Hlavní navigace

Proč špatně spíme? Prý kvůli technologiím

12. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výzkum ukázal, že pokud budeme hodinu před zalehnutím do postele používat mobilní telefon nebo počítač, zaděláváme se ni na potíže se spaním. Tělo totiž žádá určitou dobu před spánkem klid.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Server TechCrunch upozornil na výsledky výzkumu, který by mohl zajímat opravdu každého. Za poněkud strašidelným titulkem se skrývá text informující čtenáře o tom, proč nemohou dobře usnout, pokud před spaním používají různá komunikační zařízení. Dělá to prý plných 95 % Američanů. Znamená to tedy, že přesně toto hrozivé procento Američanů nemůže pořádně spát a že tento poměr platí i jinde ve světě? Asi ne, ale jasné je, že pokud se chcete dobře vyspat, nedoporučuje se před spaním komunikovat elektronicky. S manželkou se samozřejmě bavit můžete, to se naopak doporučuje. Tedy pokud vás to příliš nerozčiluje. Ale teď vážně – výzkum skutečně ukázal, že ti, co se věnují komunikačním technologiím méně než hodinu před spaním, mohou si způsobi nespavost. Nedá mi, abych si nerýpl – jaký je tedy rozdíl mezi osobní debatou s manželkou (nebo s kýmkoliv) a telefonátem s kamarádem (nebo s kýmkoliv)? Opravdu spánek ničí jenom ta elektronická komunikace a proč tomu tak je? Vyžaduje snad telefon nebo počítač větší soustředění, které mozek nabudí a které překazí usínání?

MM balicek

Do ložnice prý rozhodně nepatří nejrůznější zábavní a komunikační systémy, jde o místnost, která je určena výhradně ke spaní a dalším věcem, které do ní patří a nesouvisí nijak s elektronickými komunikátory. Nedoporučuje se čtení Twitteru nebo Facebooku, tělo si poručí, kdy je unavené a chce spát. Měli bychom ho polouchat. I když třeba tablet je velmi šikovný do postele pro prohlížení Internetu před spaním, neznamená to, že bychom to měli dělat, i když se nám to zdá sebepohodlnější. Nejde o to, zda se nám při komunikování dobře leží, ale o to, že se rozptylujeme a burcujeme tělo, které už tak nějak počítá s tím, že se za chvíli odebere do říše snů.

Že je elektronická komunikace zloděj spánku, je pro mě dost překvapivé zjištění. Než i jdu lehnout, často se v telefonu mrknu na sportovní výsledek nebo doručenou poštu a asi v tom nebudu sám. Daleko zajímavější než to, že technologie kradou spánek, je pro mě výsledek výzkumu uvádějící, že se technologiím hodinu před spaním věnuje 95 % Američanů. Nezdá se vám to hodně? Pokud to platí obecně, nejenom pro Američany, tak je to opravdu hodně zvláštní. Skutečně se devět lidí z deseti před spaním bez technologií neobejde? Já sám pravděpodobně spadám do té velké skupiny, která si kazí usínání minimálně mobilním telefonem, ale že by na tom tak špatně byli skoro všichni?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).