Hlavní navigace

Před 74 lety zahájila BBC pravidelné televizní vysílání. Podívejte se

2. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
2. 11. 2010

UVNITŘ VIDEO Dnes je tomu přesně 74 let, co britská BBC zahájila pravidelné televizní vysílání. Výročí připomíná internetová televize Stream.cz, podle níž v roce 1936 dospěla technika tak daleko, že do té doby rozhlasová stanice BBC mohla spustit televizní vysílání „ve vysokém rozlišení obrazu“. Nešlo však o standard HDTV, jak jej známe dnes, ale obraz, který měl alespoň 240 řádků (dnešní televizory HD ready mívají rozlišení od 720 řádků výše).

VIDEO: Den, kdy začala vysílat televize (reportáž internetové televize Stream.cz)

BRAND

Prvním televizním moderátorem se stal jistý Leslie Mitchell, který uváděl první „talkshow“ svého druhu, Picture Page. Jenže podle tehdejších představ BBC moderátor musel zůstat v anonymitě (říkali mu jen „moderátor-muž“) a všechny rozhovory byly slovo od slova předepsané scénářem, popisují autoři reportáže internetové televize Stream.cz, programový ředitel Pavel Zuna a redaktor Martin Krušina, kteří dříve působili ve zpravodajství televize Nova.

Leslie Mitchell se však zanedlouho vzbouřil, scénáře začal ignorovat a vybídl hosty, ať mu říkají jménem. Tak vyšel z anonymity a stal se první hvězdou televizní éry, dodává Stream.cz. V roce 1936 byl blízko „vynálezu“ televizního vysílání také český profesor Jaroslav Šafránek, jeho pokusy ale přerušila druhá světová válka. Československo se tedy pravidelného televizního vysílání dočkalo až v roce 1953.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).