Hlavní navigace

Pražané podle průzkumu NKS zvládli digitalizaci na výbornou

21. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
21. 5. 2009

Reprezentativní průzkum Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání – NKS potvrdil, že občané Prahy byli na vypínání analogového vysílání z vysílače Praha Žižkov velice dobře připraveni a dostatečně informováni. Výsledky potvrdily ohlasy na infolince i předchozí průzkumy.

Jak uvádí mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý, již před termínem vypnutí analogu z pražského Žižkova přešlo na příjem digitálního vysílání 89% domácností. Počet těch, kteří nepřešli z důvodu nedostatku informací, se pohybuje kolem 1 promile. Průzkum pro NKS realizovala agentura CCcentre necelé dva týdny po vypnutí analogového vysílání z vysílače Praha – Žižkov.

O přechodu na digitální vysílání vědělo 99% Pražanů a 89 procent jich na příjem digitálního vysílání přešlo již před termínem vypnutí Žižkovského vysílače. Mezi těmi, kteří přechod odkládali, převažovaly časové důvody (26%), skutečnost, že televizi nemají, nebo ji nesledují (18%), či přetočení antény na Cukrák (10%),“ uvedl Starý v tiskové zprávě. Celkově hodnotí Pražané informovanost o přechodu na digitální televizní vysílání velice pozitivně. Celých 95 procent Pražanů označuje informovanost za dobrou (56%) či velmi dobrou (39%).

UXD

Průzkum byl zaměřen zejména na to, jak Pražané vypínání analogového vysílání zvládli, kolik jich nestihlo na příjem digitálního vysílání přejít a zda se cítili dostatečně informováni. Závěry potvrdily dostatečnou informovanost obyvatel a velmi hladký průběh vypínání. „Výsledky potvrzují, že Pražané digitalizaci nepodcenili. Věříme, že stejně zodpovědným způsobem přistoupí k přechodu i Plzeňsko, kde se bude analogové vysílání vypínat 30. září,“ dodal tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání.

Průzkum provedla agentura CCcentre metodou „face to face“ ve dnech 11.5.–13.5. v různých lokalitách na území hlavního města Prahy. Cílový vzorek 600 respondentů respektoval sociodemografické charakteristiky obyvatel Prahy.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.