Hlavní navigace

Prohlášení poskytovatelů Internetu k tarifu Internet 99

15. 2. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sedmnáct poskytovatelů připojení, kteří se spojili pod jeden revoluční prapor, v pondělí na velké tiskové konferenci zveřejnili své společné prohlášení, kterým odmítli tarif Internetu, oznámili svůj záměr na něj nepřistoupit a vznesli na SPT TELECOM požadavek jeho změny.

Prohlášení poskytovatelů Internetu k tarifu Internet 99

V listopadu r. 1998 ohlásil SPT Telecom a.s. po protestních akcích internetové veřejnosti zavedení zvláštního tarifu Internet 99. Tento tarif měl vyrovnat dopad zdražení telefonních poplatků od 1.1. 1999 a umožnit výhodnější spojení uživatelů do Internetu. Po zveřejnění všech podmínek zvláštního tarifu je však zřejmé, že tarif Internet 99 v současné podobě není pro uživatele Internetu u většiny spojení výhodný, poškozuje poskytovatele Internetu a nepřispívá k rozvoji Internetu v České Republice, jak proklamuje SPT Telecom a.s.

Naše společnosti jsou členy sdružení největších českých poskytovatelů Internetu NIX.CZ. Na základě rozboru ceníků SPT Telecom a.s., dat o připojování našich zákazníků k Internetu a technických podmínek tarifu Internet 99 jsme dospěli k následujícím závěrům:

  1. Tarif Internet 99 je dražší nebo nejméně stejně tak drahý jako běžný telefonní tarif u spojení kratších než cca 8 minut. Takových spojení je většina.
  2. Uživatelé jsou tedy v zájmu úspory telefonních poplatků nuceni volat střídavě na číslo s běžným tarifem nebo tarifem Internet 99 podle toho, jak dlouho hodlají být připojeni. To znamená:
    1. potíže na straně uživatelů
    2. nutnost značných investic na straně poskytovatelů Internetu, kteří musejí zřídit další přístupové linky a instalovat nová přístupová zařízení na starých číslech i na nových číslech Internetu 99
    3. další vynucený prodej služeb SPT Telecom a.s. poskytovatelům Internetu

Tyto skutečnosti můžeme hodnověrně doložit a jsou v rozporu s prohlášeními SPT Telecom a.s. zavést tarif Internet 99 jako výhodnější variantu telefonního spojení pro uživatele Internetu. Za těchto okolností žádáme SPT Telecom a.s., aby bez prodlení změnil obchodní a technické podmínky tarifu Internet 99 tak, aby byl tento tarif v každou denní a noční dobu a bez ohledu na délku spojení cenově výhodnější než běžný telefonní tarif. To umožní uživatelům připojovat se bez potíží vždy na stejné číslo a rozvoj Internetu v ČR bude skutečně stimulován.

Je rovněž nepřípustné, aby SPT Telecom a.s. přenášel náklady na zavedení tarifu Internet 99 na poskytovatele Internetu, a ještě z toho profitoval. Žádáme proto také zrušení speciálních paušálních poplatků za zvláštní telefonní čísla.

KL22 hlasovani

Z výše uvedených důvodů nehodláme zavádět tarif Internet 99 v současné podobě a chceme okamžitě zahájit jednání o jeho nové korektní podobě.

Jméno společnosti Zodpovědný zástupce
Bohemia.Net a.s. Jiří Lorman
Cesnet z.s.p.o. Jan Gruntorád
CZCOM s.r.o. Stanislav Kvasničák
Czech OnLine a.s. Jiří Calda
Luko Czech-Net s.r.o. Richard Koza
EUnet Czechia s.r.o. Pavel Rosendorf
Global One Communications s.r.o. Jaroslav Menčl
GTS CzechCom a.s. Pavel Výborný
INEC s.r.o. Tomáš Glatz
InWay a.s. Petr Král
Mopos a.s. Pavel Morávek
NetForce s.r.o. Zbyněk Linhart
Oasa Computers s.r.o. Petr Fiala
PVT a.s. Pavel Vichtera
Telenor ČR Pavel Kopecký
Telenor Internet Vojtěch Vrba

Praha 15. února 1999

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.