Hlavní navigace

Prodeje iPadu a tabletů padají, jak a proč uspěl Uber, Apple chystá vlastní PC čip

3. 2. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Globální SUSECON bude v Praze. Čísla největších odběratelů čipů. Silné výsledky Intelu, AMD, Microsoftu a VMwaru. Výběr z velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Vyšla kniha The Upstarts o vzestupu Uberu a Airbnb. Její autor Brad Stone (šéfuje technologické sekci v Bloombergu) napsal také velice dobrou knihu o Amazonu a Jeffu Bezosovi. V češtině vyšla pod názvem Globální samoobsluha.

Společnost SUSE letos přiveze svoji každoroční celosvětovou konferenci SUSECON do Prahy. Uskuteční se 25. až 27. září v Hiltonu. Praha je pro SUSE jedna z nejdůležitějších poboček, rozšiřuje zde také svůj strategický vývoj. Více také v našem rozhovoru s výkonným ředitelem Nilsem Brauckmannem.

Poslední výsledky Applu ukázaly neustálé poklesy prodejů iPadů. I čísla IDC za čtvrtý kvartál mluví jasně: Apple je v tabletech stále číslo jedna (podíl 24 procent), ale meziročně ztratil 18,8 procenta. Růst se daří Lenovu a Huawei. Trh jako celek ztratil 20 procent. O tablety bez klávesnice již není takový zájem, růst se daří naopak hybridům, od kterých se čeká záchrana PC trhu.

Izrael je považován za jednoho z hlavních premiantů kyberbezpečnostního byznysu, což potvrdil i v roce 2016. Investice do této oblasti tam rostly o devět procent. Start-up Nation Central uvádí, že 365 izraelských kyberbezpečnostních firem získalo investice ve výši 586 milionů dolarů. To je 15 procent z celosvětových investic stejného druhu. Izraelská vláda oblast považuje za tahouna ekonomiky. Více také v našem rozhovoru s šéfem Check Pointu Gilem Shwedem.

SoundHound získal investici 75 milionů dolarů, mimo jiné od Nvidie a Samsungu. Celkově už tak nasbíral 115 milionů. Peníze mají sloužit zejména k vývoji vlastních kapacit kolem AI a rozpoznávání hlasu a konkurovat tak Googlu či Amazonu.

Největšími odběrateli čipů světa zůstávají Samsung (podíl 9,3 procenta) a Apple (8,8 procenta). Následují Dell (3,9), Lenovo (3,8), Huawei (2,9), HP Inc. (2,5), Hewlett Packard Enterprise (1,8). Uvádí to čísla Gartneru. Samsung za čipy v roce 2016 dal přes 31 miliard dolarů, Apple téměř 30 miliard. Celkově se nakoupily za 339,7 miliardy dolarů.

Odběratelé čipů v roce 2016
Autor: Gartner

Odběratelé čipů v roce 2016

Apple zároveň pracuje na vlastním čipu postaveném na ARMu, který by mohl být nasazen v MacBoocích, píše Bloomberg. Notebooky Applu nyní běží na Intelu. Apple se dlouhodobě snaží být nezávislým a co nejvíce propojovat software s hardwarem. Pokus s počítači a ARMem nyní znovu běží také v Microsoftu, který připravuje verzi Windows 10 právě pro ARM. Pokud tyto pokusy vyjdou, Intel by mohl být smutný.

Intel každopádně v roce 2016 utržil 59,5 miliardy dolarů, čistý příjem byl 13,2 miliardy. O dvě procenta rostla i PC divize, i přes propady prodejů počítačů. Trh se postupně trochu stabilizuje. Divize datacenter pohodlně rostla o osm procent, tam Intel trh ovládá ve velkém. O 16 procent roste i divize IoT, pro Intel celkem mladá sekce, na kterou po loňském propouštění a restrukturalizaci hodně sází.

Rostlo i podstatně menší AMD, v roce 2016 meziročně o sedm procent na tržby 4,27 miliardy dolarů. V roce 2017 firma očekává, že poroste hlavně HPC a GPU, čekají se rekordní čísla. AMD roste většina ukazatelů, vedle HPC a GPU také SoC.

Výsledky Microsoftu za druhý kvartál mimo jiné ukazují, že sázka na cloud byla dobrým krokem. Přírůstky jsou v desítkách procent.

Cloud 22 temata

VMware měl dobrý rok, utržil 7,09 miliardy dolarů se ziskem 1,19 miliardy dolarů. Meziročně narostl o osm procent. VMwaru se mimo jiné začíná dařit prodávat NSX, vlastní nástroj pro softwarově definované sítě (SDN). Podle odhadů by v aktuálním fiskálním roce NSX mělo dosáhnout na tržby kolem miliardy dolarů. VMware je nyní součást Dellu, operuje ale samostatně.

ZDNet se rozepisuje o tom, že na dark webu roste prodej kolem takzvaného insider tradingu, kdy jsou vynášeny důvěrné informace, které pak mohou mít vliv na cenu akcií.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.