Hlavní navigace

Pražský test DVB-T2 obsahuje ČT HD a Novu HD. Může ale kdykoli skončit

30. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
30. 11. 2010

Český metrologický institut může až do konce příštího roku testovat na pražském kanálu 25 z vysílače Žižkov zemskou digitální televizi druhé generace (DVB-T2). Experiment, který nečekaně začal v pondělí večer a technicky jej zajišťují České Radiokomunikace, obsahuje programy ČT HD a Nova HD. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tak chce ve spolupráci s Českým metrologickým institutem vyzkoušet podmínky, za jakých by bylo možné v České republice pozemně vysílat televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

K TÉMATU: České Radikomunikace nečekaně zahájily v Praze test systému DVB-T2

CIF - osobnosti

Test ale není určen široké veřejnosti a ČTÚ dopředu varuje, že vysílání může být kdykoli přerušeno nebo zcela zastaveno. ČTÚ důrazně upozorňuje, že toto vysílání není určeno pro komerční účely ani pro řádný příjem šířených programů širokou veřejností. V průběhu vysílání, které nebude probíhat nepřetržitě, ale v souladu s harmonogramem prováděných měření, bude rovněž docházet ke změnám jednotlivých technických parametrů vysílání a na základě požadavku ČTÚ může být kdykoli přerušeno nebo i ukončeno, uvedl úřad v tiskové zprávě.

Experimentální vysílání pro Prahu a střední Čechy probíhá z žižkovského vysílače na kanále 25 výkonem maximálně 5 kW s horizontální polarizací. Kanál 25 v Praze využívaly do října 2008 České Radiokomunikace pro vysílání přechodné digitální sítě A s programy České televize a hlavní stanicí televize Nova. Po přechodu na řádné multiplexy v listopadu 2008 zůstal tento kanál volný a dopředu se s ním počítalo pro případné testy dalších druhů vysílání.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).