Hlavní navigace

Práce v Amazonu je prý peklo, opravy Windows 10 a Spotify lačnící po datech

23. 8. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Ken Wolter / Shutterstock.com
Wuala končí, zhřeší-li youtuber, tak mu Bůh odpustí a je to, peklo materiálového designu, Apple Music prý uživatelé neopouští. Co přinesl právě končící #tyden?

Kdo může za pád Microsoftu po roce 2000? V Microsoft’s Lost Decade ukazují prstem na Steva Ballmera, ale nebude to až tak jednoduché, byť to byl právě on, kdo nese zodpovědnost. Je to dlouhé, ale zajímavé čtení. A je možná vhodné si připomenout pár momentů z minulosti:

V Německu dávají občanky do mikrovlnky, aby se ochránili před sledováním vládou. Což o to, tenhle akt sice RFID čip v tamní občance znehodnotí, ale také to může znamenat problémy s úřady. Na šmírování to žádný vliv nemá, prostě to stojí na klasickém nepochopení toho, jak RFID čipy fungují. Viz Germans microwaving, boiling ID cards  a Germans are so scared of surveillance they microwave their ID cards.

Vyfocení jídla může být v Německu porušením práv kuchaře. Vážně, tedy pokud si to nevymysleli v Die Welt (německy, anglický komentář případně zde). Předtím než si tedy v Německu nasdílíte jídlo na Instagram či Facebook, vyžádejte si povolení od kuchaře. Ideálně písemně.

A když už jsme u těch absurdností, tak do třetice. V Dánsku můžete jít do vězení za to, že vysvětlíte, jak funguje Popcorn Time. A weby vysvětlující jak tato populární pirátská aplikace funguje, byly tamními úřady zlikvidovány. Viz POLICE ARREST MEN FOR SPREADING POPCORN TIME INFORMATION.

TELEgraficky

Postava na Marsu a je to ■ Vědci proti strachu a lhostejnosti ■ A také popeláři ■ QVC koupí Zulily za 2,4 miliardy ■ InspiroBot ■ GrabTaxi získalo 350 milionů dolarů ■ PayPal koupil Modest ■ Trumphole

Právo na zapomnění se už zase trefilo na vcelku neškodný web.

Právo na zapomnění se už zase trefilo na vcelku neškodný web.

WEBDESIGN, INTERNET

500px se dělí na dvě části, Prime a Core, ve snaze lépe mířit a komunikovat s rozdílnými cílovkami. Prime je unikátní kolekce podléhající editorskému výběru, Core jsou fotky odkudkoliv a rozdíl je i v cenách (50 – 750 USD Prime, 35 – 300 Core). Viz Introducing the Next Evolution of the 500px Marketplace.

SOFTWARE

Windows 10 mají od Microsoftu naděleny další kumulativní opravy, které by měly opravit to, co neopravily předchozí kumulativní opravy. Hlavně by se nemělo opakovat to, co předtím, tedy nekonečné restartování pořád dokola. Windows se ale stále ochotně restartují, ačkoliv máte otevřené programy a vůbec to neřeší (musíte si to vypnout). A nová kumulativní oprava? Opět bez informaci o tom, čeho se vlastně týká. Viz KB3081438.

Google Hangouts má webovou podobu. K nalezení na vcelku logické adrese hangouts.google.com. Hangouty byly původně součástí Google+, ale Google se teď snaží, aby z nich byl samostatný komunikační nástroj – dost podobně jako to dělá Facebook s Messengerem. Nezapomeňte mrknout do Nastavení, ale nečekejte, že byste si snad mohli nastavit vlastní pozadí nebo to nějak přijatelněji přebarvit.

Na Windows 10 nejvíce přecházejí uživatelé z Windows 8. Což je pochopitelné, dlaždice, žádné Start menu, nesmyslné celoobrazovkové aplikace, podivné ovládání v rozích, to všechno jsou dost dobré důvody, proč co nejrychleji přejít na desítky. Viz Who's upgrading to Windows 10?

Microsoft zveřejnil betu Wunderlistu pro Windows 10. Pokud jste si nevšimli, tak 6wunderkinder byli Microsoftem koupení před pár měsíci. Viz Wunderlist for Windows 10 Preview.

Wuala, tedy v zásadě jedno z cloudových úložišť s šifrováním, oznámila konec. Na konci září budou všechny účty pouze pro čtení, 15. listopadu Wuala přestane existovat a vše smaže. V oznámení nabízejí přechod na Tresorit.

HARDWARE

Roboti! 

Google má nový wi-fi Router. Jmenuje se OnHub a měl by být chytřejší a přívětivější, než ty, které dnes známe. Což nebude až tak složité, wi-fi routery jsou stále stejně peklo. Vedle inteligence má i mobilní aplikaci pro snadné nastavování a slibuje, že ani aktualizace firmwaru už nebudou takové peklo. Aktuálně umí 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth Smart Ready, Weave, 802.15.4 a řadu dalších věcí. Včetně 12 antén (6× 2.4 GHz, 6× 5 GHz v kruhovém uspořádání, 4 GB e-MMC Flash paměti, 1GB RAM, USB 3.0, Gigabit Ethernet (WAN+LAN). A cena, 199.99 USD. Vynořily se ale obavy z toho, jaká data o uživatelích bude OnHub sbírat – více viz Google představil router OnHub, chce ovládnout vaši chytrou domácnost.

