Hlavní navigace

Příběhy z historie českého internetu: Od Svazarmu k mailování s NATO

23. 12. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Lupa.cz
Poslechněte si nový díl podcastového seriálu Příběhy z historie českého internetu. S naším hostem vzpomínáme na to, jaké bylo jeho „poprvé“.

V 80. letech minulého století se v komunistickém Československu nedalo legálně podnikat. Při tzv. Svazu pro spolupráci s armádou – zkráceně Svazarmu – ale fungovala tzv. vedlejší hospodářská činnost. A právě díky ní se v komunistickém Československu začal líhnout softwarový projekt, který ve své době úspěšně soutěžil s konkurenčními produkty Microsoftu.

PARTNER PODCASTU

 

"Kolikrát se ozývaly hlasy, že by se všechny ty internety a počítače měly zakázat. Naštěstí se tak nestalo a tyto hlasy zůstaly nevyslyšeny. Díky tomu se mohla nerušeně budovat historie českého internetu. Nejzajímavější příběhy uslyšíte v tomto podcastu, který vám přináší generální partner T-Mobile. Inspirativní poskytovatel pevného i mobilního internetu, který nás všechny může posouvat vpřed tím správným směrem. Tedy digitálním."

U jeho vzniku byl i náš dnešní host R. K., který v dnešním dílu podcastu z historie českého internetu vzpomíná na svá první setkání s počítači a internetem.

Vypráví mimo jiné o tom, jak mu kamarád cellista vozil ze západní ciziny počítačovou literaturu, nebo o tom, jak jeho firma později, ale stále ještě před rozšířením internetu, vyvinula e-mailový systém, přes který Česko komunikovalo s NATO.

„Komunikace se štábem, který byl mimo Českou republiku, probíhala přes náš mailovací protokol, který byl zajištěný dvojitým DESem (symetrická šifra tehdy využívaná pro zabezpečení komunikace – pozn. redakce). Ta aplikace byla skutečně vynikající. Byla to elektronická pošta s adresáři nebo doručenkami. Jen jsme na internetový trh vstoupili pozdě,“ vzpomíná.

Vypráví také o soupeření s Microsoftem. „Microsoft samozřejmě vyzvídal, jak je možné, že prodáváme takhle naveliko. A my jim dětinsky vykládali, jak nám to báječně jde, a říkali jim všechny lokální vyfikundace. Myslím, že jsme přispěli k tomu, že svůj software začali lokalizovat,“ říká.

Cloud23

Už jste uhodli, kdo naším prvním hostem je? Podcast si můžete poslechnout na všech hlavních platformách: Apple Podcasts, Spotify, PodBean, Google Podcasts, Audiolibrix, Lecton nebo přímo zde:

I v dalších dílech podcastové série Příběhy z historie českého internetu budeme na jejich počítačové a internetové „poprvé“ vzpomínat s dalšími osobnostmi českého internetu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).