Hlavní navigace

Propojení Google Apps s Google Groups usnadní sdílení dat

Jiří Macich ml.

Google výrazně usnadnil správu uživatelských práv přístupu k datům sdílených v rámci balíčku hostovaných služeb Google Apps. Umožnil totiž propojování s Google Groups. Dlouhodobě byla kritizována absence podpory skupinových práv. Práva ke sdíleným datům šlo nastavit vždy pouze pro jednotlivé konkrétní uživatele, což bylo hlavně ve větších firmách dosti pracné. V rámci Google Apps lze sdílet dokumenty, tabulky, prezentace, kalendáře nebo třeba i různé vnitřní webové stránky (např. interní…

Google výrazně usnadnil správu uživatelských práv přístupu k datům sdílených v rámci balíčku hostovaných služeb Google Apps. Umožnil totiž propojování s Google Groups. Dlouhodobě byla kritizována absence podpory skupinových práv. Práva ke sdíleným datům šlo nastavit vždy pouze pro jednotlivé konkrétní uživatele, což bylo hlavně ve větších firmách dosti pracné. V rámci Google Apps lze sdílet dokumenty, tabulky, prezentace, kalendáře nebo třeba i různé vnitřní webové stránky (např. interní informační portály třeba i na bázi wiki).

Google nyní sdílení dat z Google Apps výrazně usnadnil spoluprací s Google Groups. Uživatelská práva lze upravovat a přidělovat v rámci konkrétních uživatelských skupin existujících na Google Groups, kde lze kromě veřejných skupin samozřejmě vytvářet i zcela uzavřené skupiny. To se hodí právě pro účely Google Apps. Výhodou je, že uživatel přistoupením (přizváním) ke skupině na Google Groups získá i adekvátní práva k materiálům sdíleným v rámci Google Apps. Jakmile ale skupinu opustí, přijde i o daná uživatelská oprávnění. (The Official Google Blog)

Našli jste v článku chybu?
21. 8. 2009 11:49
dustin (neregistrovaný)
Např. pro sdílení sdílení evidence nějakého projektu mezi více lidmi i v různých lokalitách. Typicky se to píše do excelu na síťovém disku a zamykání na úrovni celého souboru je hodně nepraktické. Samozřejmě existují i jiná řešení, ale google spreadsheet se zámkem až na jednotlivé buňce je jednoduchý a funkční.
21. 8. 2009 10:42
hexx (neregistrovaný)
Nevim tedy,jestli v premiove verzi takova omezeni taky jsou, ale ve standardni verzi Google Docs je limit 10 MB na pdf soubor na DOC jenom pul mega, pokud vim. Jine soubory ukladat nejdou (snad krome xls a ppt) a kdyz ulozite DOC, Google Vam to jeste nejak prekonvertuje. Vubec nechapu, k cemu je to dobre, kdyz na Gmailu si muzu preposlat, tj. ulozit cokoli chci - bez omezeni a bez zmeny formatu.