Hlavní navigace

Poslanci připravili plán přechodu na digitální rozhlas

7. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
7. 7. 2008

Několik poslanců z řad ODS, ČSSD a Strany zelených chystá novelu mediálního zákona, která by v budoucnu umožnila digitalizaci rozhlasového vysílání a usnadnila by také spojování stanic do jedné společnosti. Podmínkou by pochopitelně bylo, že by musely mít stejného vlastníka. Předlohu by měla nejprve posoudit vláda, a poté by se jí začal zabývat parlament.

K TÉMATU: Michel Fleischmann: Je jasné, že v DVB-T vysílat nebudeme

Problém současné digitalizace je v tom, že se zabývá pouze televizním vysíláním a nikoliv rozhlasovým. Komerční stanice stejně jako veřejnoprávní Český rozhlas nepředpokládají, že by pak používaly systém DVB-T. Podle Michela Fleischmanna, prezidenta společnosti Lagardere CZ, která provozuje rádia Frekvence 1, Evropa 2, Bonton, Rádio DJ a vlastní mediazastupitelství Regie Radio Music (RRM), je reálný přechod na standard T-DAB.

KL22 hlasovani

ČTĚTE TAKÉ: Komerční rádia chtějí garanci analogových licencí do roku 2020

Samotný přechod rozhlasového vysílání na digitální lze očekávat kolem roku 2019 s tím, že platnost dosavadních licencí k rozhlasovému vysílání skončí roku 2013 a v bezprostředně následujících letech, uvedli občanští demokraté Petr Pleva a Petr Tluchoř, sociální demokraté Vítězslav Jandák a Michal Hašek a Olga Zubová ze Strany zelených. Novela počítá s institutem takzvaných přechodných licencí, které by Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) měla dosavadním provozovatelům udělit. Měli by se ale například zavázat k tomu, že přistoupí na plán přechodu na digitální vysílání.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.