Hlavní navigace

Pospíchal: Nebojíme se zpochybnění kroků RRTV v digitalizaci

22. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
22. 1. 2008

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se nebojí, že by její bývalí členové, které před pěti lety na návrh Poslanecké sněmovny odvolal tehdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD), mohli soudně zpochybnit veškerá rozhodnutí počínaje 22. květnem 2003. Serveru Český rozhlas Digital to řekl místopředseda rady Petr Pospíchal.

Bývalí členové rady, odvolaní kvůli prohrané arbitráži mezi Českou republikou a americkou společností CME o nedostatečnou ochranu její investice do televize Nova, loni uspěli s žalobou u soudu, který označil jejich odvolání za neplatné. Od té doby se exradní marně domáhají vyplacení odměn za zbytek jejich funkčních období a zpochybňují veškerá rozhodnutí svých nástupců.

Rozumím těm jednotlivým lidem. Tomu, co si museli prožít. To není snadná věc, tomu se dá rozumět. Rozumím tomu, že se každý bije za svá práva. Ta práva mohou mít nějaký finanční ekvivalent, to taky chápu. Osobně můžu jenom vyslovit jisté uznání nad tím, že mají takovou vytrvalost, protože se to celé táhne už pěkně dlouho, prohlásil Pospíchal, který byl prvním předsedou RRTV po Špidlově rozhodnutí o odvolání bývalých radních.

Podle Pospíchala se ale rozhodnutí soudu o neplatnosti odvolání současných členů rady a jejich rozhodování nijak nedotýká. V té radě mohli sedět úplně jiní lidé, ale každopádně počínaje 22. květnem 2003 jich tam seděl dostatečný počet pro činnost rady. Všichni členové z této doby byli zvoleni řádně, splnili všechny předpoklady, které byly nutné, funkci převzali řádně v souladu se zákonem. Čili spekulace, že by ta rozhodnutí mohla být znevěrohodněna, mi připadají nemístná, řekl Pospíchal.

KL22 hlasovani

Rozhodnutí současné rady jsou podle Pospíchala v souladu se zákonem. Skutečnost, že tam mohl sedět někdo jiný, ta rozhodnutí nemůže devalvovat, dodal. Jeden z odvolaných členů RRTV, nynější radní Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Petr Štěpánek, už naznačil, že by zpochybnění rozhodování rady po květnu 2003 mohlo vést k dalšími zdržení procesu digitalizace televizního vysílání, neboť by revidovalo také udělení prvních šesti licencí novým digitálním televizím.

Šestice digitálních nováčků sice o udělené licence posléze přišla rozhodnutím soudu, diginovela vysílacího zákona platná od letošního ledna jim je ale vrací ve formě kompenzační licence za to, že toto oprávnění už jednou získali a kvůli zdlouhavému jednání soudů dlouho nevěděli, zda budou moci vůbec vysílat.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.