Hlavní navigace

Praha zhasla... a co bude dál? V regionech?

10. 5. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Tak, a máme to za sebou, hlavní město se ponořilo do analogové tmy. Zatím asi nejviditelnější akce přechodu na pozemní digitální televizní vysílání u nás proběhla bez viditelnějších problémů, a teď mnohým vyvstává otázka: co bude dál? Dostane se podobně intenzivní informační masáže i mimopražským divákům, nebo se nadměrná péče týkala jen obyvatel metropole?

Samotný technický postup je víceméně jasný, daný Technickým plánem přechodu. Mne ale zajímá jiný aspekt, a to medializační. Praze nelze upřít pozici nejexponovanějšího místa v republice obecně, i co se přechodu na DVB-T týče. Ale Praha skončila, vše zásadní tam už běží, vše zásadní bylo vypnuto. Zbyl ještě analogový vysílač Cukrák, ale to už nebude taková revoluce jako Žižkov, pražská digitální revoluce.

Většina institucí sídlí v Praze, je to celkem logické a přirozené, i když se to části z nás nelíbí, a mezi tyto kritiky patřím i já. Netahejme sem však rozpory a regionální patriotismus, věnujme se praktické části v tématu, které nás všechny zajímá. Dá se z toho vydedukovat logická otázka: budou se všechny tyto instituce a média zajímat o přechod na digitál, zapínání a vypínání, i v dalších regionech, které budou následovat? Budou to sledovat s takovou pompou jakou v Praze? Bude jim na tom natolik záležet?

Všechna média a instituce jsou celostátní, ale sídlí nebo jsou rozhodujícím způsobem ovládány z Prahy. Většina jejich zaměstnanců je buď z Prahy nebo tam trvale žijí a pracují. Ať jmenuji ty nejviditelnější: Česká televize, TV Nova, TV Prima, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), České Radiokomunikace, Národní koordinační skupina. I redakce DigiZone je na tom stejně.

A teď samé otázky:

  • Budou se tyto organizace věnovat přechodu na digitální vysílání v regionech se stejnou intenzitou a zájmem, jako tomu bylo v Praze?
  • Budou brát jako bernou minci průzkumy mezi obyvateli, jak jsou připraveni na tento přechod?
  • Budou vycházet Diginoviny v odpovídajícím nákladu a s dostatečnou distribucí i v regionech, tak jako tomu bylo v Praze?
  • Bude NKS organizovat semináře se stejnou intenzitou a vervou i mimo Prahu?
  • Bude Česká televize pokračovat v pořadech Žijeme digitalizací a nebude v nich řešit jen obecné věci kolem digitalizace, místo aby se zaměřovala na konkrétní problémy, které budou v tom kterém regionu?

To jsou jen některá témata, která mne napadla, ale mají společného jmenovatele: jak mají tyto organizace zajištěny přísun informací z regionů a následně jak se chtějí v regionech projevovat? Nemají tam většinou žádná zastoupení, nedojedou tam konkrétní činitelé metrem, a není to velké množství lidí na malé ploše. Efektivita zasažení lidí informací je nižší než v Praze. Je možné, že regiony budou odbyty argumentem, že se to nevyplatí? Že nemá význam řešit s takovou intenzitou zapínání a vypínání mimo Prahu jako přímo v ní?

Neznám odpovědi na tyto otázky, proto je tady pokládám. Netuším, jestli někdo zodpovědný bude jakkoli reagovat nebo se tím zabývat. Chtěl jsem jen poukázat na tuto věc ještě dříve, než se začne řešit. Abychom se pak nedivili, že významná část prostředků, lidí, času a prostoru v mediích bylo věnováno jednomu vypnutí v Praze, a zbylá část se rozplyne na dva až tři roky do dalších regionů s argumentem, že už nezbylo.

Jak možná někteří ví, nejsem z Prahy, ani se tam nijak často nevyskytuji. Mám to tam hodně daleko a nevadí mi to, právě naopak. Proto mne možná tyto myšlenky napadají spíše, než někoho, kdo žije v pražské realitě a toto ho nepálí. Situace mimo Prahu není tak homogenní a jednoznačně uchopitelná. Možná mají někteří pocit, že Praha byla vrchol a dál už to bude brnkačka. Mám přesně opačný názor. Praha je specifická a zkušenost s vypnutím tam není až tak dobře přenositelná jinam. I proto možná bude nutno přistupovat k problému jiným způsobem.

A na závěr opět otázka: jak je na tom DigiZone? :-) Bude podnikat výjezdy na zkoumání situace mimo Prahu, bude se setkávat s odborníky v regionech jako s anténáři v Praze? Jak si ošetří přísun informací od lidí? Internet není vše. Nebude jen přejímat zprávy od těch celostátních institucí, která sídlí v Praze, z jejich centrálních ústředí, že se někde něco stalo? Bez toho, že nebudou mít osobní zkušenost, jako je tomu nyní? Kdy díky tomu, že v Praze sídlí a žijí, mají tam kontakty a konexe, jsou vlastně přímými aktéry toho, co se dělo.

ebf - tip do článku - debata

Tak co redakce, překvapíte nás? :-)

Odpověď redakce: Překvapíme.

Obáváte se, že informační kampaň v regionech bude horší než v Praze?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).