašek však prohlásil, že právem každého poslance je podat k jakémukoli předkládanému zákonu pozměňovací návrh. My budeme na poslaneckém klubu o té věci referovat jako mediální skupina klubu a samozřejmě se pokusíme dohodnout, aby bylo podáno co nejmenší množství pozměňovacích návrhů, dodal. Zároveň odmítl specifikovat, čeho by se případné změny mohly týkat. Sociální demokracie rozhodně nebude brzdou v dalším procesu digitalizace, slíbil Hašek.

ICTZ23

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD by bylo dobré, kdyby se textem diginovely mohla zabývat, byť ve zkrácené lhůtě, sněmovní komise pro sdělovací prostředky a také výbor pro vědu, kulturu, školství, mládež a tělovýchovu. Ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) uvedl, že by jakákoli poslanecká tvořivost mohla diginovelu poškodit a proces jejího schvalování by se mohl zdržet: Ten text je vyvážen na lékárnických vahách a sleduje se obecný zájem České republiky a digitalizace a ochrany České republiky proti případným žalobám.

Diginovela podle Svobody pamatuje na případ, kdy Česká republika kvůli špatnému a „zlobovanému“ zákonu prohrála arbitráž s majitelem CME Ronaldem Lauderem a musela zaplatit deset miliard korun. Proto já se toho nebojím, ale nepřeju si to, řekl Svoboda k pozměňovacím návrhům poslanců.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.