Hlavní navigace

Pravé Windows dorazily do České republiky

2. 11. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Společnost Microsoft zahájila po necelých dvou měsících od spuštění svého pilotního programu Windows Genuine Advantage jeho verzi i v České republice. Tuzemští uživatelé produktů Microsoftu se tak podle všeho mohou brzy těšit na systém cukru a biče - podle míry participace na zisku softwarového giganta.

O zahájení zkušebního provozu programuWindows Genuine Advantage (v ČR nyní pod názvem Výhody legálních Windows) na mezinárodní verzi webu Download Center jsme vás již informovali v článku Microsoft vám pomůže vyřešit svůj pirátský problém. Od systému ověřování legálnosti operačního systému Windows si jeho výrobce sliboval (a stále slibuje) vypěstovat v uživatelích povědomí o rozdílech mezi originální a pirátskou kopií Windows a zároveň snížit podíl těch instalací, ze kterých mu neplyne žádný přímý zisk. Podle dřívějších vyjádření jeho představitelů totiž 23 procent uživatelů v USA používá nelegální kopii Windows, přičemž údajně nemalý počet z nich nemá o svém pirátském jednání tušení. V řadě jiných zemí jsou pak odhady neoprávněných instalací softwaru ještě daleko vyšší (Microsoft například uvádí pro Českou republiku míru nelegálních kopií softwaru ve výši 60 – 70 procent).

Majitelé Windows, a to obou druhů, by se měli podle představ Microsoftu pomocí výhod pro „dobré“ a jejich odepření pro „ty špatné“ naučit oceňovat výhody legálního softwaru a tím pomoci výrobci operačního systému vyřešit jeho pirátský problém. Pilotní provoz programu Windows Genuine Advantage zatím nevykonává žádné restrikce vůči uživatelům, jejichž kopie Windows byla rozpoznána jako pirátská, ani jim neodepírá stažení programů, kvůli kterým do Download Centra přišli. Ověřovací proceduru můžete dokonce snadno obejít příslušným tlačítkem a k vytoužené aplikaci se tak dostanete ještě rychleji, než kdybyste k validaci svolili. Přes tuto skutečnost se dobrovolné kontroly zúčastnilo výrazně více lidí, než Microsoft sám očekával: 800.000 oproti 20.000 předpo­kládaných.

Pusťte na to Čechy

Přestože lze očekávat, že se velké množství z těchto testerů podrobilo validaci čistě ze zvědavosti, Microsoft výsledky příjemně překvapily. Mezi testovací regiony byly zahrnuty další oblasti, takže nyní pilotní provoz běží v USA, Norsku, ve dvou čínských jazycích, užívaných v Číně a Hong Kongu, a nakonec také v České republice. Proč byla do této na pohled nesourodé sestavy zařazena i naše země, jsme se z české pobočky Microsoftu nedozvěděli, avšak třeba podle serveru News.com je tomu tak proto, že Česká republika vedle dostatečně vzdálené geografické polohy nabízí i srovnatelně vysokou míru pirátství jako Čína. Hong Kong a Norsko pak naopak představují dvojici odlišných regionů s nízkým rozšířením softwarového pirátství.

Na českém webu pro stažení produktů Microsoftu tak nyní v souladu s ostatními čtyřmi testovanými verzemi Download Centra najdete u vybraných programů odkaz v podobě malé šipky, který vás zavede na informační stránku o výhodách originálního softwaru. Samotný link na požadovaný program pak vede k upozornění, že produkt je k dispozici „zákazníkům s pravým systémem Microsoft Windows“ a navede vás na ověřovací proceduru. Tu jsme již popisovali v předešlém článku, takže zmíním jen to, že se stále jedná o kontrolu prostřednictvím ActiveX komponenty, která mimo jiné porovná registrační číslo Windows s databází kompromitovaných klíčů. Pro tento účel si také zjistí některé systémové informace, což Microsoft odůvodňuje ochranou vašeho registračního čísla Windows proti potenciální kompromitaci. Žádné osobní údaje zadávat nemusíte, což je zřejmě pro mnoho lidí natolik důležité, že si Microsoft dokonce nechal za účelem potvrzení tohoto faktu provést audit u německé společnosti TÜV.

Pro řadu uživatelů bude jistě důležité i to, zda validační proces může proběhnout i v jiných prohlížečích, než je Internet Explorer. Seznam nejčastějších otázek a odpovědí na to jednoznačně tvrdí, že to možné je. Musím dodat, že mně se to bohužel na dvou počítačích (s Windows 2000 a Windows XP SP1) s prohlížečem Mozilla i Firefox nepodařilo – vrácený kód chyby 0×8007007a.

