Hlavní navigace

Prima, Óčko i Z 1 potvrdily, že se chystají do Brna

9. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
9. 5. 2008

Plnoformátová televize Prima, hudební Óčko a zpravodajská Z 1 dnes agentuře ČTK oficiálně potvrdily, že ještě v květnu zahájí pozemní digitální vysílání (DVB-T) v moravské metropoli. Brně začneme určitě, čekáme na finální podpis ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který jsme ještě nedostali, řekl mluvčí Primy Ladislav Pavlík. Co se týká Z 1, tak pokud nestihne začít vysílat do spuštění DVB-T multiplexu, poběží zde alespoň její promo smyčka. Nová zpravodajská televize plánuje start svého vysílání na přelom května a června.

Padl také další termín ohledně Ostravska, a to 1. červen. Dříve se hovořilo buď o 22., nebo 27. květnu. To byly termíny, které zmínil pro DigiZone.cz právě Pavlík. 1. červen zmínila Česká tisková kancelář i pro Plzeň, o které se zatím v souvislosti s jakýmikoliv daty mlčelo. Prima může teoreticky začít digitálně vysílat kdekoliv v České republice, Óčko bude šířeno prozatím jako převzatý program, protože se ještě nepřihlásilo o kompenzační licenci a Z 1 bude vysílána řádně.

KL22 hlasovani

Zemské digitální vysílání v Brně naladí diváci na kanále 59 z vysílače Hády, v Ostravě by měla síť, jejíž provozovatelem bude společnost Czech Digital Group (CDG), využívat kanál 39, ale na tom nyní vysílá přechodný multiplex A, takže operátor zřejmě využije jiný kanál. TPP počítá s tím, že definitivním kmitočtem pro tuto síť by měl být kanál 48. Pro Plzeň pak TPP přiděluje síti CDG vysílací kanál 52. Jak v Ostravě-Hošťálkovicích, tak z plzeňského vysílače Krašov může multiplex vysílat maximálním výkonem 100kW. Podle údajů televizí pokryje signál brněnského vysílače 6,7 procenta obyvatel republiky, tedy přes půl milionu lidí. V případě Ostravska je to zhruba 600 tisíc lidí, v Plzni-městě pak zhruba 200 tisíc.

K TÉMATU:

Brňané naladí digitální Primu na kanálu 59 z vysílače Hády

Digitální Prima v Ostravě? Stihneme to do Eura, slibuje ředitel

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.