MARKETING A KOMUNIKACE

Amazon od září neumožní na svých webech a v inzertní síti flashové reklamy. K čemuž lze dodat jenom to, že je dobře, že se konečně někdo rozhoupal. Těm, co stále váhají, je potřeba připomenout nejenom to, že Flash je nejděravější platforma na světě, ale také to, že už i prohlížeče se jim snaží vyhnout, jak to jenom jde. Viz Amazon puts another nail in Flash’s coffin a také Jak zakázat Flash ve vašem prohlížeči. A klidně to udělejte, on opravdu není potřeba.

What's really Warming the World? je povedená vizualizace. Ale také zdroj zajímavých informací.

Populární křesťanský youtuber Sam Rader, který stavěl svůj marketing a komunikaci na křesťanských hodnotách a rodině, měl placený účet na podváděcí seznamce Ashley Madison. Jak tohle jde dohromady s budováním image milujícího muže, rodiny a křesťanství, můžete začít domýšlet sami. Sam má originální vysvětlení. S hackem Ashley Madison bude prostě ještě velmi veselo. Viz Viral Christian Pregnancy YouTuber Sam Rader Had a Paid Ashley Madison Account a FORGIVEN, kde úlet vysvětluje. Jako křesťan samozřejmě. Bůh i jeho žena mu totiž odpustili a hřích se nekoná. Tak jo.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Hack generace-identity.cz. Po kliku vás to přivede na vysvětlení v podobě Generace identity, aneb nová image Autonomních nacionalistů na Antifa.cz.

Poučné čtení v Multiple Vulnerabilities in Pocket ukazuje, že v otázce bezpečnosti musíte myslet opravdu hodně dobře a široce. Pocket měl řadu neošetřených slabin, které umožňovaly využít toho, že servery této služby stahují obsah k získávání informací právě o těchto serverech, dokonce včetně /etc/passwd.

Velký problém Facebooku? Komentářový modul se nedokáže bránit záplavě spamu a už je dostatek nástrojů jak to automatizovat.

Velký problém Facebooku? Komentářový modul se nedokáže bránit záplavě spamu a už je dostatek nástrojů, jak to automatizovat.

Známý problém, muž byl falešně označen za bombového útočníka v Bangkoku a internetový dav v tom měl hned jasno. Není to poprvé a bude to tak neustále, stačilo, aby se objevily záběry z kamer a množství fotografií z místa. Začne hon, ve kterém má každý jasno a neváhá bez jakéhokoliv přemýšlení a ověřování i vyhrožovat nevinným lidem smrtí. Viz A man was falsely accused of Bangkok bombing, and that’s the problem with internet activism a sunnyburns na Instagramu.

Spotify dostalo hlad na údaje o uživatelích, včetně pohybu, polohy, senzorů a dalších věcí. V Location, Sensors, Voice, Photos?! Spotify Just Got Real Creepy With The Data It Collects On You srovnávají čerstvé a původní Podmínky užívání/soukromí a dost se tomu diví. A ještě více se diví, že Spotify nedělá rozdíl mezi platícími a neplatícími zákazníky. Já bych se moc nedivil, vypadá to jako taktika „a lá Facebook“. Zkusí, co jde, pak „pod tlakem“ povolí a všichni budou tleskat.

Další web, kde si můžete ověřit, jestli vaše adresa není v úniku z Ashley Madison seznamky, je k nalezení na www.trustify.info/check, první spuštěné hledání na ashley.cynic.al. Pokud chcete vědět něco o českých e-mailech (25 225 kusů), tak viz Kolik českých mailů je v úniku ze seznamky Ashley Madison? Co se posuzování e-mailů týče, tak viz Co znamená, že něčí e-mail je v hacku Ashley Madison? Je to dost zásadní čtení, protože e-mailová databáze Ashley Madison je, realisticky řečeno, jedno velké smetiště a samotná přítomnost e-mailu neznamená vůbec nic.

Žumpa Aeronews.cz začala fušovat už i do informačních technologií. Ale je to stále stejná kupa výmyslů, hloupostí, účelových lží. Dav tomu ale věří a některé české magazíny to dokonce ochotně přetiskují, aniž by věděly, o co jde. 

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Klaňte se Putinovi! v jednom je dobrý, dokázal tu starší online populace zcela ovládnout. Včetně kdysi rozumných lidí.

Klaňte se Putinovi! v jednom je dobrý, dokázal tu starší online populaci zcela ovládnout. Včetně kdysi rozumných lidí.

