Hlavní navigace

Prodáno. Nokia se zbaví svých map za 2,5 miliardy eur

Jan Beránek

Po řadě spekulací nakonec vyšla ta poslední. Mapová služba přejde do služeb německých automobilek.

Automobilky Daimler, Audi a BMW poskládaly dohromady 2,5 miliardy eur, aby se staly vlastníky mapové služby, kterou Nokia budovala víc než osm let. Obchod by měl být dokončen v prvním čtvrtletí příštího roku.

Kolem mapové služby HERE se ale kromě automobilek motala i zvučná jména z IT světa. Po mapách z Finska pokukoval Uber, Samsung, Alibaba, Yahoo nebo čínský Tencent. Hovořilo se i o Facebooku, který mapy od Nokie už delší dobu testuje.

Dnes má Nokia pokryto 200 zemí ve více než 50 jazycích. To zarezonovalo především u výrobců automobilů. Vzhledem k dost pravděpodobnému boomu samořiditelných aut, se jim pořádné mapy totiž budou hodit. 

BT_GDPR

Nokia se tím oprostila od posledního svazku, který ji poutal s telefony a chce se teď věnovat především integraci kolosu Alcatel Lucent. Po spojení se totiž dotáhne na vedoucí Ericsson a podle některých odhadů se může stát i lídrem trhu. Nebylo to zadarmo. Za firmu zaplatila v dubnu přes 16 miliard dolarů, přesto to může zase vrátit klasickou finskou firmu do pozice zásadního hráče v telekomunikacích. 

Automobilky mají mít podle své tiskové zprávy všechny stejný podíl a nemají prý v plánu nijak zvlášť usilovat o navyšování podílů na úkor jedné nebo druhé. „Pro automobilový průmysl to představuje základ nových asistenčních systémů a v posledku zcela autonomního řízení,“ tvrdí podle agentury Reuters automobilky ve společném prohlášení.

Našli jste v článku chybu?