Hlavní navigace

Prospěje VOLný Internet SPT TELECOMu?

31. 8. 1999
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Když před pár lety Video On Line razantně vstoupil na náš trh a nabídl připojení po dial-upu za tehdy nevídaných 500 korun měsíčně, rázně zamával trhem. Jeho VOLný Internet dnes mává podruhé - a je otázkou, jak to dopadne. Jednou z variant je paradoxně výrazné posílení SPT TELECOMu.

Již delší dobu jsme svědky toho, jak se koncentruje trh s připojením kolem několika velkých poskytovatelů. Zatímco vloni se o různých akvizicích jen mluvilo, dnes už jich máme za sebou celou řadu a skoro by se dalo říci, že není koho kupovat. Video On Line vlastní investiční fond Deutsche Bank, Telenor koupil postupně Terminal.cz a OASAnet, GTS si pomohlo k NetForce a posléze INECu, LUKO Czech-Net skončilo v náručí EuroWebu. Větších hráčů s původními vlastníky tak zbývá už jen několik. Zajímavou nevěstou by byl například CZCOM, který však podle dostupných informací svého partnera už také našel a je jen otázkou času, kdy bude svazek oznámen. Pouhý krůček od získání partnera byl údajně také Bohemia.Net, který však nakonec raději zřejmě vyčkává. Speciálním případem je Mopos, který byl od své reinkarnace úzce propojen se Softlinkem a tedy s Českými radiokomunikacemi a je tedy otázkou, jaký bude jeho vztah k současné vycházející hvězdě, Contactelu, v němž mají Radiokomunikace významný podíl. Po určitém koketování s UUNETem nakonec zůstalo bez zahraničního partnera i PVT, ovšem za ním stojí silné kapitálové zázemí IPB, resp. Nomury. Zcela zvláštním případem je CESNET, který je sdružením vysokých škol.

Šanci přežít mají jen velcí – a šanci vydělat jen ti největší. Ti nám tu zatím krystalizují zhruba čtyři: SPT TELECOM, Video On Line, EUnet a GTS. Těsně za nimi je také PVT, které však v poslední době jako by ztratilo tah na branku. Svými ambicemi se natají ani Telenor Internet, ale jeho současné postavení na trhu ho k největším neřadí. Někde na hranici je ostatně také CESNET.

Poslední krok Video On Line, tedy VOLný Internet, trend „vítěz bere vše“ výrazně posílí a urychlí. V první fázi se dotkne drobných lokálních poskytovatelů, kteří mají většinou velmi napružené rozpočty a odliv zákazníků směrem k Internetu zadarmo je položí. Takových firem je dnes několik set a předpokládám, že jejich počty půjdou rychle dolů – nemusí nutně zaniknout úplně, ale rozhodně se změní portfolio jejich služeb. Pokud jde o velké poskytovatele, situace je poněkud odlišná. Zcela určitě se nemusíme obávat žádných krachů, ovšem ti, kteří za sebou nemají silné zázemí, ho nyní podle mého názoru budou velmi rychle hledat – a jejich cena zřejmě poněkud klesne. Ti ostatní se budou muset přizpůsobit: buď přistoupí na hru Video On Line a pustí se rovněž do Internetu zadarmo, nebo budou jen čekat a posléze přihlížet výraznému odlivu svých dial-upových zákazníků. Existují jen výjimky, kterých se podle mého názoru Internet zadarmo nedotkne vůbec nebo jen velmi málo. Jistě mezi ně patří EUnet, který má již dnes díky své cenové politice pouze takové zákazníky, kteří jsou ochotni si zaplatit za renomé, které jméno EUnet má – a toto odhodlání těžko změní Internet zadarmo, když už dříve platili oproti standardní pětistovce u VOL šestkrát tolik.

