Hlavní navigace

Předseda Rady ČTÚ: Prima nemluví pravdu o dotování digitálu

10. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
10. 7. 2007

Televize Prima se mýlí, když se domnívá, že NovaČeskou televizí čerpají na vlastní digitální vysílání dotace z Radiokomuni­kačního účtu spravovaného Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a ona z něj čerpat nemůže. Serveru DigiZone.cz to řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Výkonný ředitel Primy Petr Chajda přitom „nerovnost podmínek“ při využívání tohoto fondu označil za jeden z důvodů, proč se digitální vysílání Primy nerozšiřuje z Prahy do dalších regionů.

Nemyslím si, že je úplně spravedlivé, že Nova s ČT čerpají z Radiokomuni­kačního účtu, nicméně si myslím, že pokud existuje takováto forma spolupráce pro finanční podporu, my bychom v tomto smyslu chtěli být také přizváni do této hry a mít možnost nějakým způsobem komunikovat a případně čerpat z tohoto účtu i v budoucnu, prohlásil Chajda na pondělní tiskové konferenci Primy k digitalizaci.

Podle Dvořáka ale z fondu nečerpá žádná televize, protože je určen výhradně na krytí části nákladů operátorů sítí na rušení analogového vysílání v místech, které musí předčasně přejít na zemské digitální vysílání. Tento účet se určený pro operátory sítí v místech, kde se musí vypínat analogové vysílání z důvodu rušení digitálními kmitočty ze zahraničí. Kryje jen malou část výdajů operátorů a to pouze tu, která je spojena s demontáží technických prostředků pro analogové vysílání, řekl Dvořák.

BRANDstorming tip2

Z Radiokomuni­kačního účtu tak nyní čerpají pouze České radiokomunikace, a to v souvislosti s chystaným opouštěním 12. televizního kanálu v Domažlicích a Ústí nad Labem. V Praze, Brně a Ostravě operátor nedostává od státu na digitální vysílání ani korunu. A v uvedených dvou případech jde opravdu jen o malou část nákladů, dodal Dvořák. Na stejnou věc se mě v pondělí ptal štáb Primy, když zjišťoval, proč jejich televize nemůže dostat stejnou dotaci jako Nova a ČT. Jednoduše proto, že takovou dotaci nedostává žádná z televizí.

Více: Podmínka Primy pro vypnutí analogu: řešení otázky regionů

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).