Hlavní navigace

Proč šéfové zpravodajství ČT prostě neřeknou, že jim Drtinová nevyhovuje?

11. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Z odvolání Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře se stává rozbuška, která by mohla odpálit nálož podobnou televizní krizi z přelomu let 2000 a 2001

Nebývalé grády dostává kauza okolo odvolání moderátorky Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře na ČT 24. Stačily se k ní už vyjádřit televizní odbory, realizační tým pořadu včetně kolegy Drtinové, moderátora Martina Veselovského, generální ředitel ČT Petr Dvořák, ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal a výkonná ředitelka divize Nová média Pavlína Kvapilová. Oč více různých výzev a proklamací koluje po Facebooku a mediálních webech, o to méně víme o skutečných důvodech, které měly vést Zdeňka Šámala a jeho pravou ruku Petra Mrzenu ke stažení Daniely Drtinové a Bohumila Klepetka (na toho se zapomíná) z Událostí, komentářů.

Jistě, odborářské vysvětlení, že jde o politické tlaky, protože si na Drtinovou pravidelně stěžují politici, jimž v pořadu dokázala slušně zatápět, je mediálně hodně atraktivní. Jenže na Drtinovou si politici stěžují už léta. Stěžovali si na ni už za Jiřího Janečka a věřím tomu, že stížnosti chodily i po nástupu Petra Dvořáka do funkce šéfa ČT. Navíc při srovnání s jinou moderátorkou jiné diskuse na ČT – Michaelou Jílkovou a v relaci Máte slovo na ČT 1 – je Drtinová ještě beránek. Jenže za Jílkovou stojí vlivný partner Michal Voráček, takže tu si nikdo nedovolí „přeložit“ do podvečera a ještě to označovat za „povýšení“.


Foto: Česká televize

Pamatujete si ještě na tuto trojici moderátorů Událostí, komentářů? Fungovala do loňského dubna, kdy vedení ČT povýšilo Jakuba Železného na moderátora hlavní zpravodajské relace Události. Tedy z pozice „kousavého“ moderátora na čteče zpráv bez názoru.

Osobně nepatřím mezi fandy Daniely Drtinové a jejího stylu vedení rozhovorů. Často jsem dokonce z Událostí, komentářů přepínal na jiný program, když mi její afektované otázky a skákání do řeči přišly protivné. Přiznám se ale, že způsob, jakým nedávno dokázala v přímém přenosu „rozložit“ dočasného ministra kultury Jiřího Balvína, mi velmi imponoval. Nevěřím však odborářským bossům Antonínu Dekojovi a Adamu Komersovi, že by snad za přeložením Drtinové měla stát stížnost právě od Balvína. Tenhle člověk se v politice objevil náhodou a stejnou náhodou z ní zase velmi brzy zmizí, stejně jako celá „úřednická“ vláda Jiřího Rusnoka.

Osobně bych spíš sázel na to, že se šéfům zpravodajství ČT už nelíbil způsob vedení rozhovorů Daniely Drtinové a chtěli místo ní někoho méně afektovaného. Pokud to tak skutečně je, neměli se skrývat za fráze o snaze dát každému pořadu na ČT 24 jeho tvář a snížit počty moderátorů jednotlivých relací, případně o tom, že si Drtinová vlastně polepší, protože přejde do pořadu, který ČT 24 vysílá před hlavní zpravodajskou relací Události a navíc by mohl nést její jméno ve svém názvu. Upřímně: Interview ČT 24 se z hlediska prestiže rozhodně nevyrovná Událostem, komentářům. V počtu diváků, kteří tyto dva pořady pravidelně sledují, už vůbec ne.

ebf - tip do článku - debata

A vysílací čas? Schválně se zeptejte sami sebe, kdo z vás sedí o půl sedmé večer u televize a ladí Interview ČT 24, a kolikrát jste naopak pozdě večer klikali po programech a skončili u Událostí, komentářů, protože v nich zrovna seděl zajímavý a aktuální host, kterému moderátoři nepoklonkovali. Drtinová byla prostě vykopnuta do horšího pořadu v horším vysílacím čase a šéfové zpravodajství by měli říct, proč. Když už ne veřejnosti, která si tuhle televizi platí, tak alespoň samotné Drtinové.

Ale třeba nebude nutné nic vysvětlovat, protože generální ředitel Petr Dvořák po tomto víkendu dospěje k názoru, že taková kauzička mu za trable s Radou ČT a za zkaženou pověst nestojí a Drtinová v Událostech, komentářích zůstane. A třeba ne, a s Drtinovou se budou poroučet další tváře. Jenže to už by pak skutečně bylo na ty pověstné spacáky.

Vadí vám odvolání Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).