Hlavní navigace

Příliš ohebný iPhone, malware v reklamní síti Googlu a blokování v Rusku

28. 9. 2014
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Australské neomezené šmírování, mobil už není druhá, ale první obrazovka a sporná čísla YouTube v Česku. Co ještě přinesl právě končící #tyden?

A ještě stále jede téma ženy v technologiích. A asi to nikdy neskončí. Viz Why I’m Sick To Death Of Being A ‘Woman In Tech’, kde se dočtete o zajímavých zkušenostech ženy v šéfovské pozici. Ale určitým způsobem je to prostě i čtení o tom, jak těžké je podnikat. A otázku, jestli je to chlap či žena, tu si můžete klidně na chvíli i odmyslet.

Evropané žádají Google, aby zapomněl obsah, který oni sami vytvořili. A Google zamítá žádosti, které nedávají smysl – žadatelé mohou předmětný obsah odstranit sami. To nepochopíte. Viz In The EU, Lots Of People Are Asking Google To Forget Content That They Authored

Servery Engadget, Gizmodo a Business Insider vydaly návod, jak získat 25 audioknih z Audible. Problém je, že navádějí, jak obejít systém, a čtenářům se to, kupodivu, vůbec nelíbí. Viz Major Websites Lose Respect with Recent Audiobook Piracy News

TELEgraficky

Černobílí Dobyvatelé ztracené Archy? ■ Děravý Bash ■ Larry Ellison opouští Oracle ■ Nintendo je tu 125 let! ■ Znáte 4chan? ■ RIP Yahoo Education, Qwiki a Directory ■ Huffington Post je na Snapchatu, jako huffpost ■ Animované GIFy ■ Greenfields je film ■ FAA povoluje drony pro filmaře

WEBDESIGN, INTERNET

Bing má responzivní design ve vyhledávání obrázků. Viz Bing Announces Responsive Design for Image Search

YouTube prý měsíčně sleduje 5,6 milionu českých uživatelů. Což by byla hodně špatná zpráva pro Seznam. S pozicí jedničky už by to bylo nejasné. Viz Český YouTube je podle výzkumu televizní kanál číslo jedna pro mladé, ale ještě k tomu čtěte Google manipuloval s daty, tvrdí agentury o studii k YouTube v ČR. Tam zjistíte, že to vlastně všechno může být úplně jinak.

Dá se SEO automatizovat? Zakladatel Pepperjamu spustil www.lseo.com. Local SEO Software má pomoci malým firmám v lokálním vyhledávání a viditelnosti online. Viz Pepperjam Founder Launches Local SEO Software LSEO.com

Před víkendem se na Twitteru mohutně diskutoval AdBlock. Třeba se vám bude líbit/hodit studie. Viz AD BLOCKERS a guidebook for publishers, advertisers and Internet users

Rusko žádá Facebook, Twitter i Google, aby se zaregistrovaly jako tamní sociální sítě. Pokud to neudělají, budou zablokovány. Viz Russia orders Facebook, Twitter and Google to register as social networks – or be blocked

SOFTWARE

Far Cry 4: The Mighty Elephants of Kyrat:

Lost City of the Elves (Runescape):

Anomaly Defenders pro iOS a Android:

HARDWARE

Will it bend? WILL IT BEND? Is the iPhone 6 prone to bend? je titulek BBC. Řeší, jestli Apple vyrobil první ohebný telefon. Tedy s jednou vadou, že se ho nesmíte pokusit ohnout zpět. Člověk na to kouká a říká si, to už je jako ten experiment s mrznoucí vodou. Nebo padajícím krajícem. Však vy víte.

Podle Apple Will Start Replacing Bent iPhones to vypadá na dost drahou legraci pro Apple. Bude telefony vymeňovat, což je ostatně jediné, co firmě zbývá. Samozřejmě za předpokladu, že to je opravdu tak vážné, jak to v médiích působí. Protože podle Is #bendgate all hype? Apple says only 9 users have complained about bent iPhones se objevilo všeho všudy devět postižených telefonů.

Což samozřejmě můžete a nemusíte Applu věřit. Ale je tu ještě BendGate Truthers Claim To Have Found The REAL Story Behind The ‚Flexible‘ iPhone 6, kde řeší to, že původní „ohýbací“ video je poněkud podezřelé.

Ale abychom neřešili jen špatnosti a záhady. Apple iPhone 6 Camera Tested Against Every Other iPhone – See the Results ukazuje něco, co nám hned tak nedojde. Jak se za ty roky výrazně zlepšila kvalita fotoaparátů v mobilech. Netýká se to samozřejmě jenom iPhone, byť tady je to dobře vidět. Apple tradičně hodně dbá na schopnosti focení.

A ještě jednou Apple: iOS 8.0.1 se poněkud nepovedl. Vedle nefunkčního Touch ID se nefunkčním stal i mobil. Prostě NO SERVICE. Viz Apple’s iOS 8.0.1 Update Knocks Out Cell Service And Touch ID a také nová stránka v nápovědě, kde vysvětlují jak se vrátit k 8.0 či dokonce omluva. Tu najdete třeba v Apple apologises for iOS 8 update bug. A vše nakonec musel opravit až update na iOS 8.0.2. 

