Hlavní navigace

Pražský multiplex A se přestěhuje ze Žižkova na Strahov

5. 9. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Ukončení analogového vysílání kanálu ČT 2 a zahájení šíření signálu multiplexu veřejné služby v Praze se blíží. Příští měsíc bude v hlavním městě probíhat také "Operace Žižkov", výměna hlavní antény na žižkovském vysílači. Přípravy už jsou rozjeté naplno, a tak se není čemu divit, že hlavní pražský vysílač je ve své horní části doslova obnažen. Protože vysílání multiplexu A bude muset být z důvodů technických prací na tomto vysílači ukončeno, přesune se signál na vysílač Strahov. Zde se zesílí výkon přibližně na sílu Mahlerových sadů a Cukrák zůstane beze změny. UVNITŘ MAPA PŘEDPOKLÁDANÉHO POKRYTÍ MULTIPLEXU A ZE STRAHOVA

Přípravy na „Operaci Žižkov“

Výměna anténních systémů na hlavním pražském televizním a rozhlasovém vysílači na Žižkově, při které bude asistovat ruský vrtulník Kamov K-32 švýcarské společnosti Helswiss, neproběhne v září, ale o měsíc později. Konkrétně půjde o začátek října, přesné datum však zatím Radiokomunikace, majitel vysílače, nechtějí sdělit. Během výměny anténních systémů, které bude předcházet vypnutí analogového vysílání programu ČT 2 v Praze a spuštění zemských digitálních multiplexů 1, 2 a 3 na definitivních kmitočtech, by měli mít lidé v bezprostředním okolí vysílače zákaz vycházení. Část Prahy má být kvůli přesunům vrtulníku s těžkou technikou uzavřena pro případ, že by posádka vrtulníku musela náklad kvůli změně povětrnostních podmínek odhodit.

Pražský multiplex A, přechodná digitální síť, v níž na kanálu 25 z vysílače Žižkov vysílají programy České televize, Českého rozhlasu a televize Nova, se od středy 10. září dočasně přesune na náhradní vysílač na Strahově. Vysílací kanál multiplexu A se nezmění. 10. září také proběhne přepnutí analogového vysílání všech televizí, které využívají vysílač Žižkov, na dočasnou náhradní anténu,kterou budou využívat do doby, než ČRa provedou výměnu anténních systémů (vysílací kanály analogové ČT 1, ČT 2, Novy a Primy se nezmění).

Kamov K-32 zahraničí 7

Vrtulník Kamov K-32 v akci, foto: archiv Českých Radiokomunikací

Kdy celá akce proběhne? Pravděpodobně 6. a 7. října

Výměna anténních systémů na hlavním pražském televizním a rozhlasovém vysílači v Mahlerových sadech má proběhnout podle TV Nova v pondělí 6. a v úterý 7. října. Česká komerční jednička o tom informovala v nedělních Televizních novinách. Přesný termín by se však měli obyvatelé okolí žižkovského vysílače dozvědět z radničních novin Prahy 3, které tento týden dostanou nebo už dostali do poštovních schránek. Mediální zástupce Českých Radiokomunikací však pro Novu popřel to, co ČRa tvrdily dříve, a sice, že by během výměny antén v oblasti platil zákaz vycházení. O tomto opatření hovořili zástupci ČRa na červnovém setkání s novináři.

Žižkovský vysílač je už na výměnu antén připraven. ČRa nechaly odmontovat vrchní část jeho pláště, kterému přezdívají „kukuřice“ a místo něj nechaly natáhnout hustou síť. Analogové vysílání ČT 1, Novy a Primy z nové antény na Žižkově začne 24. října. Analogová ČT 2 již tuto anténu nevyužije, Česká televize totiž její vysílání ze Žižkova k tomuto dni ukončí. 31. října pak začne ze žižkovského vysílače vysílat veřejnoprávní digitální multiplex se čtyřmi programy ČT, který využije kanál 53. Komerční multiplex 2 s televizí Nova by měl na vysílači Žižkov využít kanál 41 po analogové ČT 2. Nové anténní systémy, které začátkem října nechají České Radiokomunikace nainstalovat na svůj vysílač v Praze na Žižkově, umožní zvýšit nynější výkon digitálního vysílání až dvacetinásobně. Týdeníku Euro to řekl v pondělí Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa. Šest týdnů před plánovaným ukončením analogového vysílání programu ČT 2 z hlavního pražského vysílače Žižkov, ke kterému dojde, jak již bylo řečeno, 24. října, přišlo první omezení analogového signálu Dvojky pro diváky v Praze. Od úterního rána ČRa omezily analogové vysílání ČT 2 ze žižkovského vysílače na kanále 41 na pouhou polovinu anténní soustavy. Firma na to upozornila na svých internetových stránkách.

