Hlavní navigace

Překladač jako ze sci-fi? Skype uvolnil Translator k vyzkoušení pro všechny

13. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Skype
Překládání konverzace v reálném čase testuje Skype už delší dobu, teď uvolnil zkušební verzi aplikace k vyzkoušení všem zájemcům.

Pokud chcete vyzkoušet, jak dobrý je Skype překladatel, máte možnost. Svůj Translator, který umí převádět psaný text mezi 50 jazyky a mluvenou konverzaci mezi čtyřmi vybranými, začal testovat už před několika měsíci – dostat se do testu ale bylo možné jen na pozvánku.

Teď firma podmínky uvolnila a Skype Translator Preview si může stáhnout a vyzkoušet kterýkoli zájemce, který má ve svém počítači nainstalovány Windows 8.1 nebo Windows 10 Preview. Změny si všiml server TechCrunch.

Asi nepřekvapí, že v češtině si překlad hlasové konverzace zatím nezkusíte – podporovány jsou jen v angličtině, španělštině, italštině a čínštině. V textovém chatu už ale Skype z češtiny a do češtiny překládá.

Aplikace po instalaci požádá o zpřístupnění mikrofonu a kamery a zeptá se, zda může běžet na pozadí. Pak nabídne krátké instruktážní video o tom, jak se překlad používá.

U každého kontaktu je potřeba překlad ručně zapnout a zvolit, jakým jazykem dotyčná osoba mluví a jakým píše (to samé zadáte i u sebe). Pak už stačí začít chatovat a Skype k textu v reálném čase přidává přeložené věty.

CIF - osobnosti

Kvalita překladu je podle našich rychlých testů taková, jakou u stroje můžete čekat. Pro základní porozumění postačí, překlad komplikovanějších vět nebo výrazů s více významy ale pokulhává. Skype také nezvládá hovorové výrazy nebo nespisovné koncovky. Naopak si bez problémů poradí s chybějící diakritikou. 

Skype k překladům používá stejnou technologii, na které běží webový překladač Bing Translator od Microsoftu. Pokud vás zajímají technické detaily, vývojáři je popisují v tomto blogu. Samotnou aplikaci si pak můžete stáhnout a nainstalovat z Windows Store.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).