Hlavní navigace

Příběhy z historie českého internetu: Počítač za motorku

21. 10. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Lupa.cz
Spouštíme nový podcastový seriál Příběhy z historie českého internetu. S naším hostem vzpomínáme na to, jaké bylo jeho „poprvé“.

Televize vysílala reklamu na žvýkačky Pedro, československým prezidentem byl podruhé zvolen Gustáv Husák, na pražském Strahově proběhla 5. Spartakiáda a na kapitalistickém západě skupina Pink Floyd válcovala hitparády s hitem Another Brick in the Wall. Psal se rok 1980 a mladý český student P. K. na vysoké škole zažil osudové setkání. 

PARTNER PODCASTU

 

"Kolikrát se ozývaly hlasy, že by se všechny ty internety a počítače měly zakázat. Naštěstí se tak nestalo a tyto hlasy zůstaly nevyslyšeny. Díky tomu se mohla nerušeně budovat historie českého internetu. Nejzajímavější příběhy uslyšíte v tomto podcastu, který vám přináší generální partner T-Mobile. Inspirativní poskytovatel pevného i mobilního internetu, který nás všechny může posouvat vpřed tím správným směrem. Tedy digitálním."

Spouštíme nový podcastový seriál Příběhy z historie českého internetu. První díly nesou podtitul „Moje poprvé“. S dnešními internetovými osobnostmi v nich vzpomínáme na jejich první zážitky s počítači a internetem.

V první epizodě jsme se vydali do 80. let minulého století. Náš host byl tehdy studentem prvního ročníku Vysoké školy chemicko-technologické a mezi předměty měl i výpočetní techniku. Právě tehdy se poprvé setkal s počítačem. I když… „Říkám, že jsem se s tím počítačem setkal, ale já ho tehdy nikdy ani neviděl,“ popisuje dnes.

Do počítače Tesla 200 se tehdy úlohy zadávaly na děrných štítcích a výsledky se tiskly na papír. Kromě pracovních účelů studenti už tehdy počítač využívali i k zábavě a hraní.

Mimochodem – pamatujete si na film Jáchyme, hoď ho do stroje? Točí se kolem kondiciogramů, které měly předpovídat, jaký bude mít člověk den. A právě tyto kondiciogramy byly tehdy skutečně v módě. „Nikdy jsem si nečetl svoje kondiciogramy, ani jsem žádné neměl, ale tiskli jsme je spolužákům – za drobné protislužby,“ popisuje P. K.

Už jste uhodli, kdo naším prvním hostem je? První díl podcastového seriálu si můžete pustit ve službách Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts nebo přímo zde:

V dalších dílech podcastové série Příběhy z historie českého internetu budeme na jejich počítačové a internetové „poprvé“ vzpomínat s dalšími osobnostmi českého internetu. 

MKT nástroje 2 tip

Postupem času vám nabídneme také příběhy skryté za klíčovými událostmi, které český internet formovaly.

Další podcasty serveru Lupa.cz najdete na našem webu, na Spotify, Google Podcasts či Apple Podcasts.