Za problémy iOS 8.0.1 se už také našel obětní beránek. A světě div se, mohl už za zpackané mapy od Applu. Viz iOS 8.0.1 May Have a Link to Apple Maps Fail From 2012

MARKETING A KOMUNIKACE

A #bendgate se dostala i do reklamy. Nejvíce na tom podle médií vydělali v Kitkatu. Jedním tweetem

Brian Solis říká, že mobilní displej už není druhou nebo třetí, ale ve skutečnosti první obrazovkou. Viz Dial M for mCommerce: why now’s the time to swipe right for mobile revenue

Pokud vám někdy chyběly příklady, jak se to má dělat, tak tady jsou: Kings of Content: 9 Lessons from Brands Who Are Doing it Right

Už jste si všimli, že Instagram má novou aplikaci jménem Hyperlapse? 8 Ways to Use Hyperlapse Video from Instagram obsahuje docela užitečné postřehy.

Povedená reklama na GoPro: 

Ano, lidi více zajímají tweety uživatelů, které znají, než tweety firem. Říká to Sorry Brands, People Still Care More About Tweets From People They Know a vcelku na tom není nic divného. Nakonec i firmy mohou jít do boje o fanoušky s lidmi. Vlastními lidmi.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Malware šířící se z reklamní sítě DoubleClick patřící Googlu? Bohužel. A možné je, že má na svědomí miliony nakažených počítačů. Ve hře je hack reklamní agentury Zedo a otevření cesty, jak přes Google šířit malware a útočné skripty na weby, u kterých byste to rozhodně nečekali. Viz Malicious Google DoubleClick Advertisements Distributed Malware to Millions of Computers

Dvoufaktorové přihlášení může ušetřit mnoho problémů a není to až tak těžké na používání. Příslušná služba to samozřejmě musí podporovat. Na twofactorauth.org najdete hodně užitečný přehled, které to podporují.

Ještě se vrátíme extra k Home Depotu a úniku kreditek. V Self-checkout terminals eyed as possible culprit in massive retail hit píší o tom, že by mohlo jít o samoobslužné terminály a odkazují na Briana Krebse a In Home Depot Breach, Investigation Focuses on Self-Checkout Lanes. Což by mělo znamenat, že se útočníkům podařilo získat podstatně méně údajů, než kdyby data unikala jinudy. 

V Austrálii se dějí věci. Tamní parlament schvaluje „anti-teroristický“ zákon. Samozřejmě jeho zásadní částí je možnost ničím neomezeného šmírování. Viz Parliament ‚bullied‘ to pass national security laws, says Greens senator Scott Ludlam

Why Millennials Ignore Security Protocols at Work je svým způsobem dobrá otázka. S jednou snadnou odpovědí – protože jsou jiní. Ale je už jenom na vás, jak toho dokážte využít. A nedoplatit na to.

Everything you need to know about the Shellshock Bash bug aneb všechno, co potřebujete vědět o chybě v Bashi.

Apple o bezpečnostním nedostatku iCloudu věděl dlouho předtím, než došlo ke zneužití pro únik fotek celebrit. Viz Apple knew of iCloud API weakness months before celeb photo leak broke

Politické strany srovnané v Zooomsphere.com

Politické strany na Facebooku srovnané v nové verzi Zoomsphere.com

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Search Engine Journal's Social Media Strategy obsahuje kupu zvláštních věcí. Jako například „odpovězte aspoň deseti lidem za den“ či „tweetujte jeden měsíc staré příspěvky“. Je zajímavé sledovat, jak vysoce komplexní a složitý je návod, jak používat sociální sítě u SEJ. Místy by stačil hlavně selský rozum. A místy mám pocit, že je toho stejně tolik, že to nejde udržet v chodu. 

Facebook bude mít „novou“ inzertní platformu – Atlas Advertiser Suite bude „navíc“ umět sledovat uživatele napříč zařízeními. Viz Facebook To Introduce New Advertising Platform For Tracking Users Across Multiple Devices. A pokud vám není jasné, proč tam jsou ty uvozovky, tak proto, že tohle už Facebook dávno dělá.

MOBILNÍ APLIKACE

Google předělal Currents for iOS do „novinového stánku“ s použitím nového „Material Design“ zpracování. Viz Google transforms Currents for iOS into Google Play Newsstand with a Material Design makeover. V App Store hledejte „Google Play Newsstand“ a moc nečekejte: je to barevné, animované, nedostatečně přizpůsobitelné a trpí nedostatečnými obrázky z médií.

Ray Ozzie (ano, TEN původně z Microsoftu) má novou mobilní aplikaci. Jmenuje se talko a je pro iPhone. Viz Former Microsoft software guru Ray Ozzie releases a mobile app – and it's for the iPhone

Apple iOS prý zase až tak moc šmírování vaší polohy nebrání. Říká to iOS 8's location-tracking protections aren't as powerful as predicted.

What's Happened To ~$7 Million App ‚Yo‘ Now That The Hype Has Died. Jo, to je dobrá otázka. A tady mají nějaké odpovědi, včetně grafů.

Googlu roste chuť a po výrobcích využívajících Android chce více a více předinstalovaných aplikací. Viz Google’s Confidential Android Contracts Show Rising Requirements

STARTUPY A EKONOMIKA

Pamatujete ještě na DEC? Digital Equipment Corporation? A dokážete si představit, že tohle byl jenom rok 1994? 

INFOGRAFIKA

Social Media is the Number One Promotional Tool for SMBs [STUDY] si všímá toho, že pro malé a střední podniky jsou sociální média zásadním propagačním nástrojem.

Social Media, Great Content and Email Marketing – The Anatomy of a Perfect Event [INFOGRAPHIC] si všímá toho, jak se události proměnily vlivem existence sociálních sítí, mobilů, mobilního internetu a foťáků v mobilech.

Retailers Beware: Online Shopping Trends Are Accelerating ukazuje na proměny nakupování online v posledním desetiletí.

UXD

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.