Hlavní navigace

Prima: Letos chceme v DVB-T do Brna, Ostravy a možná i Sušice

21. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
21. 1. 2008

Zemské digitální vysílání (DVB-T) televize Prima by se tento rok mělo dostat z Prahy a středních Čech konečně i do dalších regionů České republiky. Určitě bychom chtěli letos pokrýt Brno, Ostravu a zlepšit pokrytí v Praze. Uvidíme, jestli se nám pořadí dostat se i do Sušice, příp. Plzně, řekl serveru DigiZone.cz výkonný ředitel Primy Petr Chajda na dnešní tiskové konferenci věnované novému programovému schématu.

Přání druhé nejsledovanější české komerční televize je ve shodě s plány společnosti Czech Digital Group (CDG), v jejíž síti Prima vysílá. Už na začátku ledna předseda představenstva CDG Leoš Pohl v rozhovoru pro server Parabola.cz uvedl, že by se měl multiplex B (nově 3) rozšířit brzy i do Brna a Ostravy.

Spuštění televize Prima v DVB-T také mimo Prahu do určité míry závisí na Technickém plánu přechodu na digitální vysílání (TPP), k němuž se Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) už sešly všechny připomínky. Právě tento dokument, který by měla v březnu schválit vláda, uvádí pro jednotlivé multiplexy kmitočtové příděly v daných regionech a určuje také, do kdy nejpozději tu musí ta která síť začít vysílat. Dřívějšímu startu vysílání na vyhrazených kmitočtech TPP nicméně meze neklade.

Harmonogram české digitalizace bude muset vyčkat také na to, zda se k němu přihlásí právě Prima, ale i Nova a regionální televizní studia sdílející s Primou analogové kmitočty. Podle toho bude TPP obsahovat několik variant možného průběhu přechodu na DVB-T v Česku. Lhůta pro přijetí, nebo nepřijetí „jízdního řádu“ digitalizace je pro televize tři měsíce po jeho schválení, což připadá podle všeho na červen letošního roku.

Tipy C

Zůstává otázkou, zda se Primě a CDG povede spustit nové lokality DVB-T ještě do červnového výkopu Mistrovství Evropy ve fotbale. I když je to spíš nepravděpodobné, právě to by bylo pro diváky ideální motivací pro nákup set-top-boxů a naladění Primy. Minimálně všude tam, kde má stanice špatný signál vysílání analogového a kde si dosud diváci nepořídili nějakou alternativní formu digitálního příjmu této stanice.

Podrobnosti o novém programovém schématu Primy přineseme v zítřejším článku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).