Hlavní navigace

Přichází chytrý telefon s Linuxem, prodeje iPhonů padají, Diablo lze hrát v prohlížeči

2. 8. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Apple koupil sekci 5G modemů od Intelu. Cloudu vládne pět největších hráčů. PS4 pokořilo metu sto milionů kusů. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Společnost Purism zveřejnila finální specifikace svého linuxového telefonu Librem 5. Design má silné rámečky, k dispozici je 5,7" IPS TFT displej s rozlišením 720 × 1440 pixelů, čtyřjádrový procesor i.MX8M (Cortex-A53) využívající maximálně 1,5 GHz, 32GB eMMC storage či 3 GB RAM. Na telefonu, na který se vybraly peníze pomocí crowdfundingu, poběží systém PureOS vycházející z Debianu s tím, že ho půjde nahradit něčím jiným. Cena je stanovena na 699 dolarů.

Veřejné cloudy v loňském roce vygenerovaly tržby ve výši 182,5 miliardy dolarůspočítalo IDC. Jde o kombinaci IaaS, PaaS a SaaS, přičemž právě SaaS má na celkovém číslu největší podíl (přes 62 procent). IaaS má 22 procent, PaaS pak 15,5 procenta. Celkově tento byznys meziročně narostl o více než 27 procent, IaaS rovnou o 45 procent. Necelých 50 procent trhu ovládá pět největší cloudových hráčů, u IaaS a PaaS je to pak 63 procent.

Spekulace z minulého týdne se potvrdily a Apple za miliardu dolarů kupuje sekci 5G modemů od Intelu. Získá asi dva tisíce lidí, patenty, know-how a podobně. Apple se chce stát co nejméně závislým na Qualcommu, se kterým donedávna vedl spory. Zároveň se dlouhodobě snaží dodávat co nejvíce komponenty vlastními silami.

Apple vedle toho zveřejnil finanční výsledky za třetí čtvrtletí. Tržby meziročně narostly o procento na 53,8 miliardy dolarů, ovšem provozní zisk klesl o osm procent a čistý zisk pak o třináct procent. Za tím stojí pokračující propady prodejů iPhonů. Konkrétní čísla prodejů už Apple přestal zveřejňovat. Na podzim se očekává uvedení nových modelů. Ostatní sekce Applu rostou a například přes Apple Pay už proudí miliarda transakcí měsíčně.

Čínská Alibaba představila vlastní procesor Xuantie 910, který je postavený na otevřené architektuře RISC-V. Zřejmě jde o nejvýkonnější procesor na světě, který RISC-V používá. Využívá 12nm proces, 64 bitů (RV64GCV), 16 jader a takt až 2,5 GHz. Jde o další krok ve snažení Číny osamostatnit se od západních dodavatelů. Xuantie 910 více rozebírá The Register.

Tchajwanský MediaTek zase přináší výkonné čipsety G90 a G90T, se kterými se chce vyhnout nálepce dodavatele levných a pomalejších komponent. Nové čipsety jsou určeny zejména do herních telefonů (rychle rostoucí oblast i díky mobilnímu e-sportu). Součástí je osm jader (čtyři Cortex-A76 a čtyři Cortex-A55) s taktem 2,05 GHz, GPU Mali G76 a kombinovat to půjde až s 10 GB LPDDR4 RAM. Herní funkce navíc jsou zejména o úspoře energie nebo rychlejší reakci dotykové vrstvy na displeji.

Sony oznámilo finanční výsledky za první fiskální kvartál 2019, kde zaznělo i to, že se letos v červnu pokořila meta 100 milionů prodaných kusů konzole PlayStation 4. Historicky se to podařilo jen pěti dalším herním přístrojům. Jasně vládne PlayStation 2 (přes 155 milionů) následovaný Nintendo DS (154 milionů), GameBoy (119 milionů), PlayStation 1 (102 milionů) a Nintendo Wii (101,6 milionu). Je pravděpodobné, že PS4 poslední dva modely ještě překoná.

První díl akčního RPG Diablo je nyní možné hrát ve webovém prohlížeči. Zájem je asi značný, protože služba neustále padá. Demoverzi lze hrát zadarmo, a pokud původní hru vlastníte, lze ji v prohlížeči odehrát celou.

Doom slaví 25. výročí a Bethesda ho při té příležitosti vydala pro mobilní platformy. Jelikož Doom vyšel i na digitální fotoaparáty a další obskurní systémy, jsou iOS a Android snad poslední platformou, kde ještě nebyl. K dispozici je Doom (AndroidiOS) i Doom 2 (AndroidiOS), oba stojí po 139 korunách.

„Čínský Google“ Baidu představil nástroj ERNIE 2.0. Jde o NLP framework, který dokáže pracovat s angličtinou a čínštinou a v některých případech vykazuje lepší výsledky než BERT od Googlu.

Autor YouTube kanálu Strange Parts si před časem díky součástkám z Číny složil vlastní iPhone a tentokrát obdobně poskládal telefon s Androidem. Celý proces je k dispozici na videu. Autor jednotlivé součástky nakupuje na obrovském tržišti s elektronikou Huaqiangbei v Shenzhenu, odkud jsme přinesli reportáž a obsáhlou fotogalerii.

Nvidia představila deset nových notebooků označovaných jako RTX Studio. Modely jsou osazovány GPU, které podporují ray tracing. Celkově už je těchto strojů pro náročné kolem padesáti. Na veletrhu SIGGRAPH byla rovněž oznámena podpora RTX v aplikacích jako Autodesk Flame, Blender a podobně.

VR webový prohlížeč Firefox Reality je nyní dostupný pro Oculus Quest. K dispozici je zdarma skrze běžný obchod s aplikacemi. Prohlížeč už byl dříve vydán pro headsety HTC Vive Focus Plus a Lenovo Mirage.

Amazon kupuje izraelskou společnost E8 Storage, kterou začlení do Amazon Web Services, píše TechCrunch. E8 se zabývá vývojem storage hardwaru, který je postavený na flash pamětích. Přesné detaily integrace nejsou známy, ale Amazon toho zřejmě bude chtít využít ve svých datacentrech.

Microsoft si pořizuje podnik BlueTalon, který se soustředí na takzvaný Unified Data Access a kontrolu toho, kdo a jak přistupuje k jakým datům. Redmond tím reaguje na GDPR a další aktivity kolem ochrany dat a bude BlueTalon integrovat skrze Azure.

VMware zase kupuje firmu Uhana. Ta vyvinula vlastní AI engine, který pomáhá automatizovat řízení procesů v CSP sítích. VMware to integruje do nabídky Telco Cloud a Edge Cloud. Google vedle toho pomalu začal zpřístupňovat VMware technologie na Google Cloudu.

CIF - osobnosti

DigitalOcean  nové vedení. Výkonným ředitelem se stal Yancey Spruill, který působil jako provozní šéf firmy SendGrind, a finanční vedení převzal Bill Sorenson. Spruill nahrazuje Marka Templetona, který byl ve funkci teprve rok. Dříve vedl také Citrix a oficiálně skončil z osobních důvodů.

Graphové databáze mají dalšího zajímavého hráče. Firma Dgraph získala investici 11,5 milionu dolarů na vývoj transakční distribuované graph databáze, která je zároveň v základu dostupná jako open source.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).