Fotografové na Instagramu ze všech amerických států od Time. Může vás to přivést k opravdu dobrým účtům, které se vyplatí na Instagramu sledovat. Nakonec o čem jiném je Instagram, než právě o fotografiích. Viz Instagram Photographers to Follow in All 50 States

Facebook se prý vydal předělávat Notes (poznámky) a chce z nich udělat blogovací systém. Alespoň to píší v Facebook se pouští do blogování, testuje novou podobu Poznámek či Facebook Notes revamp set to battle Medium and Twitter a smysl by to určitě, alespoň trochu, dávalo. Poznámky jsou už roky netknuté, zbytečné a obtížně použitelné. Přitom před lety měly dokonce i RSS a nějaké další vychytávky. Dnes je možná na vlastním profilu ani nebudete umět najít.

Vycházející  hvězda českého neofašismu a xenofobie se teoreticky objevila na Twitteru jako @MartinKonvicka. Obsahem by to snad i šlo brát jako originál, ale je tu klasická otázka: kolikátý falešný účet to je (na Facebooku jich je nespočítaně), případně kolikátý účet si reálný Konvička založil, aby ho mohl popírat jako falešný.

Dobrá zpráva, padlo omezení na přejmenování stránek na Facebooku. Nově můžete přejmenovat podle všeho bez ohledu na počet fanoušků, jediná „ochrana“ proti nějaké to zlovůli je sedmidenní lhůta. Nezapomeňte, že pokud máte opravdu starší stránky, tak mohou mít v názvu něco, co už nové omezující filtry nedovolí. Přejmenování je v informacích o stránce (About) coby druhá položka. Je dost dobře možné, že v některých případech bude přejmenování podrobeno přezkoumání.

MOBILNÍ APLIKACE

Material design přinesl tabletům s Androidem dost tristní výsledek. V The state of Android tablets: Google need to either fix their injured tablet platform, or let it die to i přes dost silný titulek popisují velmi trefně a dobře. Včetně příkladů a srovnání s designem tabletových aplikací na iPadu.

SwiftKey bedlivě sleduje, jaké posíláte emoji, a proto může prozradit, jaké emoji lidé v USA nejvíce používají. A také se na to podívat podle jednotlivých států. Viz The United States of Emoji: Which state does your emoji use most resemble? (a PDF report) a je k tomu vhodné dodat, že SwiftKey není jediná klávesnice, která „domů“ posílá, co píšete (což je v souvislosti s hysterií okolo Windows 10 dost podstatná věc).

Apple tvrdí, že 79 % uživatelů Apple Music pokračuje v užívání služby a informace o skoro polovině uživatelů prchajících pryč (podle MusicWatch) jsou nepravdivé. Apple spustil Music v červnu, brzy tedy přijde bod zlomu, kdy uživatelům vyprší první tři měsíce zdarma. A pozor: pokud nevypnete automatické obnovení předplatného, tak se stanete placeným zákazníkem. Viz Apple fires back at report that many are ditching Apple Music.

STARTUPY A EKONOMIKA

Airbnb je nepochybně dobrá myšlenka, ale zapomeňte, že vám tato společnost nějak pomůže, když o něco jde. Případ popsaný v Airbnb Horror Story Points to Need for Precautions je možná něčím, co se hned tak nestane, ale stane-li se, ukazuje na typický přístup internetových firem. Ignorovat, nenést za nic odpovědnost, přenést odpovědnost i řešení na někoho jiného, dát od všeho ruce pryč. Facebook i Twitter se takhle ostatně chovají i v případech harašení, obtěžování, vydírání, hacku, dětské pornografie. A absence právní odpovědnosti v jiné zemi než té, kde sídlí, jim to značně ulehčuje.

Amhole a ambot? New York Times odkrývá „korporátní kulturu“ Amazonu. Dvě desetiletí staré společnosti, o jejímž interním fungování se toho ví málo – hlavně kvůli NDA, absenci veřejného vystupování i komentování. V Inside Amazon: Wrestling Big Ideas in a Bruising Workplace se dočtete, že úspěch Amazonu jde na vrub korporátní kultuře, která vypadá značně děsivě. Brutální, neodpouštějící a rychle se pohybující nelítostná firemní hierarchie bez jakýchkoliv ohledů na jedince. Ale možná byste měli vědět, že Amazon zaměstnává přes 183 000 lidí.

Jeff Bezos s tím, že by Amazon byl peklo a firemní kultura byla šílená, nesouhlasí. Odkaz na New York Times poslal zaměstnancům a prosí je o pomoc s tím, že něco takového nezná, ale že rozhodně chce vědět, kdyby se něco takového dělo. A také řekl něco o tom, že kdyby někdo „pracoval v takto fungující společnosti, byl by prý šílený, aby v ní zůstával“. Viz Jeff Bezos defends Amazon after exposé of working practices.

Without bullshit má na prohlášení Jeffa Bezose dobrou reakci. Už titulek je výstižný: Jeff Bezos’ non-denial denial of the New York Times Amazon takedown. A je dost jasné, že tohle téma bude ještě dlouho okupovat mediální stránky. Najdete tam i kompletní text e-mailu, který Bezos poslal zaměstnancům.

MM socky3

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.