Internet zadarmo je ovšem – to si nezastírejme – v současné podobě zcela jasně ztrátová aktivita. Příjmy z reklamy, budou-li jaké, nemohou pokrýt všechny náklady. Stejné je to i s poplatky od Dattelu, které Video On Line dostává: jednak je to málo, jednak je to pouze v Praze a jednak je to podmíněno tím, že uživatelé VOLného v Praze nebudou mít přístup k Internetu 99. Je ovšem otázkou, zda ve chvíli, kdy se v Praze objeví jiná obdobná nabídka, ovšem s Internetem 99, Video On Line v předtuše odlivu zákazníků neuvolní I99 také a nepřipraví se tak i o tento zdroj příjmů. Jde ovšem o dobře rozmyšlenou investici: až za rok a půl dojde k liberalizaci telekomunikačního trhu, bude poskytovatel připojení s desetitisíci zákazníků velmi vítanou nevěstou pro každého telefonního operátora, který bude potřebovat provoz, přinášející mu propojovací poplatky od konkurenčních operátorů. Ne každý poskytovatel však může jít touto cestou – jen ten, který má na to, aby celý tento kolos dlouhou dobu dotoval.

Ve hře je ostatně ještě jeden hráč, o kterém jsem toho – přetože jsem poctivě četl snad všechny komentáře k VOLnému – zatím mnoho neslyšel. Klíč totiž v rukou drží SPT TELECOM a jeho služba Internet OnLine. Už před drahnou dobou se v Telecomu uvažovalo o tom, zda by nebylo možné dát Internet úplně zadarmo a převálcovat konkurenci. Nezapomínejte, že i když VOL svým uživatelům odpustil pětistovku měsíčně, stále to není Internet zadarmo: mnohem více zaplatí Telecomu v podobě poplatků za telefon. Pro SPT TELECOM tak není velký problém dát Internet zadarmo také: ovšem těžko si to mohl dovolit předtím, než tak učiní někdo jiný, protože by okamžitě čelil obviněním z křížového financování, zneužívání monopolu a podobně. Video On Line však paradoxně Telecomu otevírá tyto dveře do zapovězené komnaty dokořán: těžko někdo bude moci vyčítat Telecomu, že se pouští do Internetu zdarma, když už to před ním udělá jedna či dvě konkurenční firmy. „Přizpůsobujeme se situaci na trhu,“ tak bude znít magická formulka zástupců Internet OnLine. A budou mít pravdu.

Představitelé IOL v čele s Pavlem Novákem, ředitelem odštěpného závodu služby profesionálních sítí, který má IOL na starosti, už předem jasně prohlásili, že pokud se zde nabídka Internetu zadarmo objeví, odpoví stejnou mincí. Své odhodlání potvrdili i poté, co VOL se svou službou vyšel, a tak lze předpokládat, že je jen otázkou času, kdy se tak stane. Jak dlouhý čas to bude, závisí do značné míry na tom, zda už dříve v IOL probíhaly nějaké přípravy. Osobně bych se však nedivil, kdybychom byli svědky Internetu OnLine zadarmo ještě před Invexem. Další vhodný okamžik se nabízí na Nový rok 2000, kdy dojde zřejmě ke změnám tarifů za telefon a bude zavedeno několik tarifních programů s různou výší paušálu, jak je tomu u mobilních operátorů. V jednom z těchto programů by pak mohl být zahrnut přístup k IOL zdarma. Podle mého názoru to však není pravděpodobné vyústění, protože by to byla příliš slabá odpověď na krok Video On Line a navíc by přišla pozdě. Internet OnLine se jistě nebude chtít vzdát svých 36 tisíc zákazníků a tím méně svého vedoucího postavení na trhu.

Nakonec tedy IOL bude nabízet Internet zdarma nikoliv v necelých čtyřiceti bodech jako VOL, ale rovnou v necelé stovce. Ve všech z nich jistě nabídne Internet 99 a své počínání podpoří masivní kampaní, jejíž rozměry si už podle těch předchozích dovedeme představit. Poskytovatelům připojení nastanou krušné časy.

Každá mince má dvě strany. Druhou stranou VOLného Internetu je pravděpodobné posílení SPT TELECOMu, pokud tedy využije svou šanci.

ebf - tip do článku - debata

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).