Hlavní navigace

Přes digitál by Prima pokryla o čtvrtinu území více

6. 10. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
6. 10. 2006

Pokud by televize Prima přešla plně na digitální vysílání, mohla by přes pozemní vysílače pokrýt o čtvrtinu větší území České republiky než se současnými analogovými kmitočty. Vyplývá to z výpočtů Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), do nichž měl server DigiZone.cz možnost nahlédnout. Analogově nyní Prima pokrývá 74 procent území České republiky. Digitálně by to mohlo být až 97,3 procenta.

Největší konkurent Primy, televize Nova, by si přechodem na digitální vysílání v pokrytí téměř nepolepšila. Místo současných 97,3 procenta území ČR by pokryla o jednu desetinu procenta rozlohy státu více. Zákon sice celoplošným komerčním televizním neukládá, aby terestricky vysílaly na více než 70 procentech území ČR, pro Primu by ale výraznější pokrytí mohlo znamenat viditelný nárůst sledovanosti.

Cloud23

Prima nyní digitálně vysílá pouze v Praze a středních Čechách. Diváci ji naladí na kanálu 46 v přechodném multiplexu B, který ale v posledních dnech zaznamenává výpadky signálu. Bývalý generální ředitel Primy Martin Dvořák sice loni na podzim sliboval, že stanice ještě letos rozšíří digitální vysílání do Brna, nic ale nenasvědčuje tomu, že by se tak mělo stát. Prima se také nezúčastní digitálního vysílání v Domažlicích, které odstartuje 1. listopadu.

Problémem je především cena za souběžné analogové a digitální vysílání. Cena bude také rozhodovat o tom, na jak velkém území bude Prima vysílat po úplném vypnutí analogových kmitočtů. Podle Pavla Hanuše, manažera projektu digitalizace České televize, se jakékoli další pokrytí nad 80 procent území státu komerčním televizním finančně nevyplatí. Veřejnoprávní televize je výjimkou, protože jí zákon ukládá terestricky vysílat na 95 procentech území státu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).