Hlavní navigace

Skype vylepšuje chat a rozšiřuje překlad hovoru v reálném čase

21. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Skype
Skype nově do konverzací automaticky vkládá náhledy na odkazovaný webový obsah a rozšiřuje testování překladu během hovorů v reálném čase.

Skype si vydobyl místo na slunci díky volání a videohovorům zdarma přes internet, ale nyní už delší dobu vylepšuje hlavně klasický textový chat (instant-messaging). Zatím poslední novinkou jsou náhledy na odkazovaný webový obsah, které Skype nově vkládá do konverzace, když jeden z jejích účastníků odešle odkaz.

Novinku zatím nabízí pouze Skype 7.7 for Mac (resp. pro OS X 10.9 a vyšší), ale časem se jí mají dočkat uživatelé služby napříč platformami a zařízeními. Aktuálně se zobrazují náhledy videí a obrázků včetně fotografií a animací (GIF), ovšem pouze tehdy, když odeslaná zpráva obsahuje samotný odkaz a nic dalšího.

Náhledy později mají zobrazovat více obsahu než jen videa a obrázky. Očekává se od nich, že kromě jiného uživatelům usnadní zpětné vyhledání konkrétního odkazu z historie konverzace, kde se budou zobrazovat stejně jako během právě probíhajícího chatu. Podobnou funkci již dříve zavedly některé e-mailové služby.

Skype Translator se pustil do italštiny a čínštiny

Již pět měsíců běží první fáze veřejného testování nové funkce Skype Translator, která v reálném časem překládá během volání mluvené slovo z jednoho jazyka do druhého. Nyní se k již dříve testované angličtině a španělštině přidala italština a čínština (resp. mandarínština). Hlavně druhý zmíněný jazyk vývojáři vnímají jako velkou výzvu.

Standardní čínština (mandarínština) je považována za jeden z nejsložitějších jazyků a strojové porozumění jeho mluvené podobě v reálném čase je velkou prověrkou současných technologií. Na podpoře čínštiny se pracuje už od roku 2012 a přikládá se jí velký význam, protože čínština je podle OSN jazykem s nejvíce mluvčími na světě.

Skype Translator je dostupný pro vybrané dobrovolníky. Zájemci se stále mohou hlásit. S podporou dalších jazyků a zařízení se počet testerů bude rozšiřovat. Testy překladu mluveného slova v reálném čase, které běží se zapojením zástupců veřejnosti od loňského prosince, se zaměřují primárně na uživatele Windows 8.1.

Cloud23

Postupem času se má Skype Translator rozšířit napříč platformami a zařízeními, které Skype podporuje. V dohledné době lze očekávat, že se do testování zapojí další jazyky jako je arabština, francouzština, japonština, kantonština, korejština, němčina, portugalština a ruština.

Čeština a slovenština nyní logicky nemají prioritu. Jde o relativně složité jazyky, kterými přitom hovoří jen malá část populace planety. Redmondští ovšem slibují, že jednoho krásného dne umožní volání bez jazykových omezení všem 300 milionům uživatelů, kteří nyní Skype používají, což je mimochodem aktuální oficiální číslo.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).