Mapa pokrytí - multiplex A - Strahov a Cukrák

Předpokládané pokrytí přechodného digitálního multiplexu A z vysílačů Strahov a Žižkov (provizorní anténa), odkud by měla tato digitální síť vysílat mezi 10. zářím a 31. říjnem 2008. Zdroj: České Radiokomunikace (po kliknutí na mapu obrázek zvětšíte)

O Operaci Žižkov

Výměna anténních systémů na žižkovském vysílači si vyžádá totální výluku veškerého vysílání, zálohou pro Prahu bude během celé operace hlavní středočeský vysílač Cukrák (bez navýšení výkonu) a pražský Strahov (jeho výkon bude po dobu výluky Žižkova přibližně shodný s tímto městským vysílačem – u multiplexu A tedy 5kW). Vrtulník musí České Radiokomunikace použít kvůli nadměrné zátěži vyměňované technologie. Řádově jde o několikatunové zařízení, a kdybychom ho měli vyměňovat pomocí jeřábu, trvalo by nám to nepoměrně déle, vysvětloval před letními prázdninami Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa. Speciální vrtulník Kamov K-32 se dvěma protichůdnými rotory firma nepoužije poprvé. Například loni v červenci jím osazovala hlavní severočeský vysílač Buková hora.

Vrtulník si od provozovatele, v tomto případě švýcarské společnosti Helswiss, neobjednávají přímo ČRa, ale dodavatel vysílací technologie. Ten také zajišťuje dovoz anténních systémů na místo, odkud je převezme helikoptéra a dopraví na vysílač. V případě Žižkova nechtějí ČRa zbytečně prozrazovat, odkud bude vrtulník s nadměrným nákladem startovat. Jisté je, že to nebude ze Smíchova. Musíme najít co nejkratší trasu, aby vrtulník zbytečně nepřelétával nad velkou částí města, řekl Martin Roztočil. Po dobu operace budou mít lidé, kteří bydlí podél trasy letu vrtulníku, zákaz vycházení. Dokonce se uvažuje o tom, že bezprostřední okolí vysílače bude úplně vyklizeno a obyvatelé budou muset dočasně opustit své byty.

Podrobnosti o celé akci si můžete přečíst v tomto článku.

MM socky3

Co čeká Prahu v říjnu

V září začne vypínání analogového vysílání programu ČT 2 na vysílačích velkého výkonu v Čechách a tento krok tedy čeká i Prahu. Konkrétně půjde o poslední říjnový den a akce se týká vysílače na Žižkově (41. kanál). Náhradou pro diváky bude skutečnost, že ze stejné věže začne na 53. kanálu vysílat veřejnoprávní multiplex, společná digitální síť České televize a Českého rozhlasu. V tu dobu už budou moci diváci sledovat na stejném kanále tuto síť z vysílače Cukrák (střední Čechy), která zahájí vysílání o měsíc dříve. ČT na blížící se konec analogového vysílání z lokality Žižkov upozorňuje od úterý 26. srpna, kdy do vysílání Dvojky z Mahlerových sadů vložila tzv. piktogram, tedy symbol v podobě čtyř čtverečků, a objevovat se už začala i informační lišta.

Do konce října má Česká televize zároveň opustit přechodný digitální multiplex A mj. také v Praze (25. kanál). Postupným spouštěním veřejnoprávního multiplexu předejde ČT výpadkům, kdy by digitální signál jejich čtyř programů na nějakou dobu zmizel. Veřejnoprávní multiplex bude kopírovat již dříve představenou strukturu komerčního multiplexu 2, který budou rovněž provozovat České Radiokomunikace. Multiplex 2 vznikne odchodem programů ČT a ČRo z přechodné digitální sítě A, ve které zůstane Nova, později doplněná bonusovým programem, a další programové pozice obsadí nové komerční televize. V Praze i středních Čechách bude vysílat síť 2 na 41. kanálu, a to z vysílačů Žižkov a Cukrák.

Zhorší se podle vás přesunem multiplexu A ze Žižkova na Strahov jeho signál?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.