Hlavní navigace

Pozemní HD vysílání u sousedů: Správné rozhodnutí, nebo zbytečnost?

31. 5. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Má vysílání ve vysokém rozlišení prostřednictvím pozemního šíření smysl? Nejde jen o vyhozené peníze? A kde všude na něj v Evropě v DVB-T narazíte?

Polsko: Fotbalové Euro jako skvělá šance pro HD

Naši severní sousedé byli dlouhou dobu řadě zemí k smíchu. Už kvůli tomu, že se tu zatím nezačalo vypínat analogové televizní vysílání a zavádění toho digitálního značně vázlo. Poláci to ale vzali za správný konec a rozhodli se, že k začátku fotbalového Eura 2012 zprostředkují svým divákům tento významný sportovní svátek ve vysokém rozlišení (HDTV). A ano, půjde o pozemní šíření, a to nikoliv v DVB-T2, tedy druhé generaci zemského vysílání, ale o DVB-T. Jak je to možné? Jednoduše. Poláci totiž vysílají v normě kódování signálu MPEG-4/AVC a nikoliv MPEG-2. Do multiplexu se jim tedy vejde logicky i více programů. Předpokládá se, že většina majitelů boxů je nejen vybavena pro příjem MPEG-4, ale je především HD Ready, čili zařazení kanálů ve vysokém rozlišení nečiní tamním divákům žádné problémy.

Dobrou zprávou pro místního diváka je skutečnost, že signál multiplexu 1, kde bude kanál TVP 1 HD šířen, zasahuje také do České republiky. Převážně jde o území severních a východních Čech a také severní Moravy a Slezska. Spuštění prvního programu Telewizje Polska je spojeno s mohutnou expanzí multiplexu 1, který taktéž obsahuje stanice TVP 2, TVP Info, TTV, ATM Rozrywka TV, Polo TV a Eska TV. Bez nadsázky se tedy dá říci, že Poláci skvěle využijí šance, která se jim naskytla a vůbec nebudou (zatím) potřebovat k HD vysílání normu DVB-T2.

Logo polského kanálu TVP 1 v HD rozlišení, který bude dostupný v polském DVB-T od 1. června.
Autor: Telewizja Polska

Logo polského kanálu TVP 1 v HD rozlišení, který bude dostupný v polském DVB-T od 1. června.

Slovensko využilo poloprázdné kapacity multiplexu

Ani Slováci nepotřebovali pro celoplošné pozemní vysílání v HD rozlišení standard DVB-T2. Nad nabídkou DVB-T ale zrovna dvakrát jásat nemohou. Zatímco komerční multiplex obsahuje čtyři stanice – Markízu, Doma, Joj a Joj Plus, veřejnoprávní síť se dá s určitou mírou nadsázky označit jako poloprázdná. Přítomnost pouze dvou stanic zachraňuje tamní telekomunikační operátor Towercom tím, že do této sítě po dohodě s Rozhlasem a televizí Slovenska (RTVS) umístil vysílání kanálu Jednotka HD. Ten ještě poměrně nedávno v HD žádné pořady nepřinášel, ale situace se naštěstí postupně začala zlepšovat. Vrcholem pak bylo například nedávné mistrovství světa v hokeji. V HD se vysílá také pořad Nebíčko v papuľke.

Jednotka HD už je ve slovenském DVB-T šířena poměrně dlouho – od druhé poloviny loňského roku – a tehdy mělo jít o příjemné překvapení tamním divákům k vánočním svátkům. Slováci se nevzdávají ale ani zavedení vysílání v normě DVB-T2. Úspěšné testy zde již proběhly v minulosti a telekomunikační operátor Towercom už koncem roku 2011 vyhrál výběrové řízení na provozovatele čtvrtého digitálního pozemního multiplexu. Členové výběrové komise Telekomunikačního úřadu Slovenské republiky (TÚ SR) se tehdy shodli na tom, že druhý ze zájemců o získání povolení – společnost Telecom Corp. – nesplnil požadavky výběrové řízení, a proto byl z něho vyřazen.


Autor: Nova Sport (ilustrační foto)

Slováci si mohli užít pozemního vysílání hokeje v HD.

Rakousko chce spustit HD vysílání v létě, v DVB-T2

Poměrně zajímavý vývoj v oblasti HD televize čeká v nejbližší době naše jižní sousedy, Rakušany. Přesto, že zemské vysílání je tu minoritou, většina lidí tu přijímá signál z družice, chtějí i divákům, kteří sledují televizi terestricky, zprostředkovat zážitek z kvalitního obrazu. Protože start by to měl být ale skutečně velkolepý, půjde rovnou o standard DVB-T2, tedy terestrickou televizi druhé generace. Tamní telekomunikační operátor ORS, obdoba Českých Radiokomunikací, má poměrně smělé plány. Prostřednictvím DVB-T2 může divákům teoreticky nabídnout až třicet televizních programů. K dispozici má být pochopitelně v HD rozlišení veřejnoprávní televize ORF s oběma svými programy ORF eins a ORF 2.

Kulturní a společenská ORF III v HD rozlišení nevysílá a pravděpodobně ani vysílat nebude. V Rakousku je v současné době, dá se říci, ticho před bouří, protože už se dlouho o spuštění DVB-T2 nehovořilo. Nedávno se však na stránkách úřadu RTR (Rundfunk und Telekom Regulierungs-GmbH) objevila přece jen malá zmínka, a to ta, že se čeká na vyjádření regulačního orgánu KommAustria. Jde o tamní obdobu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). V současné době tak zatím nejsou známy vysílací kanály a výkony, ale ORS má již vše pro start připraveno. Za zmínku jistě stojí i fakt, že kromě rakouských stanic se bude šířit i řada německých.

Content tip EARLY


Screenshot: autor

Rakouská veřejnoprávní televize bude brzo vysílat pozemně i v HD rozlišení.

Německo „hádéčko" v terestrice nepotřebuje

Kapitolou samou o sobě je Německo. Žádný plán v oblasti HD vysílání pozemně tu neexistuje. Ani Německo se pochopitelně v budoucnu DVB-T2 nevyhne, ale k šíření vysokého rozlišení prostřednictvím DVB-T není důvod. U našich západních sousedů má totiž většina tamních obyvatel satelit. V Německu jsou hlavní a jedinou satelitní pozicí družice Astra na 19,2 stupních východně, kde vysílá řada programů celostátních i lokálních. Od 30. dubna, a to je důvod, proč se o vysílání z družice zmiňuji, jsou tu k dispozici nekódovaně i HD kanály německé veřejnoprávní televize. A není jich zrovna málo… Jde nejen o Das Erste nebo ZDF, ale i lokální programy, mimo jiné SWR, WDR nebo NDR.

Vzhledem k tomu, že je tedy většina obyvatel na družici, což je oproti České republice zásadní rozdíl, Němci skutečně nejsou do HD vysílání prostřednictvím DVB-T2 žádným způsobem hnáni. Jednou to přijde, ale v tuto chvíli není toto šíření na pořadu dne. Jako příklad neúspěchu bych uvedl placený multiplex RTL Medien Gruppe, který je k dispozici například ve Stuttgartu. Diváci se k němu zrovna dvakrát nehnali a Němci si ho vzali v podstatě jako odstrašující.

Kdy se podle vašeho názoru dočkáme v Česku celoplošného HD vysílání?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).