Piráty nenecháme na holičkách…

Pokud po skončení testovacího provozu (zhruba v polovině příštího roku) skončíte  – podobně jako já – neprověřen a tudíž „podezřelý“, uzavře se vám cesta k přibližně 40 procentům obsahu Download Centra. Mezi odepřenými programy však podle Tomáše Koška z české pobočky Microsoftu rozhodně nebudou kritické záplaty a bezpečnostní aktualizace systému. Tím by se naštěstí vyvrátily mnohé obavy o stavu Internetu po takovém „odříznutí“ velké části uživatelů od zabezpečení Windows.

Naopak lidem, kteří validací svých Windows úspěšně projdou, hodlá Microsoft nabídnout „exkluzivní výhody“. Již v pilotním provozu je k dispozici aplikace Microsoft PhotoStory 3, pět her ze serveru MSN a zkušební stodvacetidenní anglická verze Microsoft Office OneNote 2003, jejíž česká verze bude k dispozici na konci roku 2004. Ještě letos pak plánuje Microsoft přidat k těmto výhodám ještě další: překladový slovník pro Word, vybrané kapitoly z knihy Mistrovství Office 2003 a další. Zda to bude stačit lidem, kteří vlastní nelegální kopii Windows, k několikatisícové investici do nového systému a jeho následné reinstalaci, si troufá optimisticky odhadovat jen Microsoft.

… a to téměř doslova

Ještě důležitější informace však může být to, jaká budoucnost čeká dosavadní rozšířenou praxi stahování doplňků a záplat na CD například v práci a jejich přenášení na domácí počítače, nepřipojené k Internetu. Tiskový mluvčí Mircosoftu ČR Jiří Grund nejprve na tuto otázku nedokázal odpovědět s tím, že testovací fáze je určena kromě jiného i ke sběru zkušeností a užitečných podnětů, mezi něž tato otázka spadá poměrně výrazně. Po konzultaci s příslušným oddělením mi poté sdělil, že přenášení stažených aplikací bude možné i nadále, samozřejmě v případě, že v práci uživatel pracuje s legálními Windows. Na námitku, že pokud doma takový člověk provozuje naopak pirátskou verzi systému, tak vlastně takto celou ochranu obejde, připustil, že je tomu skutečně tak. Důležité však podle něj je to, že nemalý počet firem používá v rámci své softwarové licence tak zvaný program Software Assurance, díky němuž mohou zaměstnanci používat Windows i pro domácí účely, a tento postup pak bude legální. „Navíc je podle našich poznatků stále méně lidí, kteří domácím připojením k Internetu nedisponují,“ dodal Jiří Grund.

Způsob, jak si v případě potíží s přístupem k prémiovému obsahu s ochranou Microsoftu poradit, je tak nasnadě. Podle Jiřího Grunda však účelem Výhod legálních Windows není úplné vyřešení problému pirátského softwaru, ale ovlivnění povědomí lidí o výhodách jeho legálního nabytí, potažmo jejich zvýhodnění oproti těm, kdo si jej stále obstarávají nelegitimně. Je samozřejmě možné, že ještě v průběhu pilotního provozu validace dojde k její úpravě tak, aby možnost svého obejití znemožňovala. Dodatečnou úpravu proti tomuto postupu lze čekat i v případě již ostrého běhu kontrol, pokud by tuto „díru“ nelegitimní uživatelé Windows přehnaně zneužívali. Je však otázka, zda a jak se to může Microsoft dozvědět. V případě záporné odpovědi by přitom jeho (jinak vcelku pochopitelná) snaha o „odfiltrování“ legálních uživatelů a pirátů mohla vyjít nazmar.


3. listopadu 2004

Cloud 22 temata

Níže následuje vyjádření tiskového mluvčího společnosti Microsoft ČR Jiřího Grunda k věci důvodů výběru České republiky do pilotního provozu programu Výhody legálních Windows:

ČR byla zařazena do pilotu hlavně proto, že podobně jako ostatní pilotní země má na svém omezeném území jeden jazyk, do kterého jsou produkty MS lokalizovány a tento jazyk se nevyskytuje v jiných zeměpisných částech světa.

Anketa

Bude podle vás "kultivační" program Výhody legálních Windows úspěšný?

Autor článku

Autor je ředitelem médií vydavatelství Internet Info. V letech 2005 - 2008 působil jako šéfredaktor serveru Lupa.cz. Vystudoval Fakultu informatiky MU a Fakultu sociálních věd UK. Online komunikaci se věnuje i na svém blogu www.alesmiklik.cz.