Hlavní navigace

Předseda Rady Českého rozhlasu: Rezignovat v žádném případě nebudu

31. 10. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: 115393
31. 10. 2008

Šéf Rady Českého rozhlasu Jiří Florian odmítl výzvu hudebního publicisty Petra Viziny, aby kvůli obvinění Rádia Wave z propagace fašismu rezignoval. Rezignovat v žádném případě nebudu, protože jsem nic zlého neudělal. Svobodnou a demokratickou výměnu názorů může vést každý, řekl Florian v rozhovoru Lidovým novinám, v němž komentoval reakci posluchačů ne nedávné zasedání Rady ČRo a výpady radních vůči Rádiu Wave.

DOKUMENT: Výzva k odstoupení předsedovi Rady Českého rozhlasu

Rada si nechala udělat překlad dvouhodinového pořadu Rádia Wave, který stanice přebírá v angličtině od BBC. Součástí pořadu byla i píseň Swastika Eyes od skupiny Primal Scream. Kvůli ní radní obvinili Rádio Wave z propagace fašismu, byť k této věci nepřijali žádné usnesení. Překlad, který pro radu vypracoval její analytik Radek Vogl, byl ale špatný a matoucí.

Jestliže jsme vycházeli ze špatného překladu, a to se ukáže, dostaneme nový a můžeme svá stanoviska korigovat. Ale mé stanovisko bylo diskusní, nikoli ultimativní, řekl Florian LN. Rada podle svého předsedy zatím Voglovi za překlad a posudek na vysílání Rádia Wave nezaplatila domluvený honorář pět tisíc korun. Pokud by rada měla přijmout usnesení založené na překladu této písně, nechá si samozřejmě udělat soudní překlad. V tomto případě, kdy to byl podklad diskuse, nevidím soudní překlad jako nutný, dodal Florian.

K TÉMATU: Před Českým rozhlasem se demonstrovalo za Rádio Wave

Na výjezdním zasedání Rady ČRo minulý čtvrtek v Ostravě také zazněla kritika na adresu posluchačů Rádia Wave. Programový ředitel ČRo Richard Medek prohlásil, že jde o menšinu, která „není budoucností tohoto národa, nebo jen ojediněle“. Po vlně kritiky se Medek za svůj výrok omluvil, výzvy na odchod z funkce ale stejně jako Florian odmítl. K rezignaci Medka vyzval mj. také ředitel ČRo 8 Online Miroslav Bobek a šéfredaktorka Rádia Wave Judita Hrubešová.

Podle Floriana se rada pravidelně zabývá obsahem vysílání všech stanic ČRo. Nevidím žádnou předpojatost vůči Wave, je to standardní postup, řekl LN. V případě Wave bývá upozornění víc, proto se tomu rada víc věnuje. Zda k porušení (zákona) opravdu došlo, je věc jiná, dodal. Vlna odporu, která se vzedmula po zveřejnění audiozáznamu posledního jednání Rady ČRo, je podle předsedy této rady nadnesená. Wave nikdo z členů rady neobvinil a u všech stanic dohromady bylo přijato usnesení, že zprávy byly vzaty na vědomí. Diskutovalo se s programovým i s generálním ředitelem, ti u debat bývají téměř vždy přítomni. Programový ředitel Medek řekl, že se tím budou zabývat, nebyl důvod přijímat zvláštní usnesení. Šlo skutečně o diskusi, tvrdí Florian.

Sám předseda Rady ČRo ovšem na tomto zasedání prohlásil, že mimořádná tolerantnost vedení rozhlasu vůči Rádiu Wave „už vede k fašismu“. Pro LN se Florian snažil svoje slova korigovat. Měl jsem na mysli to – už nevím přesně, jaké slovo jsem užil –, že když je tam pořad typu „hákový kříž v očích“, může propagovat prvky, které jsou ve veřejnoprávním rádiu nežádoucí. V kodexu Českého rozhlasu je uvedeno, že Český rozhlas je povinen zvažovat skutečnost, že jeho publikum tvoří rozmanité skupiny obyvatel, z nichž některé mohou obsah určitých pořadů chápat jako útok, řekl.

KL24

Florian také odmítl debatu na téma, zda písně Daniela Landy na Radiožurnálu rovněž neodporují Kodexu ČRo. Já písně Daniela Landy neznám, těmi jsme se nezabývali. Taková srovnání po mně nemůžete chtít. Nepovažuji se za hudebního experta, nikdy jsem tak nevystupoval. Ale v posudku kolegy Vogla je, že nacistický obsah písně je patrný, z toho jsme vycházeli, řekl předseda Rady ČRo k písni Swastika Eyes. Pokud se kolega Vogl mýlí, je to předmětem dalšího jednání s ním, případně dalšími experty, kteří tomuto rozumí.

Rádio Wave by mělo být podle Floriana vizitkou ČRo a jeho vysílání pro mládež. Chce-li být chápáno jako alternativní, nechť je, ale ať je vizitkou rozhlasu. Jestli ano, nebo ne, to musí posoudit širší kolektiv, to nemůže posuzovat jednotlivec. Protože každý jsme subjektivní, dodal Florian.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).