Hlavní navigace

Přijímače na trhu vhodné pro současné vysílání DAB a DAB+ v České republice

14. 4. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
14. 4. 2011

Několikeré představení a propagaci systému pozemního digitálního rozhlasového vysílání T-DAB (Terestrial Digital Audio Broadcasting) v naší zemi v uplynulých letech vždy doprovázela informace o dostupnosti stovek typů rozhlasových přijímačů schopných zprostředkovat digitální vysílání. Aktuálně provozované vysílání je však specifické využitím ve světě málo používaného L-pásma a zároveň pro vybrané programy nasazením lepšího zdrojového kódování označovaného DAB+.

K TÉMATU: Digitální rozhlas odstartoval. Zatím ho naladíte jen v Praze a Příbrami

Organizace World DMB forum (dříve World DAB forum), jež se stará o správu souvisejících standardů a propagaci systému, uvádí na svých stránkách přehled dostupných přijímačů – nejnovější je aktualizován 22.března 2011. Z tohoto přehledu jsem připravil malou statistiku.

Všechny přijímače disponují možností příjmu ve III. TV pásmu se základním zdrojovým kódováním. Vybrané přijímače umožňují též příjem v L-pásmu. Jiné vybrané přijímače pak umožňují příjem lepšího zdrojového kódování DAB+. Průnik těchto dvou vybraných skupin přijímačů bude fungovat v L-pásmu a standardu DAB+ tedy pro vysílání v současné době provozovaném v České republice.

Zmíněný přehled dělí přijímače do čtyř skupin podle typu použití. U větší části přijímačů je zřejmé, kterými frekvenčními pásmy disponují, u části se to bohužel nedovíme. Předpoklad, že přijímače označené pouze „DAB“ nebo DAB+ automaticky disponují oběma pásmy se mi nepodařilo prokázat. Ani e-shopy a informační webové stránky bohužel často informací o podporovaných pásmech neposkytují.

ČTĚTE TAKÉ: V Praze už vysílá sedm digitálních rádií, z multiplexu odešlo Dance rádio

Tabulka přináší informaci kolik přijímačů spadá do jednotlivých kategorií přijímačů, kolik přijímačů podporuje pouze III.pásmo, které přijímače mají navíc možnost příjmu v L-pásmu a které navíc podporují DAB+. Předposlední sloupec „L-pásmo+DAB+“ uvádí počet přijímačů použitelných aktuálně v ČR – dostupné informace potvrzují nutné technické předpoklady. Vzhledem k neurčitosti informace o podporovaném frekvenčním pásmu uvádím v posledním sloupci „neurčité L+“ počty potenciálně použitelných přijímačů pro naše aktuální podmínky.

Z ARCHIVU: Příjem digitálního rozhlasu z vysílače Klínovec v praxi

Z uvedeného je patrné, že pro současné vysílání jsou použitelné jednotky typů přijímačů a při jejich koupi je třeba dbát zvýšené opatrnosti na jejich technické parametry, riziko šlápnutí vedle je zvláště při individuálním zahraničním nákupu nemalé. Větší rozšíření vhodných přijímačů se dá ostatně očekávat až ve chvíli, kdy je začnou dovážet české internetové a počítačové obchody, které jsou zřejmě schopné nejpružněji reagovat na případný zájem zákazníků.

MMF tip early

Více o standardu pozemního digitálního rozhlasového vysílání T-DAB naleznete v tomto článku.

Dřívější zkušenosti s příjmem pražského vysílání firmy Teleko v L-pásmu s podobnými parametry jako jsou používány nyní popisuji v následujícím článku.

Autor článku

Autor je členem Československého DX klubu. Působí na Katedře radioelektroniky ČVUT-FEL v Praze v Laboratoři radiových vysílačů a přijímačů. Specializuje se na systémy pro digitální rozhlasové a televizní vysílání. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).