Hlavní navigace

POST se znovu odstěhoval

1. 12. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ani ne před rokem se populární služba POST.CZ a ostatní servery firmy Globe Internet přesunuly od svého tradičního poskytovatele CESNETu do nového působiště, k LUKO Czech-Netu. O tomto víkendu bylo provedeno další stěhování - tentokrát k Video On Line.

K přesunu došlo podle našich informací po vzájemné dohodě Luka a Globe, nejde tedy zřejmě o klasickou změnu poskytovatele připojení, kdy se provozovatel serveru prostě jednoho dne rozhodne odejít za lepším a jde. Nejde ostatně o překvapivou změnu – už zhruba před měsícem šly první signály, ostatně něco se dalo vypozorovat i z toho, že Globe už v této době na svých stránkách doporučovalo připojení k VOL (viz můj tehdejší článek, předposlední odstavec).

Faktem je, že kvalitní obsah patří k prestižním otázkám každého poskytovatele a obvykle se ho snaží získávat a uchovávat. Z toho také plyne jednoduché resumé, že tito poskytovatelé obsahu za připojení svých serverů nikdy neplatí „komerční“ poplatky, tedy to, co dle ceníků platí třeba ČKD Praha za svůj WWW server. Poskytovatelé připojení se jim snaží všemožně vycházet vstříc snižováním poplatků či úplným bartrováním. Jsou ostatně známy případy, kdy tok peněz nejde od majitele serveru k poskytovateli připojení, ale právě naopak; týká se to ovšem jen těch skutečně nejvýznamnějších serverů.

POST.CZ nepochybně do této skupiny patří, ale poskytovatel, který mu nabídne přístřeší, musí dobře zvažovat, zda se mu to vyplatí – a podle mého soudu může dojít k oběma možným závěrům. POST s desetitisíci uživatelů je totiž pěkný bumbrlíček a podle mého odhadu spolyká nejméně 512 kb/s pásma – to věru není málo, podíváme-li se na obvyklé kapacity linek českých poskytovatelů do NIXu. Poskytovatel připojení tak logicky musí zvažovat, zda mu platba za tuto šířku pásma (a ono to zas upřímně řečeno není tak strašně moc) přinese nejméně stejnou hodnotu v podobě zvýšeného povědomí o jeho jménu a vyšší prestiži.

LUKO tak s odchodem POSTu přichází o prestižní servery, ale na druhou stranu ostatní zákazníci si podle ohlasů, které jsem již včera stačil dostat, pochvalují zvýšení průchodnosti do českého Internetu. Naproti tomu VOL získává cennou trofej, protože doposud co do obsahu nebylo nejsilnější.

A radovat se konečně mohou i zákazníci. Jak Globe oznámilo, využilo přesunu současně i k upgradu celého systému. Dnes systém disponuje diskovým polem o celkové velikosti 72 GB, databáze systému je provozována na 2× PentiumII – 400 MHz, uživatelské rozhraní pak na 1× Pentium II 400 MHz. Kompletní zálohování uživatelských dat i systému probíhá automaticky 1× denně v nočních hodinách.

Marek Antoš

KL22 hlasovani


Starší, související články:

* Co si myslí naši čtenáři o útoku hackera na POST.CZ
* Na POSTu řádil hacker
* CESNET pozvolna opuštějí zajímavé servery

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.