Hlavní navigace

Přes IPv6 jsou dostupná jen dvě procenta českých webů

9. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Už roky se mluví o tenčící se zásobě volných IP adres a nutnosti nástupu IPv6. I když se dosud dařilo odhadovaný termín, kdy dojde k vyčerpání možností IPv4, posouvat dále do budoucnosti, tak do nekonečna to zřejmě nepůjde. Aktuálně se odhaduje, že volné IP adresy se vyčerpají zhruba za rok a následně během první poloviny roku 2012 pak IP adresy postupně dojdou i na regionální úrovni a u jednotlivých poskytovatelů internetového připojení. Sdružení CZ.NIC na konferenci Internet a technologie 10…

Už roky se mluví o tenčící se zásobě volných IP adres a nutnosti nástupu IPv6. I když se dosud dařilo odhadovaný termín, kdy dojde k vyčerpání možností IPv4, posouvat dále do budoucnosti, tak do nekonečna to zřejmě nepůjde. Aktuálně se odhaduje, že volné IP adresy se vyčerpají zhruba za rok a následně během první poloviny roku 2012 pak IP adresy postupně dojdou i na regionální úrovni a u jednotlivých poskytovatelů internetového připojení. Sdružení CZ.NIC na konferenci Internet a technologie 10 upozornilo, že z webů využívajících českou top-level doménu .cz je přes IPv6 dostupných pouze cca jedenáct tisíc stránek, které představují zhruba dvě procenta z celkového počtu!

Dnes z původního objemu IPv4 adres zbývá pouhých šest procent a jejich počet klesá rychleji, než se předpokládalo ještě před rokem. Rok 2012 se může zdát daleko, ale kompletní přechod na IPv6 je záležitost let – co do technologické složitosti jde o proces podobný například digitalizaci televizního vysílání. Lze to stihnout, ale je třeba začít s nasazením řešení co nejdříve, a to ve vzájemné součinnosti zejména poskytovatelů připojení a obsahu, státní správy, ale i koncových uživatelů, říká Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC, které spravuje českou národní top-level doménu. (Tisková zpráva)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).