Hlavní navigace

Prodej české BBC majiteli Frekvence 1 a Evropy 2 nezastaví ani antimonopolní úřad

Jan Potůček

Podnět Českého rozhlasu k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže nepadl na úrodnou půdu. “Fúze nepodléhá našemu souhlasu,” konstatoval. Transakci už schválila vysílací rada.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezvrátí prodej české BBC do rukou provozovatele rádií Frekvence 1 a Evropa 2, společnosti Lagardère Active ČR. Na antimonopolní úřad se obrátil veřejnoprávní Český rozhlas, který chtěl pokračovat ve spolupráci s BBC a šířit na jejích vlnách svoji novou stanici mluveného slova Český rozhlas Plus. Ta měla na BBC nahradit vysílání zpravodajského Rádia Česko, které skončí 28. února. K tomuto datu totiž BBC vypověděla s veřejnoprávním rozhlasem smlouvu.

K TÉMATU: Protesty Českého rozhlasu byly marné, Lagardère získala souhlas RRTV s koupí BBC

Místo pokračování spolupráce s Českým rozhlasem se BBC dohodla na odprodeji licencované společnosti BBC Radicom (Praha) do rukou Lagardère Active ČR. Český rozhlas plánovaný obchod napadnul u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), antimonopolního úřadu a obrátil se i na londýnskou centrálu BBC, ministerstvo zahraničí a české velvyslanectví v Londýně. Marně. Antimonopolní úřad rozhlasu vzkázal, že s ohledem na obratová kritéria zákona na ochranu hospodářské soutěže spojení české BBC a Lagardère nepodléhá jeho povolení.

ČTĚTE TAKÉ: Českou BBC kupuje majitel Frekvence 1 a Evropy 2. Slibuje zachovat formát

RRTV navíc tento týden vydala předběžný souhlas s fúzí obou společností, takže Lagardère už nic nebrání v tom, aby převzala stoprocentní podíl ve společnosti BBC Radiocom (Praha). „Věříme, že sdělení ÚOHS o prošetření podnětu a jeho vyjádření, které nám bylo doručeno, rozptýlí i poslední obavy o možném narušení hospodářské soutěže na území České republiky,“ konstatoval prezident Lagardère Active ČR Michel Fleischmann. „Rozhodnutí RRTV nás potěšilo a jsme rádi, že všechny účelově podávané argumentace a námitky k naši žádosti byly tímto rozhodnutím vyvráceny,“ dodal.

Diners Vánoce2019

NAPSALI JSME: Český rozhlas vyzval RRTV, aby zamítla žádost převodu licence BBC na Lagardere

Lagardère zopakovala, že hodlá zachovat ve vysílání české BBC servis BBC World Service v angličtině. “Ostatně, byl to jeden z hlavních důvodů a podmínka dané akvizice. Stejně tak bude zachován celkový zpravodajsko-informační charakter vysílání v souladu se základní programovou specifikací a závaznými částmi licenčních podmínek,” dodala firma. Jedinou překážkou zůstává platná licenční podmínka české BBC, že vysílání v češtině pro ni zajišťuje Český rozhlas. Tu si však může nechat provozovatel změnit.